|
Сабақ: 7-сабақ |
Мектеп: №6 орта мектеп КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Мукишева Дана Азанбаевна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5Т1 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Денсаулық және қоршаған орта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
7.Т/А2.Әлеуметтік-қоғамдық, оқу–еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас, жаңалық, ән, көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар Көптеген оқушылар Кейбір оқушылар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пән лексикасы және терминология: денсаулық, қоршаған орта, фактор, тіршілік нәрі, Күннің көзі Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: Менің ойымша, себебі,атап айтсақ,керсінше; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
жаратылыстану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды игерту |
Жауапкершілік,денсаулық,достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Көшпенділер ұрпағы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Қызығушылықты ояту Ширату тапсырмасы «Мазайка» әдісі . Әр түрлі суретті қима қағаздарын алады,суреттерді сәйкестендіреді.Сурет не туралы? Ойларын ортаға сала отырып тақырыпты болжайды. 2.Сыныпқа сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттары, жетістік критерийі таныстырылады. |
Слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Дайындалу уақыты - 2 минут Айтылым уақыты - 10 минут (Әр топқа 5 минуттан) 5 минут Дайындалу уақыты:8 минут Қорғау уақыты: 3.5+3.5 минут 5 минут |
Тыңдалым алды тапсырмасы: Мұғалім: «Денсаулық- баға жетпес байлық» дейміз,бірақ өзіміз соны ескере бермейіз,себебі неде? Оқушылар өз ойларын «ПОПС» формуласы бойынша білдіреді. 1.Бірінші сөйлем « Менің ойымша,...» 2.Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін...» 3.Үшінші сөйлем «Оны мен мысалдармен дәлелдей аламын...» 4.Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім...» Тыңдалым тапсырмасы: Мәтінді тыңдай отырып,көтерілген мәселе төңірегінде ойлана отырыңыз. Денсаулық – баға жетпейтін жалғыз ғана асыл дүние. Ол жақсы болу үшін не уақытты, не күш – жігерді, не еңбекті, тіпті барлық дүниені аямай жұмсау керек. Денсаулық үшін өмірдің бір бөлімінде қиюға болады. Денсаулық – адам өміріндегі ең жоғары бағалы дүние болғандықтан, әр адам баласы өз денсаулығына көңіл бөле қарау қажет, оны орынсыз ысырап етпеу керек, үнемі денсаулықтың қорын көбейтіп отыру керек. Біз денсаулығымызға немқұрайлы қарап, оған үлкен зиян келтіреміз. Әркім өзінің денсаулығының нашарлануына өзі кінәлі. Ауруды ағзаларға жолатпау, адамдардың өз қолында. Сол себепті, әр адам салауатты өмір салтын қалыптастыру керек. Салауатты өмір салтын ынталандыру әрқайсысымыздың дене тәрбиесімен айналысуымызға, дұрыс тамақтануымызға, зиянды әрекеттерден аулақ болып, тазалық пен санитария шараларын сақтауымыз қажет. Денсаулық сақтаудың алдын алуға болады. Ол үшін дұрыс тамақтануға, уақытында демалуға, дене қимылымен айналысуға көп көңіл бөлу қажет. Әсіресе жасы ұлғайған адамдарға майлы тамақтарды көп жеуге болмайды. Оның орнына сүт, көкөніс тамақтарын пайдаланған дүрыс. Денсаулық сақтауда дұрыс тамақтаудың маңызы зор. Ал спортпен айналысу — денсаулықты жақсартады. Спорттың ең қарапайым түрі — жүгіру. Күн сайын таңертең үйдің маңайында, саябақта жарты сағатгай жүгіруе болады. Егер жүгіруге дәрігер рұқсат етпесе, таңғы таза ауада серуендеуге болады. Әр түрлі жаттығулар жасауға болады. Денсаулық -зор байлық. Адамзат өмірге келген соң өмірін қалай болса солай өткізбеуі тиіс. Яғни адам саналы да жарқын өмір сүруі қажет. Ал сол денсаулықты сақтау – өз қолымызда, яғни өз еншімізде. Тыңдалымнан кейінгі тапсырмалар: 1-тапсырма. ТЖ «Ойлаудың алты қалпағы» рөлдік ойын ( алты оқушыдан бірігіп алты қалпақты киеді) Тыңдалған мәтін бойынша пікірталасқа түседі.
