Материалдар / Қысқаша көбейту формулалары

Қысқаша көбейту формулалары

Материал туралы қысқаша түсінік
Функционалдық сауаттылыққа, ерекше білімді қажет ететін оқушыларға арналып жазылған тапсырмалар бар. Дискрипторларымен, критерийлерімен толық жазылған. 7 сынып алгебрасы
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
30 Мамыр 2024
94
1 рет жүктелген
405 ₸ 450 ₸
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы

А.С.Макаренко атындағы жббм.КММ

Пәні:

Алгебра

Бөлім:

Қысқаша көбейту формулалары

Педагогтің аты-жөні:

Смагулова Жадра Нурбайкызы

Күні: 25.07.2023ж


Сынып: 7 А

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қысқаша көбейту формулалары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.2.1.10 a²-b²=(a-b)(a+b), (a±b)²=a²±2ab+b²

қысқаша қөбейту формулаларын білу және қолдану;

Сабақтың мақсаты

a²-b²=(a-b)(a+b), (a±b)²=a²±2ab+b²

қысқаша қөбейту формулаларын қолданып есептер шығарады

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу және түсіну,қолдану,жоғары деңгей дағдылары.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру

















  • Ұйымдастыру:

-Оқушылармен амандасамын, сынып оқушыларын түгелдеймін;

  • Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру;

Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіремін.



  • Топқа бөлу

Топтар топ ережесін сақтайды , өз қалаулары бойынша топ ішінен топ басшы сайлайды,топ басшы топ мүшелерінің сабаққа белсенді қатысуын қадағалайды.






  • Үй тапсырмасын тексеру:

Тақтада тапсырма дұрыс жауабымен көрсетіліп тұрады.

32.20


Мұғаліммен амандасады, кезекшілер мұғалімге сынып туралы мәлімет береді.


Шаттық шеңберін құрып «Өзіңе тілегенді,өзгеге тіле»! әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлайды.


Оқушылар. ФОРМУЛА,

ӨРНЕК, ТЕҢДІК, деген сөздер жазылған түрлі түсті қима қағаздар таңдау арқылы топтарға бөлініп отырады;



«Мен саған, сен маған» тәсілі арқылы оқушылар бір-бірінің үй тапсырмасын тексереді.

Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалаймын: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»



Түрлі түсті қима қағаздар

Өткен білімді еске түсіру


Оқушылармен бірге сабақ мақсатын ашу;

Бір минут” әдісі арқылы өткен тақырыпты еске түсіремін.


Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілін қолданамын. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға қосымша ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға қосымша жетелеуші сұрақтар қоямын.

Сонымен, көпмүшені көпмүшеге көбейтуді кейбір жағдайларда ықшамдырақ орындауға болады. Көпмүшелерді көбейтудің осы дербес жағдайларын өрнектейтін формулаларды қысқаша көбейту формулалары деп атайтынын білемін.


Топтық жұмыс Әр топтағы оқушылар тақырып бойынша кезегімен бір минут тоқтаусыз, қатесіз сөйлейді

Сұрақтар:

1.Формула деген не?

Формула не үшін керек?

2.Көпмүшені көпмүшеге қалай көбейтеміз?

Қандай формулаларды қолданамыз?

3.Қысқаша көбейту формулалары деп нені айтады?




Дескриптор:

1-ші сұраққа жауап береді;

1-балл

-Формулаларды жазып көрсетеді;.

1-балл

-Қысқаша көбейту формуласының ережесін айтады.

1-балл

Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл қойылады.

ДК экраны;

Сұрақтар топтамасы;

Оқулық 7-сынып.






ДК экраны

Оқулық















Жаңа білім



Жаңа сабаққа кіріспе

Ширату жаттығу. Қысқаша көбейту формулаларын білесің бе?

