Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Қысқа мерзімді сабақ жоспары Тақырыбы: Өнімділікті арттыратын заманауи ауыл шаруашылық технологиялары.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары:___________З.Жұманазарова
Күні:___________
Бөлім: Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары |
Мектеп: № 133 негізгі мектебі КММ |
||||||||||||||||||
Күні: 5.03.2020 ж Пәні: Биология |
Мұғалімнің аты – жөні: Қожантаев Жасұлан Ғабитұлы |
||||||||||||||||||
Сыныбы: 9 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Өнімділікті арттыратын заманауи ауыл шаруашылық технологиялары. Өнімділігі жоғары ауылшаруашы-лықты жүргізудің жаңа баламалы жолдары |
||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
9.2.4.11 -мәдени өсімдіктердің өнімділігін арттыру үшін заманауи ауылшаруашылық технологияларды қолданылуын зерттеу |
||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: |
|
||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Селекция,(Айтылым) Мәдени өсімдіктер, сұрыптау, будандастыру,(Оқылым) Мутациялық селекция,(Жазылым) Гетерозис, полиплоидия(Тыңдалым) |
||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Дұрыс әрекет: жауапкершілік, инабаттылық, еңбекқорлық, қамқорлық |
||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
География, жер бетінде өсімдіктер мен жануарлардың таралу ерекшеліктері. Ағылшын тілі. Биологиялық терминдер |
||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация жұмысы |
||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
Генетика. Тұқымқуалаушылық және өзгергіштік |
||||||||||||||||||
Сабақтың технологиясы мен әдістері: |
АКТ, сұрақ-жауап әдісі, баяндау әдісі, ДЖИГСО, постер қорғау, блиц турнир, графикалық диктант, тазалық стратегиясы, интерактивті әдістер: түсіндіре-баяндау, салыстыру, талдау, ақпарат беру. |
||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
Сабақтың басы |
1.Амандасу. Кезекші мәліметімен танысу, журналға белгі соғу. 5-Т сақтау керектігін айтып өту. Тыныштық. Тазалық. Тәртіп. Татулық. Талап. |
|
|||||||||||||||||
Сабақтың ортасы |
Үй жұмысын тексеру 1. Блиц – турнир Сұрақтар: 2. ХХІ ғасырда ашылған ең соңғы жаңалықтардың бірі? 3. Саусақтардың артық болуының биологиялық тілде атауы? 4. Цитогенетикалық әдісті медицинада қандай мақсатта қолданады? 5. Бір жұмыртқа клетканың бір сперматозоидпен ұрықтануынан екі зиготаның дамуы дегеніміз не? 6. Хромосомалар жиынтығын графиктік бейнелеуін қалай атайды? 7. Адам генетикасын
зерттеудің қанша әдісі бар? 2. Генетикалық кодтың ашылуы 3. Полидактилия 4. Диагностикалық 5. Бір жұмыртқалық егіздер 6. Идиограмма 7. 6 8. Биохимиялық әдіс 9. Егіздік әдіс 10. Әр жұмыртқалық
егіздер Жаңа сабақ: (дәріс материалдары ұсынылады) Жоспар:
5.Топпен жұмыс Тақырыпты өз беттерімен оқып шығып, постер қорғау. 1 топ – Селекция ғылымы; 2 топ – Селекцияның негізгі әдістері, саналы сұрыптау, будандастыру әдісі; Екі жұлдыз, бір ұсыныс. Мәдени өсімдіктердіц шығу орталықтары
Графикалық диктант Егер төмендегі оқылған сөйлемдер дұрыс болса тұсына “/\” белгісі, ал бұрыс болса “-” белгісі қойылады. Тапсырма: 1.Селекция – тұқымқуалаушылық пен өзгергіштікті зерттейтін ғылым. 2.Мәдени өсімдіктерді зерттеп олардың шығу орталықтарын анықтаған орыс ғалымы Н.И.Вавилов. 3. Н.И.Вавилов мәдени өсімдіктердің шығу орталықтарын анықтау барысында өсімдіктер өзінің түр ретінде түзілген орталықтарынан алыстаған сайын олардың түсінің өзгеретінін көрген. 4.Селекцияның негізгі әдістері: сұрыптау, будандастыру және мутациялық селекция. 5.Адамның қатысуымен жүретін сұрыптауды қолдан сұрыптау деп атайды. 6.Жаппай сұрыптау деп генотипі бойынша сұрыптауды айтады. 7.Жеке сұрыптау кезінде организмдердің фенотиптерін зерттейді. 8.Таза сорттар дегеніміз – бір жұп ата-анадан тараған белгілері бойынша гомозиготалы ұрпақтар. 9.Туыстық будандастыру аутбридинг деп аталады. 10. Туыстық емес будандастыру инбридинг деп аталады. 11.Гетерозис кезінде ата-анасымен салыстырғанда буданның тіршілік қабілеті артып, мол өнім алады. 12.Әр түрге және туысқа жататын организмдерді будандастыруды әріден будандастыру дейді. 13.Штамм дегеніміз – морфологиялық және биологиялық қасиеттері бірдей бір түрге жататын жануарлар түрі. 14. Полиплоидия жасушаның хромосомалар санының өзгеруінен туындайтын геномды мутацияларға жатады Қалыптастырушы бағалау жасыл қалам
Дұрыс жауабы: _ /\ /\ /\ /\_ _/\_ _/\/\_/\ 9. Сөздікпен жұмыс Биологиялық терминдердің ағылшын тіліндегі аудармасын жазу: Селекция - selection Генетика - genetics Сорт - sort Будандастыру - crossing Сұрыптау - screening Мутация - mutation Гетерозис - heterosis Полиплоидия - polyploidy Ген - gene Хромосома - chromosome Организм – organism |
Сартаев А., Гильманов М. Жалпы биология: 10-сыныбына арналған оқулық. — Алматы: "Мектеп" баспасы, 2014. -183-190 бет
Интербелсенді тақта, презентация
А4 парақтары, маркерлер
Интербелсенді тақта
|
|||||||||||||||||
Сабақтың соңы |
1.Селекция ғылымы нені зерттейді? 2.Неге генетиканы селекцияның ғылыми негізі деп есептейді? 3.Селекцияның негізгі әдістері: 4.Қолдан сұрыптаудың түрлері: 5.Мутациялар неге организмдердің тіршілігін төмендетеді? Қорытындылау. - Бүгінгі тақырып бойынша түсінбеген жерлері болса сұрау; - Сабаққа жақсы қатысқан оқушыларды бағалау; Үйге тапсырма беру: 1.Дәрісті оқу 2.Жаңа тақырып бойынша тест құрастыру 3. Селекцияның заманауи жетістіктері 4.Сөздік жаттау 13. Рефлексия. «Тазалық» стратегиясы
|
|
|||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз |
||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты стандарты оқу мақсатына негізделіп алынды, дұрыс қойылды. Оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді. Саралу жұмыстары дұрыс жүргізілді себебі сыныпты топқа бөлгенде мүдделері ұқсас оқушылардан топ құрадым. Сабақ жоспарында ауытқулар болған жоқ. |
|||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1 2 Сабақты жақсартуға не ықпал етеа лады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1 2
|