Материалдар / Қышқылдар. №7 зертханалық тәжірибе «Қышқылдардың қасиеттерін зерттеу»
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қышқылдар. №7 зертханалық тәжірибе «Қышқылдардың қасиеттерін зерттеу»

Материал туралы қысқаша түсінік
химия пәні бойынша сабақ жоспары және зертханалық жұмыс бірге қалай жасау керек бәрі жазылған
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Қаңтар 2019
3240
27 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

8.4А Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары. Генетикалық байланыс

Мектеп:«Қарақол орта мектеп-бақшасы» КММ

Күні: 3.11.2018 ж

Мұғалім:Келдыбекова Назгул Есенгельдыевна

Зертханашы:ЖаманкуловаГулгул Толешевна,Карипова Кымбат Бакытбеккызы

Сынып: 8

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Қышқылдар. №7 зертханалық тәжірибе «Қышқылдардың қасиеттерін зерттеу»

Оқу мақсаттары:

8.3.4.8- қышқылдардың жіктелуін, қасиеттерін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру

Ресурстары

Сабақтың

мақсаты:

  • Қышқылдарды жіктеуді және олардыңқасиеттерінбіледі;

  • қышқылдардың химиялық қасиеттерін негізге ала отырып өз беттерінше реакция теңдеулерін құрастырады;

  • қышқылдардың қасиеттеріне зерттеу жүргізіп, нәтижесін қорытындылайды.


Бағалау

Критерийі

  • қышқылдарды құрамына қарай жіктейдіжәне қышқылдардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрады.


Тілдік мақсаттар

Тірек ұғымдар: оттекті, оттексіз, бірнегізді, екінегізді, үшнегізді қышқылдар, индикаторлар

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Біз ..........................байқадық

Зертханада қауіпсіздік өте маңызды, себебі…

Зертханада / тәжірибе жүргізу кезінде, біз … жасауымыз/жасамауымыз керек/ керек емес


Құндылықтарға баулу

Қарым-қатынас жасау қабілеті, жауапкершілікті сезіну, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету, шығармашылық және сыни тұрғысынан ойлау қабілетін арттыру.


Пәнаралық байланыс

Биология, математика, физика


Алдыңғы білім

7.3А Химиялық реакциялар

Табиғи қышқылдар мен негіздер. Индикаторлар. Сұйытылған қышқылдардың металдармен және карбонаттармен әрекеттесуі.


Сабақтың басы

2-мин
























1-мин












5-мин









5-мин

  1. Ұйымдастыру кезеңі .Сәлемдесу, түгендеу ,психологиялық ахуал тудыру:Жүректен жүрекке әдісі арқылы жақсы тілектер айту арқылы.

  2. Үй тапсырмасы «Оксидтер»

Химиялық диктант

  1. Негіздік оксидтер сумен әрекеттескенде .....түзеді

  2. Оксидтер дегеніміз 2 элементтен тұратын .....қосылыстар

  3. Натрий оксиді ........ оксидке жатады

  4. Қышқылдық та, негіздік те қасиет көрсететін оксидтер .....деп аталады

  5. Күкірт қышқылына сәйкес келетін оксид .....

  6. Фосфор (V) оксиді .....оксидке жатады

  7. Оксидтер .............................болып жіктеледі.

  8. Көміртек (IV) оксидінің тарихи атауы - ..............

  9. Негіздік оксид қышқылдық оксидпен әрекеттескенде ............ түзіледі.

  10. Қышқылдық оксид негізбен әрекеттескенде ........................... түзіледі.

Тақтадағы дұрыс жауаптар бойынша қасындағы оқушының жұмысын тексереді.

Бағалау шкаласы:


Топқа бөлу

Оқушылар әр түрлі түсті сынауықтарды таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді..


Ой қозғау.Оқушыларға слайдтан суреттер көрсетіледі,бұл суреттер нені білдіреді?

Оқушылар тұрмыстағы қышқылдар туралы әңгімелейді.