1-Тапсырма « Конструктор»

Қысқаша көбейту формулаларын құрайды

Аты

Формула

Тұжырымы

Квадраттардың айырымы

a²-b²=(a-b) (a+b),

Осы өрнектердің айырымы мен қосындысын көбейткенге тең

Қосындың квадраты

(a+b)²=a²+2ab+b²


Бірінші өрнек квадраты мен бірінші өрнек пен екінші өрнек тің екі еселенген көбейтіндісі және екінші өрнектің квадратының қосындысына тең

Айырымның квадраты

(a-b)²=a²- 2ab +b²


Бірінші өрнек квадраты мен бірінші өрнек пен екінші өрнек тің екі еселенген көбейтіндісі және екінші өрнектің квадратының қосындысына тең


Топтық жұмыс

«Қайталау-оқу анасы, қысқаша көбейту формулаларын еске түсіреді:

ҚКФ-ның атын, формуласын, тұжырымын кестеге құрайды






2- тапсырма: Формуланы жалғастыр...

(а+в)(а-в)=?

(а-в)2=?

+в)2=?

а22=?



Жеке жұмыс

Дәптерге жазады

Формуланың жалғасын жазады












Топбасшылар смайликтермен бағалайды












Презентация










Ерекше бақылауды қажет ететін оқушыларға тапсырма;


3- тапсырма «Жұбын тап» (ауызша)

Көпмүше түріне келтіріңдер

1) (x+y)²; (m+n)²; (c+d)²;

2) (c-b)²; (a-c)²; (n-a)²;

3) (p-2)²; (d-3)²; (x-4)² Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Қарқын» тәсілі көрініс табады


Жұптық жұмыс

«Мен айтайын- сен жаз»

Жұптың біреуі шешімді ауыша айтады, екіншісі жазады







Презентация






Формуларды қолданып орындалатын тапсырмалар

4- тапсырма

Оқулықпен жұмыс:

32.21,22 Дәрежені көпмүше түрінде жазыңдар

  1. Топ 1,5

(3х-8у)2

  1. Топ 3,4

(3.5t-4k)2 2

  1. Топ 2,6

(7z+11d)2


Топтық жұмыс «Эстафеда»

Оқушылар дескриптор критерийілеріне сәйкес тапсырмаларды әр топтан бір оқушыдан тақтада кезектесіп эстафеда тәсілімен орындайды.


Мұғалімнің қолдауымен топаралық бағалау

Дескриптор:

-Қысқаша көбейту формулаларын біледі;

-Есеп шартына сай ҚКФ қолданады;

-Дәлелдеуді жүргізе алады




Презентация




  1. Тапсырма


32. 23 ,24 Көпмүшені екімүшенің квадраты түрінде жазыңдар

  1. Топ

a10 -10a5b8+25b16

  1. Топ


a6 +6a3x4+9x8


  1. Топ


16x2+24x3 +9x4


x2+2+

Саралау : тапсырма тәсілі

Білім: талдау







6 -тапсырма: «Тапқыр болсаң тауып көр»

Теңдік орындалатындай * орындарына бірмүшелері орналастырыңдар:

1

  1. (5а+*) 2 =*+ 90ab+81b2


  1. (* - 10 )(*+*)=9с2- *


2

1. (15x – *)2 = 225x2 – * + 64y2

2. (*- 7)(*+*)= 16a2- *


3

1. (8x + *)2 = * + 96xy + 36y2

2. (*-8)(*+*)=4c2-* 


Жеке жұмыс

«Өзіңді тексер»

Оқушы берілген есепке сәкес ҚКФ-ны анықтайды, белгісіз бірмүшені тауып орнына қояды.


  • Жауабы

1-топ

  • 1.(5а+9b) 2 =25a2+90ab+81b2

  • 2(с- 10 )(с+10)=с2-100

2- топ

  • 1. (15x – 8у)2 = 225x2 – 240ху + 64y2

  • 2. (а- 7)(а+7)= a2- 49

3- топ

  • 1. (8x + 6у)2 = 64х² + 96xy + 36y2

  • 2. -8)(с+8)=c2-64

Дескриптор:

- қысқаша көбейту формуласын қолданады;

-бірмүшені анықтап, орнына қояды;




Оқушы соңында берілген дұрыс жауап бойынша өзін- өзі «Бағдаршам» әдісімен бағалайды.


