
Беккулиева Гавхар
Имамбаевна ![]()
Математика пәні мұғалімі
Түркістан облысы, Ордабасы ауданы
"Ынтымақ" жалпы орта мектебі
Санаты: Педагог-сарапшы
Сабақ жоспары
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Беккулиева Гавхар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
7 А сынып |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
08.02.2023 ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Қысқаша көбейту формулалары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Алгебралық өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
7. 1.2.14 тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критериі: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату |
Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. |
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 минут |
Ұйым дастыру |
Ұйымдастыру кезені Бірлескен оқу ортасын құру. Үй тапсырмасын тексеру. Сәлеметсіздерме! Өтілген материалдарды еске түсіру мақсатында «Миға шабуыл» әдісі арқылы алған білімдерін жүйелеу. - Қандай өрнек бүтін өрнек деп аталады? - Бүтін өрнекке және бүтін емес өрнекке мысал келтіріңдер. - Көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің қандай тәсілдерін білесіңдер? - Екі өрнектің қосындысының кубы формуласын жазыңдар. - Екі өрнектің қосындысының кубын табу ережесін айтыңдар. - Екі өрнектің айырмасының кубы формуласын жазыңдар. - Екі өрнектің айырмасының кубын табу ережесін айтыңдар. Үйге берілген тапсырма тексеріледі: Үй тапсырмасын тексеру. №5.136. Мұғалім интербелсенді тақтада есептердің шығарылу жолдары мен жауаптарын сәйкестендіреді. Оқушылармен бірге сабақ мақсатын ашу:
(көпмүше; қысқаша көбейту формулалары; екі өрнектің кубтарының қосындысы; көбейткіштерге жіктеу; өрнекті ықшамдау; көбейтінді түрінде жазу; бүтін өрнектерді түрлендіру) Бүгін, Алгебралық өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктеу тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
топтау, қысқаша көбейту формулаларын қолдану сияқты түрлі әдістің комбинацияларын қолдану жолы |
Амандасады, сабаққа дайындалады. Сұрақтарға жауап береді |
Смайликтер арқылы қалыптастырушы бағалау
Тапсырмаларды «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалаймын. Толық орындаса, жасыл түсті жоғары көтереді. Қателер болса, қызыл түсті ұстайды. |
Презентация Слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
Тыңдалым: Видеоролик арқылы тыңдалым жүргіземін.
Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу үшін түрлі әдіс қолданады: ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару, топтау, қысқаша көбейту формулаларын қолдану. Кейде көпмүшені көбейткіштерге жіктеу үшін бірнеше әдістерді бірінен кейін бірін қолдану керек. Түрлендіруді мүмкін және тиімді болған жағдайда ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарудан бастаған жөн. ⠀⠀ 1-мысал. Көпмүшесні көбейткіштерге жікте: 16x2 – 100y2. Шешуі. 16x2 = (4x)2, 100y2 = (10y)2 түрінде жаз. Бұл өрнекті көбейткіштерге жіктеу үшін квадраттардың айырмасы формуласын қолдан: 16x2 – 100y2 = (4x – 10y)(4x + 10y). ⠀⠀ 2-мысал. Көпмүшені көбейткіштерге жікте: 20x3 – 5x. Шешуі. Бұл көпмүшенің мүшелерінде 5x ортақ көбейткіші бар. Осы көбейткішті жақша сыртына шығар: 20x3 – 5x = 5x (4x2 – 1). 4x2 – 1 өрнегіне квадраттардың айырмасы формуласын қолдану арқылы көбейткіштерге жіктеуді жалғастыруға болады. Нәтижесінде көбейткіштер ретінде неғұрлым төмен дәрежелі көпмүшелер шығады: 20x3 – 5x = 5x (4x2 – 1) = 5x (2x – 1)(2x + 1). ⠀⠀ 3-мысал. Үшмүшені көбейткіштерге жікте: 9a2 – 12ab + 4b2. Шешуі. 9a2 – 12ab + 4b2 үшмүшесін екі өрнектің айырмасының квадраты түрінде жазуға болады. Демек: 9a2 – 12ab + 4b2 = (3a – 2b)2. ⠀⠀ |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады ⠀⠀ ⠀⠀ |
«Бағдаршам» арқылы қалыптастырушы бағалау
|
https://onlinemektep.net/schedule/08.02.2021/lesson/291a80f8-e1c4-433a-9be7-14ddfcfb75c3 Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут 5 минут 5 минут |
Жалпы сыныптық жұмыс Жұптық жұмыс |
“Ойлан – жұптас, бөліс” әдісі арқылы орындау
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
.












