|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп: Талдықорған қаласы№23 орта |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Жапар.Ш |
|
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Бейорганикалық қосылыстардың арасындағы генетикалық байланыс |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.4.13 – Бейорганикалық қосылыстардың негізгі класстары арасындағы генетикалық байланысты практика жүзінде зерттеу. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Бейорганикалық қосылыстарды ажырата отырып бір-біріне айналу заңдылықтарын білу Оқушылардың басым бөлігі: Бейорганикалық қосылыстардың қасиеттерін ескере отырып генетикалық қатарды құра білу Кейбір оқушылар: Бейорганикалық қосылыстардың қасиеттерін ескере отырып химиялық реакция теңдеулерін жазу |
|
|
Ойлау дағдылары |
Білу, түсіну, қолдану |
|
|
Бағалау критерийі |
Барлық оқушылар: Бейорганикалық қосылыстарды ажырата отырып бір-біріне айналу заңдылықтарын біледі Оқушылардың басым бөлігі: Бейорганикалық қосылыстардың қасиеттерін ескере отырып генетикалық қатарды құра алады Кейбір оқушылар: Бейорганикалық қосылыстардың қасиеттерін ескере отырып химиялық реакция теңдеулерін жаза алады. |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Оксидтер, қышқылдар, тұздар, бейметалл, металл, генетика |
|
|
Құндылық тарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханиятты дәріптеу |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Физика, биология |
|
|
Алдыңғы білім
|
Оксидтер, қышқылдар, негіздер, тұздар, индикаторлар ұғымдарын түсінеді. Биологядан тұқымқуалаушылықты біледі. |
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы
|
Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
Психологиялық ахуал «Жүректен жүрекке». (бір-біріне мадақ сөз айтады) Топқа бөлу. Кеспе қағаздар арқылы. I-топ. Оксидтер II-топ. Қышқылдар III-топ. Тұздар ІV-топ. Негіздер «Түбірін тап» ойыны Балалар бұл ойынның шарты: Берілген кестедегі тапсырмаларды ережеге сәйкес орындау. 1. Жай заттардың формулаларын кестеден тауып (металлды сары маркермен және бейметаллды қызыл маркермен бояу) 2. Күрделі заттарды табу? Оксидтерді сарымен, қышқылдарды көкпен, тұздарды жасылмен, негіздерді қызылмен белгіле. 3. Кестедегі формулаларды пайдаланып әр топ өз атауына сәйкес заттың химиялық қасиеттерін анықтайтын реакция теңдеулерін жазындар. Дескриптор; - жәй заттарды жіктей алады. - күрделі заттардың анықтамаларын біледі, формулаларын жазады. - заттардың химиялық қасиеттерін анықтайды. - реакция теңдеулерін жазады. ҚБ. «Бас бармақ әдісі» |
Кеспе қағаздар: «Оксидтер», «Қышқылдар», «Тұздар», «Негіздер». Дескриптор қағазы, «Білім қоржыны»
|
||
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
«Ой қозғау» әдісі. «Химик» конверті (берілген төрт конвертте бірдей тапсырмалар бар). Жай заттардың және қосылыстардың химиялық қасиеттерін есімізге түсірсек, бір заттың басқа затқа айналу заңдылықтары қатарын құра аламыз. Мысалы;
Nа→Na2O→NаОН→NаСІ (оқушылар өздері жазады)
Дескриптор
ҚБ: «Екі жұлдық, бір тілек» әдісі Сергіту сәті. (би қара жорға)
|
Конверттер, дескриптор, стикерлер
|
||
|
Сабақтың соңы 10 мин |
«Сұраққа жетіп ал» әдісі. Мәтінді толық немесе бір бөлігін оқыту (мәтіннің күрделілігіне, оқушылардың даму ерекшелігіне қарай) оқылған мәтіннің мазмұнына әр деңгейлі сұрақтар қою. 1-ші оқушы – сұрақ қояды, 2-ші оқушы сол сұраққа жауап береді. Дескриптор: Білім алушы
ҚБ. «Рахмет айту» әдісі Рефлексия. «Білім қоржыны»
|
Кітап, қоржындар |
||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||
Көп күш жұмсауды қажет ететін оқушыларға қосымша уақыт беремін. Қабілетті оқушыларға қосымша үлестірме беру арқылы тапсырмаларды күрделендіремін
Күрделілігіне қарай алға ілгерілеп отыратын тапсырмалар, сабақ мақсаттарына сай таңдап алынған деңгейлік тапсырмалар арқылы.
