Тақырыбы:
|
|
• «II тарау. РАЦИОНАЛ САНДАР тарауы бойынша қайталау сабағы.
Есептер шығару.»
|
Мақсат:
|
Білімдік
|
Жаңа білім
|
• Қайталау арқылы тарау бойынша термин
сөздерінің анықтамалары туралы білім дағдыларды
тұжырымдайды.
|
Жаңа түсінік
|
• Рационал
сандар тарауы бойынша барлық тақырыптардың негізгі ұғымдарын есте
сақтау арқылы түсінікті кеңейтеді.
|
Құзырлылық
|
Қолданым әрекеті
|
• Барлық тақырыптардың негізгі ұғымдарын
қолданып есептерді шығарады.
|
Талдау әрекеті
|
• Координаталық түзулерде сандарды салады және
салыстырады.
|
Шығармашылық
әрекет
|
• Модулі бар өрнектерді шығарып, шешімін қайта
қарайды.
|
Құндылық
|
Бағамдау әрекеті
|
• Рационал сандар тарау тақырыптарының өмірдегі
жүйелі білім-білік дағдының қалыптасуындағы маңыздылығын
бағалайды.
|
Сабақ құрылымы:
|
|
І. Құзырлылық
қалыптастыру (35 мин)
IІ. Шығармашылық қалыптастыру (5
мин.).
ІІІ.
Бағамдау - бағалау (4 мин.).
|
Оқыту әдісі:
|
|
• Репродуктивті, ішінара ізденушілік
|
Мұғалім іс-әрекетінің тәсілі:
|
|
• Бағыт-бағдар және нұсқау береді, қажет
болғанда оқушыларға көмек береді, олардың танымдық есептерді өз
бетімен орындауын қадағалайды.
|
Негізгі ұғымдар мен терминдер:
|
|
• Салыстыру, теңсіздік белгілері, модульдері
бойынша салыстыру.
|
Оқушыда дағды қалыптастыру:
|
|
• Тақырып бойынша логикасы әр түрлі есептерді
шығара білу, өзін-өзі дамыту, өзінің деңгейін бағалау, берілген
мақсатқа жету, бүкіл топ жұмысының нәтижесін көре білу, өз ойын
сынып алдында қорғай алу.
|
Оқушы іс әрекетін ұйымдастыру:
• Күтілетін нәтижеге(мaқсатқа) қол жеткізу үшін жоспар
бойынша ҚӘ блогы аясында өз мүмкіндігіне қарай деңгейлік
тапсырмаларды орындау; ШӘ блогында топтық жұмыс істеп, тапсырма
бойынша ұжымдық қорытынды шығаруға қатысу.
.
|
Миға шабуыл
. Оң сандар дегеніміз
-
Теріс сандар
-
Оң санға датеріссанға дажатпайтын сан
-
Таңбалары әртүрлі сандарды қалай
қосамыз?
-
Қарама-қарсы сандар деп
-
Санның модулі
-
Теріс санды бөлу
-
Теріс санды көбейту
-
-
Топтық жұмыс.
-
Сынып оқушылары екі-екі жұптарға бөлініп,топ
басшыларын сайлап мына тапсырмаларды орындайды.
-
1.Кестені толтырыңдар
-
а
|
в
|
А-в
|
А*в
|
4
|
-8
|
|
|
-5
|
58
|
|
|
-6
|
-82
|
|
|
-25
|
4
|
|
|
Ауызша есептеңіздер
а/ 9 + ( - 4) = в/ - 3 + 8 =
ә/ - 6 + 2 = г/ 7 + ( - 7 ) =
б/ 5 + (- 7 ) = д / 2,7 + (- 0,5)=
ғ/ 9,3 + (-10) е/ 3 + (- 5,8) =
2.Сүңгуір - 30 м тереңдікте жүзіп , + 7 м –ге
жоғары көтеріліп, тағыда – 5 м-ге тереңдеді. Сүңгуір соңғы мезетте
нене метр тереңдікте болды?
Түсте ауаның температурасы -
150 С, ал кешке - 190 С болды. Ауаның
температурасы неше градусқа өзгерді ?
3. Бөлшектерді тиімді тәслідермен
есепте
4.Таңбалар ережесін
пайдаланып , есептеңдер:
-24 +(- 16) + (- 40) =
-6,9 - (- 5) - (- 0,4) =
- 4х - (-7х) - (17) =
-
- (- 3х) + (-3х) =
5.Бос орынға тиісті
қосылғышты қойыңдар:
а/ 10 + ( - ) = - 8
ә/ + ( - ) = -
б/ 3,5 + (- ) = 1,8
6.Өрнектердің
мәндерін салыстырыңдар:
а/ - 5,9 + 3,6 және 5,9 + ( - 3,6 )
ә/ 4,5 + (- 1,6) және 1,6 + ( - 4,5)
б/ - 7 + (- 3,2) және 3,2 + (- 7)
7. Өрнектің мәнін
табыңдар:
-(-(-(-1))); -(-(-1)); -(-(-(-(-1))))
б) Өрнектің мәнін табыңдар:
-(-с), егер с=2,3 ; -4¼
-(-(-а)), егер а = -12,3 ; 7½
8.Өрнекті ықшамдаңдар:
а/ а + (-в) – 2а = ә) – 3а + (-2в)+ а – в
=
б) - а + (-4в) + 2а -
в =
в) 3 а - (- в) + (- 5а) – 4 в =
9.Шахмат ойыныңдағы ат жүрісімен жүру
арқылы математика туралы сөзді оқу
10.Берілген
тапсырманың ішінде қай тапсырма дұрыс орындалған
-54+66=12
66-54=12
54-66=12
-66+54=120
11.Амалдарды
орындаңдар:
-5 - 8 - 12 – 19 =
25 – 17 + 4 – 30 =
54 – 9 – 16 – 10 – 2 =
12.Сематикалық
карта
1,2х=-3,6 -0,9х=-5,4 -2,8х=-8,4
-6х=-42 х:(208-22,8)=-54
Сергіту
жаттығуы
13.Теңдеуді
шешіңдер:
а/ -2,8х = - 8,4 ә/ х : (6,3 - 8) = - 0,2 б/ -
0,9 х = - 7,2
а/ 1,2х = - 3,6 ә/ -6 х = 13 б/ - 0,9 х = -
7,
Топтық жұмыс.
Сынып оқушылары келесі екі топқа бөлініп, келесі
тапсырмаларды орындайды:
Рационал
сандарға қосу және азайту амалдарын қолданып,есептерді
шығарыңдар.
-
Қосудың қасиетін қолданып, қосындының мәнін
табыңдар.
1) 2)
|
.
бағамдау-бағалау
Топтағы оқушылар бірін-бірі бағалау критерийлері бойынша
бағалайды
Рефлексия
|
|
Сабақтың
мақсатына қалай қол жеткізгендігі туралы
Даналық ағашына өз ұсыныс ,пікірлерін
жазады
Бүгінгі
сабақта менің білгенім...
Қызықты болғаны...
Қиын болғаны...
... енді мен орындай аламын.
... мен жасай алады екенмін.
Мені таңғалдырғаны
. Мотоцикл жылдамдығы велосипед жылдамдығынан
екі есе артық,
ал велосипед жылдамдығы
жаяу адамның жылдамдығынан екі есе артық.
Барлық жолды велосипедпен
жүрген тезірек пе, әлде барлық жолдың бірінші жартысын мотоциклмен,
ал екінші жартысын жаяу жүрген тезірек пе?