«Бинго»әдісі.Қоржында қышқылдардың формуласы беріледі бір оқушы бинго ойнатады,ұтысқа шыққан қышқыл формуласын жіктейді (бірнегізді,екінегізді,үшнегізді,оттекті,оттексіз)






Үлестірмелер


































Сурет қиындылары:






Сабақтың ортасы


8-мин









4-мин































5-мин

















10-мин


























Сабақтың соңы

Рефлексия











3-мин

«Инсерт» тәсілі

3 топқа оқулықтағы мәтінді бөліп беріп, топ ішінде талқылап,1-топ қышқылдардың құрылымдық формуласын,2-топ химиялық қасиеттерін,3-топ физикалық қасиеттерін және қолданылуын қысқа әрі түсінікті түрде плакаттарға бейнелеп, түсіндіреді.

Оқушылардың айтқан мәліметтері тыңдалады, оқушылар жауаптарына «Екі жұлдыз бір ұсыныс» әдісі арқылы баға беріледі

«Домино» әдісі

1-топқа (қышқыл формуласы мен атауын сәйкесендіру)


«Пазл» құрастыру

2-топ (қышқылдардың формулалары мен заттары бейнеленген,құрастыра отырып танысады)


«Судуку» әдісі

3-топқа


H2

+


=

HCI


+

H2O

=

H3PO4

H2O


SO3

=


H2CO3

=


+



«Бас бармақ»әдісі арқылы бағаланады

«Түртіп ал» әдісі.Оқушылар оқулықтан жаңа тақырып бойынша өздеріне ең қажетті деген ақпараттарды түртіп, жазып алады

Дискриптор:

қышқылдардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін реакция өнімдеріне қарап құрастырады;

химиялық реакция теңдеулерін теңестіреді.

Бағалау:Жұлдызшалар арқылы,бас бармақ әдісі, Мұғалімнің бағалауы (ауызша): қолпаштау, мадақтау


Жұптық жұмыс. «Шыңдарды бірге бағындыр»

7 зертханалық тәжірибе «Қышқылдардың қасиеттерін зерттеу»

Реактивтер: тұз қышқылы, мырыш түйіршіктері, мыс сымдары.

Құрал-жабдықтар: стақандар, зертханалық қасық, рН-датчигі, промывка, планшет.

Мақсаты:

2-тәжірибе.Қышқылдардың металдармен әрекеттесуі.

Екі сынауыққа тұз қышқылын құйыңдар. Біріншісіне мырыш түйіршіктерін, ал екіншісіне мыс сымдарын салыңдар.

Жасаған тәжірибелердегі бақылауларыңды жазып, тиісті реакция теңдеулерін құрастырыңдар. Қорытынды жасаңдар.

Zn + HCl → ZnCl2 + H2

Cu + HCl → реакция жүрмейді.


Дискриптор:

  • Қажетті реакция теңдеуін құрастырады

  • Реакцияның жүру белгілеріне қарай түзілген өнімді атайды.


Бағалау:түрлі түсті жұлдыздар арқылы (мұғалім)

Өте жақсы



Жақсы



Жаман емес











Кері байланыс

«Ашық микрофон» әдісі.Оқушылар қолдарына микрофон ұстап бүгінгі сабақ бойынша пікірлерін айтады.

1.Сабақтан қандай әсер алдыңдар?

2.Сабақта өзіңе не ұнады?





Оқулық,

постер





оқу плакаттары, маркерлер
























































Үлестірме

























Жұлдызшалар











Құрал-жабдықтар, реактивтер, жұмыс тапсырмасы үлестірме түрінде

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және

қауіпсіздік техникасын сақтау



  1. Оқушыларға сабақтың тақырыбын өз бетімен зерттеу жүргізу арқылы түсінуге мүмкіндік беремін.

  2. Белсенді оқушылардың жылдамдығын арттыратын әдістерді қарастырамын.

  3. Жеке жұмысқа арналған тапсырманы күрделендіре отырып, оқушыны терең ойлануға ынталандырамын.

«Бас бармақ» әдісі (топтық жұмыста)

Қол шапалақ (үй тапсырмасы )

«Қол шапалақ» ( «Ой қозғау» кезеңі)

«Түрлі түсті жұлдыздар» (жеке жұмыста)

Оқушылардың үйренгенін тексеруді тиімді бағалау әдістері арқылы жоспарлаймын


1.Оқу бөлмесінің таза, жарық,желдетілген

2.Оқу құралдары керекті ресурстар өз орнында техрикалық қауіпсіздігі сакталған

3. зертханалық жұмысқа қажетті құрал-жабдықтардың тазалығы, реактивтердің сапасы

4. Сабақта АКТ қолданудың техникалық қауіпсіздігін сақтау









Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!