Сөзбен қолдау көрсету, нұсқау , бағыт беру, түрткі сұрақтар қою. |
«Бас бармақ », «Екі жұлдық, бір тілек» әдісі, «Рахмет айту» әдісі |
Сілтілік металдармен жұмыс жасағанда абай болу, қауіпсіздік ережесін сақтау.Себебі сілтілер күйдіргіш заттар. |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді жоспар
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп: Талдықорған қаласы№23 орта |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Жапар.Ш |
|
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Бейорганикалық қосылыстардың арасындағы генетикалық байланыс |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.4.13 – Бейорганикалық қосылыстардың негізгі класстары арасындағы генетикалық байланысты практика жүзінде зерттеу. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Бейорганикалық қосылыстарды ажырата отырып бір-біріне айналу заңдылықтарын білу Оқушылардың басым бөлігі: Бейорганикалық қосылыстардың қасиеттерін ескере отырып генетикалық қатарды құра білу Кейбір оқушылар: Бейорганикалық қосылыстардың қасиеттерін ескере отырып химиялық реакция теңдеулерін жазу |
|
|
Ойлау дағдылары |
Білу, түсіну, қолдану |
|
|
Бағалау критерийі |
Барлық оқушылар: Бейорганикалық қосылыстарды ажырата отырып бір-біріне айналу заңдылықтарын біледі Оқушылардың басым бөлігі: Бейорганикалық қосылыстардың қасиеттерін ескере отырып генетикалық қатарды құра алады Кейбір оқушылар: Бейорганикалық қосылыстардың қасиеттерін ескере отырып химиялық реакция теңдеулерін жаза алады. |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Оксидтер, қышқылдар, тұздар, бейметалл, металл, генетика |
|
|
Құндылық тарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханиятты дәріптеу |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Физика, биология |
|
|
Алдыңғы білім
|
Оксидтер, қышқылдар, негіздер, тұздар, индикаторлар ұғымдарын түсінеді. Биологядан тұқымқуалаушылықты біледі. |
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы
|
Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
Психологиялық ахуал «Жүректен жүрекке». (бір-біріне мадақ сөз айтады) Топқа бөлу. Кеспе қағаздар арқылы. I-топ. Оксидтер II-топ. Қышқылдар III-топ. Тұздар ІV-топ. Негіздер «Түбірін тап» ойыны Балалар бұл ойынның шарты: Берілген кестедегі тапсырмаларды ережеге сәйкес орындау. 1. Жай заттардың формулаларын кестеден тауып (металлды сары маркермен және бейметаллды қызыл маркермен бояу) 2. Күрделі заттарды табу? Оксидтерді сарымен, қышқылдарды көкпен, тұздарды жасылмен, негіздерді қызылмен белгіле. 3. Кестедегі формулаларды пайдаланып әр топ өз атауына сәйкес заттың химиялық қасиеттерін анықтайтын реакция теңдеулерін жазындар. Дескриптор; - жәй заттарды жіктей алады. - күрделі заттардың анықтамаларын біледі, формулаларын жазады. - заттардың химиялық қасиеттерін анықтайды. - реакция теңдеулерін жазады. ҚБ. «Бас бармақ әдісі» |
Кеспе қағаздар: «Оксидтер», «Қышқылдар», «Тұздар», «Негіздер». Дескриптор қағазы, «Білім қоржыны»
|
||
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
«Ой қозғау» әдісі. «Химик» конверті (берілген төрт конвертте бірдей тапсырмалар бар). Жай заттардың және қосылыстардың химиялық қасиеттерін есімізге түсірсек, бір заттың басқа затқа айналу заңдылықтары қатарын құра аламыз. Мысалы;
Nа→Na2O→NаОН→NаСІ (оқушылар өздері жазады)
Дескриптор
ҚБ: «Екі жұлдық, бір тілек» әдісі Сергіту сәті. (би қара жорға)
|
Конверттер, дескриптор, стикерлер
|
||
|
Сабақтың соңы 10 мин |
«Сұраққа жетіп ал» әдісі. Мәтінді толық немесе бір бөлігін оқыту (мәтіннің күрделілігіне, оқушылардың даму ерекшелігіне қарай) оқылған мәтіннің мазмұнына әр деңгейлі сұрақтар қою. 1-ші оқушы – сұрақ қояды, 2-ші оқушы сол сұраққа жауап береді. Дескриптор: Білім алушы
ҚБ. «Рахмет айту» әдісі Рефлексия. «Білім қоржыны»
|
Кітап, қоржындар |
||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||
Көп күш жұмсауды қажет ететін оқушыларға қосымша уақыт беремін. Қабілетті оқушыларға қосымша үлестірме беру арқылы тапсырмаларды күрделендіремін
Күрделілігіне қарай алға ілгерілеп отыратын тапсырмалар, сабақ мақсаттарына сай таңдап алынған деңгейлік тапсырмалар арқылы.
Сөзбен қолдау көрсету, нұсқау , бағыт беру, түрткі сұрақтар қою. |
«Бас бармақ », «Екі жұлдық, бір тілек» әдісі, «Рахмет айту» әдісі |
Сілтілік металдармен жұмыс жасағанда абай болу, қауіпсіздік ережесін сақтау.Себебі сілтілер күйдіргіш заттар. |
||
шағым қалдыра аласыз
















