Сабақ мақсаты
|
Оқушылардың барлығы мынаны
орындай алады: Оттектің табиғатта
таралуы,физикалық және химиялық қасиеттері,реакция теңдеулерін
жазып, теңестіру,икемділіктерін
қалыптастырады
Оқушылардың көбісі мынаны
орындай алады: Химия пәніне
қызығушылығын,химиялық формула,химиялық теңдеу құру,дағдыларын
арыттырады
Оқушылардың кейбіреуі
мынаны орындай алады:
Оқулықтан тыс
берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша
мәліметтер мен дәлелдер келтіре
алады.
|
Басталуы
5
минут
|
Ұйымдастыру кезеңі 2
минут
Психологиялық ахуал
қалыптастыру: 3 минут
«Өзі туралы кластер»
тренинг
Оқушылар танысу үшін
өздері туралы кластерлер құрастыруы керек. Олар парақтың
ортасындағы шеңберге өз есімдерін жазып, одан таралатын шеңберлерге
өздерінің өмірінде маңызы бар бес негізгі рөлін жазады. Мысалы:
Жанұяның еркесі, адал дос
т.б
|
«Өзі туралы кластер»
тренинг, қағаздар, қал
|
Сабақтың
ортасы
25мин
|
«Элементтерді тап»
ойыны Жасырылған сөзді
табу.
1 –
қатар
N(1), H(3), C(6), Si(3),
S(1), O(2), C(4), Ti(5) Fe(1), K(2), Ca(3), Kr(3), Hg(2) Sc(1),
Mg(5), Kr(4), Al(1), Ti(1), K(2), Cr(4), Ba(2), H(1),
Sn(6)
2
– қатар
Sr(1), Sb(3), C(6), Si(3),
S(1), O(2), C(4), Ti(5) Fe(1), K(2), Ca(3), Kr(3), Hg(2) Sc(1),
Mg(5), Kr(4), Al(1), Ti(1), K(2), Cr(4), Ba(2), H(1),
Sn(6)
Сутекті
алу.
1776 жылы ағылшын
ғалымы Г. Кавендиш сутекті алды. Француз ғалымы А. Лавуазье
сутектің жай зат екенін анықтап, оған «гидрогениум» деп ат берген.
Латынша бұл «су тудырушы» дегенді
білдіреді.
Мұғалім: Оттек
тақырыбын өткен кезде, оттек латын тілінен аударғанда қандай мағына
беріп еді?
Оқушылар: «Қышқыл
тудырушы».
М: Дұрыс
айтасыңдар, латын тілінен аударғанда оттек – қышқыл тудырушы, ал
сутек – су тудырушы деген мағына береді екен. Осылайша, оттек пен
сутекті бір-бірімен салыстыра отырып бір-бірінен айырмашылығын біле
аламыз.
Жер бетінде су кең
таралғандықтан өнеркәсіпте сутекті алудың негізгі әдісі – суды
тұрақты электр тогының көмегімен
айыру:
Сутекті алудың тағы
бір жолы – метанның сумен әрекеттесуі. Бұл реакця өте жоғары
температурада жүреді:
Зертханада аз
мөлшердегі сутекті белсенді металдар: магнийді, мырышты, темірді
сұйытылған тұз немесе
күкірт қышқылымен
әрекеттестіріп алуға болады.
Сутекті металдарды
қышқылмен әрекетестіріп алудың жалпы
сызбанұсқасы:
Қызықты химия» алыну жолын
тәжірибе арқылы
көрсету
|
1-топ:
Жазушылар
2-топ:
Зерттеушілер
3-топ:
Суретшілер
Оқулық,
мәтіндер.
|
|
Б) «Химиялық қарапайым
тәжірбиелер»
Тәжірбие №1 «Алма неге
қараяды?»
Тәжірбие
мақсаты: Алмаға оттектің әсерін
көрсету.
Керекті құрал
жабдықтар:
Алма,С дәруменінің таблеткасы
немесе лимон қышқылы
Тәжірбиенің
орындалуы:
1.Алманы екіге
бөлу
2.Таблетканы ұнтақтап,алманың
бір жартысының кесілген жеріне
себу.
3.Алманың екі бөлігін де ашық
күйінде біраз уақыт қалдыру.
4.Екі бөліктің түстерін
салыстыру
Нәтиже: С дәрумені себілген алманың
түсі өзгермейді,ал екінші бөлік қоңыр түске енеді.Себебін
оқушылардың өздері шешуге
тырысады.
Тәжірбие №2 «Сутек асқын
оксидінің ыдырауы»
Тәжірбиенің
мақсаты: Картоп тілігі арқылы сутектің
асқын оксидін су мен оттекке
айналдыру.
Керекті құрал
жабдықтар:
Сутек асқын оксиді,шикі
картоптың тілігі,стакан.
Тәжірбиенің
орындалуы:
1.Стаканға жартылай сутек
асқын оксидін құю (Н2О2)
2.Оған шикі картоптың тілігін
салу
3.Не болғанын
бақылау
Нәтиже:Газ көпіршіктері
бөлінеді.
Барлық оқушыға жеке тапсырма
үлестірме қағаз арқылы беріліп,оксидтердің формулаларын теріп
жазады және бір-бірлерін тексеру арқылы бағаланады.Мына заттар
тізбегінен оксидтердң формулаларын теріп
жазыңдар.
І-нұсқа.
Na2CO3,CO2,H2SO4,AL2O3,KCL,P2O5,CaSO4,FeO, Cu
(OH)2,
Na2O,HNO3,MgO
II-нұсқа
Al2(SO4)3, SO3,H2CO3,
Fe2O3,CaCl2,
H2O,K2SO4,Li2O,Na3PO4,CuO,NaNO3,N2O5.
Д) «Кім
тапқыр?»
Графопроектордан тапсырмалар
орындау.Көп нүктенің орнына тиісті элемент таңбасын қойып,теңдеуді
теңестіріңдер.
А) Н2О2→....+.... Б)... +
О2→Р2О5
Ә)....+НСL→ZnCl2+H2
В)....+....→Li2O
Дескриптор:
|
Оқулық,қабырғаға ілінген
ватмандар, түрлі-түсті
маркерлер
«Ыстық
орындық» орындық әдісі, сұрақтар,
орындық.
|