Сабақ: № 12
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Сынып: 10Т2
|
Катысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақ
тақырыбы:
|
Ұлттық экологиялық
мәдениет
Қадыр Мырза Әлінің «Аралым»
өлеңі
|
Сабақтың
түрі:
|
Жаңатақырыптызерделеу
|
Осы сабақ арқылы
жүзеге асатын оқу мақсаттары:
|
10.2.2.1
ғылыми-көпшілік және публицистикалық мәтіндерге сүйеніп, монолог
және диалог құрау, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды
қолданып, тыңдаушыға әсер ету;
|
Сабақ
мақсаттары:
|
Ғылыми-көпшілік және
публицистикалық мәтіндерге сүйеніп, монолог және диалог құрайды,
сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушыға
әсер ете алады;
|
Бағалау критерийлері:
|
-
ғылыми
және публицистикалық стильдегі
мәтіндерді оқып, түсіне алады;
-
ғылыми және публицистикалық
стильдегі мәтіндер негізінде монолог немесе диалог құрай
алады;
-
сөз әдебі мен сөйлеу
әдебі формаларын орынды қолданып, тыңдаушыға әсер ете
алады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Теңіз, айдын, дауыл, құм
дауыл, шөккен кеме, экология, экологиялық апат, ұлттық
экология
|
Осыған дейін меңгерілген
білім:
|
Аралдыңэкологиялықпроблемалары, Арал теңізініңжағдайы, Арал
теңізі – бүкіләлемдік проблема т.б.
|
Дифференциация
|
Оқушылардың
барлығы: Қадір Мырзалиевтің
«Аралым» өлеңініңмазмұнын біледі, қосымша мәтіндермен
танысады, оқып негізгі идеясымен танысады
Оқушылардың көбісі: Қадір
Мырзалиевтің «Аралым» өлеңінің
мазмұнындағы проблемаларды
санамалап айта алады, қазіргі өмірмен байланысын таба алады,
дәлелдер келтіре отырып, таратып айтып бере
алады
Оқушылардың
кейбірі: Қадір Мырзалиевтің «Аралым»
өлеңінжатқабіледі, өлеңде
көтерілген мәселеге өз пікірі мен көзқарасын сыни тұрғыдан білдіре
алады, өзіндік тұрғыда мәселені шешу жолдарын көрсете
алады.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Қазақстан тарихы,
география,
математика
|
АКТ-ны қолдану
дағдылары:
|
Презентация, интернет желісін қолдану,
Арал теңізіне қатысты мәліметтерді слайд бойынша түсіндіру
т.б.
https://www.youtube.com/watch?v=eY29J1SBy4g
М.Шаханов, Арал қасіреті.
Тамара Асардың орындауында
|
Дереккөздер:
|
|
Сабақтың
барысы:
|
Уақыт
|
Мұғалімнің
әрекеті
|
Ресурстар
|
Қызығушылықты
ояту
|
8
минут
|
-
Оқушылармен сәлемдесу,
түгендеу.
-
Үйге берілген тапсырманы
сұрау.
-
https://www.youtube.com/watch?v=eY29J1SBy4g
М.Шаханов. Арал қасіреті.
Тамара Асардың орындауындағы ән тыңдатып, сабақтың тақырыбына шолу
жасау,анықтау.
|
https://www.youtube.com/watch?v=eY29J1SBy4g
М.Шаханов, Арал қасіреті.
Тамара Асардың орындауында
|
Мағынаны
тану
|
2
минут
10
минут
17
минут
|
Тыңдалымалды
тапсырма:
Сөздікпен жұмыс,
аңдатпа
Теңіз –
айдын
Бұлттарды сүзген – бұлттарға
жеткен
Жоқ айбының – жоқ күшің,
қайратың
Шөккен –
батқан
Дауыл жеккен – дауылмен қатар
жүзген
Толар ма ауыл жағаға? –
жағасына ауыл келіп қонар ма?
Бағалау
критерийі
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
Ғылыми-көпшілік және публицистикалық мәтіндерге сүйеніп,
монолог және диалог құрау, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын
орынды қолданып, тыңдаушыға әсер ету
|
Мәтін мазмұнын
түсінеді
|
Мәтін мазмұнына сай
монолог құрастыра алады
|
Сөйлеу әдебін
сақтап, тыңдаушыны қызықтыра алады
|
Тыңдалым тапсырмасы: 2
тыңдалым бірі өлең, екіншісі мәтін
Топтық
жұмыс
-
Қадыр Мырза Әлінің «Аралым»
өлеңінің мазмұнымен таныссыздар. Қайта танысу – оқып шығу. /Өлеңді
мұғалім мәнерлеп оқып береді немесе алдарына өлең мәтіні
беріледі/
-
Өлеңде көтерілген
проблемаларды кестеге жазып, шешу жолдарын қысқаша жазып
шығу
-
«Аралым» өлеңіндегі
проблемалар
|
Проблеманы шешу
жолдары
|
1.
2.
3.
4.
5.
|
1.
2.
3.
4.
5.
|
Тыңдалымнан кейінгі
тапсырма:
Топтық жұмыс. Монолог
құру.
-
Аралға қол ұшын
беру
-
Арал, сені қалай құтқаруға
болады?
-
Арал және ғаламдық
экология
Кері
байланыс:
-
Бүгінгі сабақта сізді ойға
қалдырған не?
-
Өзіңіз Арал мәселесіне қалай
қарайсыз?
-
Жай сөзбен айту арқылы ғана
үлес қосасыз ба?
-
Сізді осы проблемада қатты
толғандырған қай мәселе?
|
|
|
3
минут
|
Рефлексия
Үй
тапсырмасы: Арал теңізінің
қазіргі таңдағы жай-күйі туралы мәлімет жинап
келу
|
|
Қосымша
мәліметтер
|
Өткізілген сабақ бойынша
мұғалім жазбасы
Сабақ барысында қолданылған
әдіс-тәсілдер тиімділігі:
Жүргізілген жұмыс түрлері
қаншалықты тиімді:
Оқушылардың
белсенділігі:
Кездескен кедергілер мен оны
еңсеру жолдары:
|