Презентация


Функционалдық сауаттылықты дамыту тапсырмасы


7-тапсырма: «Сәйкестендір»

Қималардың артындағы формулаларды сәйкестендіріп,өз фигураңды тап.


1

36х2-81у2

16-8х+х2

2

(4-х)2

(6х-9у)(6х+9у)

3

ах+вх+сх

(8х-5у)(8у+5у)

4

64х2-25у2

а2+18а+81

5

(а+9)2

х(а+в+с)



1

2

3

4

5



Жұптық жұмыс Ойлан-жұптас-бөліс

Интерактивті тақтадағы тапсырма

бойынша бір- біріне түсіндіреді. Өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп кестені толтырады


Жұптар келесі жұптың тапсырмасын алмасып тексеріп, «Басбармақ» әдісімен бағалайды


Презентация



8-тапсырма. «Жан-жақты бол»

Өрнекті тиімді тәсілмен есептеп, төменгі тұжырымдардың қайсысы ақиқат, қайсысы жалған екендігін анықтаңыз:

  1. жұп

  2. 5-ке еселі

  3. 3-ке еселі

  4. Оң сан


Топтық жұмыс

«Күшіміз бірлікте»

Тапсырманың әр тармағын бөлісіп орындайды.

1-ші оқушы ҚКФ жазады;

2-ші оқушы Формуламен есептейді;

3-ші оқушы 1 пункт бойынша жалған ақиқаттығын анықтайды; т.с.с.


Топтар бірін- бірі критерийлер бойынша бағалайды.

ҚКФ дұрыс

1-балл

Есептеу дұрыс

3-балл

Жұп- ақиқат

1- балл

5-ке еселі- ақиқат

1- балл

3-ке еселі- жалған

1

балл

Оң сан- жалған

1 балл


Активті тақта



9- тапсырма Тест

1. x2-9 көпмүшесін көбейткіштерге жіктеңдер.
А)(x-9)(x+9) ;

Ә)(x-3)(x+3);
Б)(3-x)(3+x);

В)(9-x)(9+x)

2. (m-4n)(m-4n) көбейтіндісін көпмүше түрінде жазыңдар.
А)m
2-8mn-16n2;

Ә)m2+8mn+16n2;
Б) m
2+8mn-16n2;

В) m2-8mn+16n2


  1. Есептеңіздер:1012

  1. 10201

  2. 10200

  3. 9801

  4. 1201

  1. Есептеңіздер:99*101

  1. 10001

  2. 9999

  3. 10999

  4. 1001





5. Дұрыс теңдікті табыңдар.
А) 25-81b
2=(5-9b)(5-9b);

Ә) 25-81b2=(5+9b)(5-9b);
Б) 25-81b
2=(5+9b)(5+9b);

В) 25-81b2=(9b -5)(5+9b

Жеке жұмыс

Оқушы тест тапсырмасын орындайды


1012= (100+1)2=1002+2*100*1+12= 10000+200+1 =10201


99*101= (100-1) (100+1)=1002-12= 10000-1=9999



Көршісін бағалайды.

Жауаптары:

3А

5Ә


Сабақтың соңы.




Ой толғаныс.

Рефлексия



5 мин


  1. Рефлексия


  1. Кері байланыс


Бағалау


  1. Үй тапсырмасын беру


32.25

Оқушылар өздерінің тақырып бойынша оқып, зерделегенін төрт сөйлем арқылы тұжырымдайды.


Мақсаты: Өз ойын айтып, сабақты бекіту, қорытындылау.

Тиімділігі:Оқушы алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады.

Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрініс табады.

Дескриптор:

Төрт сөйлем әдісі бойынша берілген тапсырманы толық орындайды.

Оқушылар бір-бірінің сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісіарқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.

ДК экраны;

7-сынып оқулығы;

Шыныбеков«Атамұра» 2017




Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!