Ақ қалпақ-Денсаулыққа әсер ететін факторлар Сары қалпақ- Денсаулық адамның өз қолында Қара қалпақ- Денсаулық тұқым қуалайды Жасыл қалпақ-Қоршаған ортаның денсаулыққа әсері Қызыл қалпақ-Басқалардың ойына деген көзқарасы Көк қалпақ – Қорытынды
Бағалау критерийлері:
|
https://surak.szh.kz/489569/денсаулық-зор-байлық
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Кері байланыс: «3-2-1» стратегиясы
|
Слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сізге басқа шаблон жіберемін соны қолданыңыз. Мынада таблицалар қозғалып кеткен.
Жанрлық ерекшеліктеріне сай рәсімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама,
хабарландыру құрастырып жазу.
Бағалау
|
Бағалау критерийі |
Дескриптор |
||
|
Құрылымы |
Мәтін берілген |
Құрылымында қателер бар |
Құрылымы толық сақталған
|
|
Лексикасы |
Лексикасы қарапайым |
Көрекмдегіш құралдарды аздап қолдана алған |
Көркемдегіш құралдарды орынды қолданған
|
|
Грамматикасы |
3-4 емлелік және орфографиялық қателер кеткен |
1-2 емлелік және орфографиялық қателер кеткен |
Қате жоқ
|
|
Балл |
1 |
2 |
3 |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді сабақ жоспары "Денсаулық және қоршаған орта" 7-сынып
Қысқа мерзімді сабақ жоспары "Денсаулық және қоршаған орта" 7-сынып
|
Сабақ: 7-сабақ |
Мектеп: №6 орта мектеп КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Мукишева Дана Азанбаевна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5Т1 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Денсаулық және қоршаған орта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
7.Т/А2.Әлеуметтік-қоғамдық, оқу–еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас, жаңалық, ән, көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар Көптеген оқушылар Кейбір оқушылар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пән лексикасы және терминология: денсаулық, қоршаған орта, фактор, тіршілік нәрі, Күннің көзі Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: Менің ойымша, себебі,атап айтсақ,керсінше; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
жаратылыстану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды игерту |
Жауапкершілік,денсаулық,достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Көшпенділер ұрпағы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Қызығушылықты ояту Ширату тапсырмасы «Мазайка» әдісі . Әр түрлі суретті қима қағаздарын алады,суреттерді сәйкестендіреді.Сурет не туралы? Ойларын ортаға сала отырып тақырыпты болжайды. 2.Сыныпқа сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттары, жетістік критерийі таныстырылады. |
Слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Дайындалу уақыты - 2 минут Айтылым уақыты - 10 минут (Әр топқа 5 минуттан) 5 минут Дайындалу уақыты:8 минут Қорғау уақыты: 3.5+3.5 минут 5 минут |
Тыңдалым алды тапсырмасы: Мұғалім: «Денсаулық- баға жетпес байлық» дейміз,бірақ өзіміз соны ескере бермейіз,себебі неде? Оқушылар өз ойларын «ПОПС» формуласы бойынша білдіреді. 1.Бірінші сөйлем « Менің ойымша,...» 2.Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін...» 3.Үшінші сөйлем «Оны мен мысалдармен дәлелдей аламын...» 4.Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім...» Тыңдалым тапсырмасы: Мәтінді тыңдай отырып,көтерілген мәселе төңірегінде ойлана отырыңыз. Денсаулық – баға жетпейтін жалғыз ғана асыл дүние. Ол жақсы болу үшін не уақытты, не күш – жігерді, не еңбекті, тіпті барлық дүниені аямай жұмсау керек. Денсаулық үшін өмірдің бір бөлімінде қиюға болады. Денсаулық – адам өміріндегі ең жоғары бағалы дүние болғандықтан, әр адам баласы өз денсаулығына көңіл бөле қарау қажет, оны орынсыз ысырап етпеу керек, үнемі денсаулықтың қорын көбейтіп отыру керек. Біз денсаулығымызға немқұрайлы қарап, оған үлкен зиян келтіреміз. Әркім өзінің денсаулығының нашарлануына өзі кінәлі. Ауруды ағзаларға жолатпау, адамдардың өз қолында. Сол себепті, әр адам салауатты өмір салтын қалыптастыру керек. Салауатты өмір салтын ынталандыру әрқайсысымыздың дене тәрбиесімен айналысуымызға, дұрыс тамақтануымызға, зиянды әрекеттерден аулақ болып, тазалық пен санитария шараларын сақтауымыз қажет. Денсаулық сақтаудың алдын алуға болады. Ол үшін дұрыс тамақтануға, уақытында демалуға, дене қимылымен айналысуға көп көңіл бөлу қажет. Әсіресе жасы ұлғайған адамдарға майлы тамақтарды көп жеуге болмайды. Оның орнына сүт, көкөніс тамақтарын пайдаланған дүрыс. Денсаулық сақтауда дұрыс тамақтаудың маңызы зор. Ал спортпен айналысу — денсаулықты жақсартады. Спорттың ең қарапайым түрі — жүгіру. Күн сайын таңертең үйдің маңайында, саябақта жарты сағатгай жүгіруе болады. Егер жүгіруге дәрігер рұқсат етпесе, таңғы таза ауада серуендеуге болады. Әр түрлі жаттығулар жасауға болады. Денсаулық -зор байлық. Адамзат өмірге келген соң өмірін қалай болса солай өткізбеуі тиіс. Яғни адам саналы да жарқын өмір сүруі қажет. Ал сол денсаулықты сақтау – өз қолымызда, яғни өз еншімізде. Тыңдалымнан кейінгі тапсырмалар: 1-тапсырма. ТЖ «Ойлаудың алты қалпағы» рөлдік ойын ( алты оқушыдан бірігіп алты қалпақты киеді) Тыңдалған мәтін бойынша пікірталасқа түседі.
Ақ қалпақ-Денсаулыққа әсер ететін факторлар Сары қалпақ- Денсаулық адамның өз қолында Қара қалпақ- Денсаулық тұқым қуалайды Жасыл қалпақ-Қоршаған ортаның денсаулыққа әсері Қызыл қалпақ-Басқалардың ойына деген көзқарасы Көк қалпақ – Қорытынды
Бағалау критерийлері:
|
https://surak.szh.kz/489569/денсаулық-зор-байлық
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Кері байланыс: «3-2-1» стратегиясы
|
Слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сізге басқа шаблон жіберемін соны қолданыңыз. Мынада таблицалар қозғалып кеткен.
Жанрлық ерекшеліктеріне сай рәсімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама,
хабарландыру құрастырып жазу.
Бағалау
|
Бағалау критерийі |
Дескриптор |
||
|
Құрылымы |
Мәтін берілген |
Құрылымында қателер бар |
Құрылымы толық сақталған
|
|
Лексикасы |
Лексикасы қарапайым |
Көрекмдегіш құралдарды аздап қолдана алған |
Көркемдегіш құралдарды орынды қолданған
|
|
Грамматикасы |
3-4 емлелік және орфографиялық қателер кеткен |
1-2 емлелік және орфографиялық қателер кеткен |
Қате жоқ
|
|
Балл |
1 |
2 |
3 |
шағым қалдыра аласыз













