Материалдар / Расторлық және векторлық бейнелелерді салыстыру. 6 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Расторлық және векторлық бейнелелерді салыстыру. 6 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Расторлық және векторлық бейнелелерді салыстыру сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Қаңтар 2019
763
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Күні:

Мектеп: «№188 мектеп-гимназия» КММ

Мұғалімнің аты-жөні: Ахметжанова А.А.

Сынып: 6

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Расторлық және векторлық бейнелелерді салыстыру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.2.2. Расторлық және векторлық бейнелелерді салыстыру

Төменгі деңгей(білу, түсіну, қолдану)

Жоғарғы деңгей(талдау,жинақтау, бағалау)


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

1.Компьютерлік графика және оның түрлері туралы мәлімет алады.

2. Біліп үйренгендерін қолданып практикалық түрде берілген тапсырмаларды орындайды.

Оқушылардың басым бөлігі:

Түсінеді,талдайды,білімін өзгертілген жағдайда қолданады:графикалық редакторды пайдалана отырып, сурет салып өңдеуді үйренеді.

Кейбір оқушылар:

Білімін жинақтайды, рефлексия жасайды:

Оқып үйренгендерін практикада қолдана алады.

Бағалау критерийі

Растрлық кескінді құрады;

Растрлық кескінді өңдейді;

Тілдік мақсаттар


Модельдеудің мүмкіндігі туралы жеткізе білу;

Пәндік лексика мен терминология:

1.Екі өлшемді графика;

2.Үш өлшемді графика;

Сұхбатқа/хатқа арналған пайдалы сөздер:

Графика бұл ... сурет;

Графикалық редактор ... программа;

Компьютерлік графика ... информатиканың саласы;

Графикалық редактор -Графический редактор -Graphics editor

Растрлық кескін -Растровые изображения - Raster images

Векторлық кескін - Векторные изображения -Vector images

Құндылықтарға баулу




  • Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;

  • Бір-бірін топта тыңдау,сыиластық таныту;

  • Жауапкершілік;


Пәнаралық байланыс

Ағылшын тілі, бейнелеу өнері, геометрия.

Алдыңғы білім


Оқушылар нені біледі?

- Ақпараттың түрлерін білу;

- Ақпаратты ажырата білу;

- Күнделікті өмірдегі ақпараттың түрлеріне мысал

келтіре білу;

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар


Сабақтың басы

13

Оқушыларды «Шаттық шеңберіне» орналастыру;

- әртүрлі кескіндер арқылы үш топқа бөлу;

І топ: «Төртбұрыш»

ІІ топ: «Үшбұрыш»

ІІІ топ: «Жұлдызша»

- Оқушылармен бірге сабақ мақсатын анықтау мақсатында үш топқа әр түрлі сұрақ беріледі; («Ортадағы қаламсап» әдісі арқылы жүргізіледі)

Өткен ақпаратты қайталау. Лездік сұрақтар,

  1. Графиканың неше түрі бар?4түрі Ғылыми,іскерлік,конструкторлық, корнекі.

  2. Ғылыми графика дегеніміз не?Ғылыми зерттеу обьектілерін корнекі түрде корсету.

  3. Іскерлік графика дегеніміз не?

Компьютерлік графиканың бұл саласы әр түрлі мекемелер жұмысында жиі қолданылатын иллюстрация жасауға арналған.

  1. Пиксель коды дегеніміз не?Бұл пиксельдің түсі туралы ақпарат

  2. Суретті экранға шығару құрылғысы?Монитор, бейнеадаптер

  3. Компьютерге бейнені енгізу құрылғыларына қандай құрылғылар жатады?Сканер, цифрлік фотоаппараттар, цифрлік бейнекамералар жатады

  4. Компьютерлік анимация дегеніміз не?Компьютер мониторында жылжымалы бейнелерді алу.

  5. Бейнежад не үшін қажет?Бейне ақпататты сақтау үшін

  6. Дисплейдегі кез келген түсті қандай үш түс арқылы алуға болады?қызыл, жасыл, көк.

  7. Графикада монитордын неше түрі қолданылады?2 түрі Электронды саулелі түтікше және сұйықкристалды.

Бейне көрсетілім

(Растрлық гарафика,артықшылықтары мен кемшіліктерін)

білу

Оқулық, көрсетілім

дShape2 Shape3 Shape4 ер


Сабақтың ортасы

Shape5

Растрлық графика

23

1 тапсырма(ТЖ): Ребусты шешіңдер ,, ,,, Графика

Shape6





Компьютерлік графика – әр түрлі кескіндерді (суреттерді, сызбаларды, мультипликацияларды) компьютердің көмегімен алуды қарастыратын информатиканың маңызды саласы. Қазіргі компьютерлік графика қолданылу әдісі бойынша мынадай негізгі салаларға бөлінеді

Компьютерлік графика үш түрге: растрлық, векторлық және фракталдық болып бөлінеді. Олар бір-бірінен монитор экранында бейнелену және қағаз бетіне басып шығарылған кезде кескіндердің қалыптасу принциптері бойынша ажыратылады.

 Растрлық графикада кескіндер түрлі-түсті нүктелердің жиынтығынан тұрады.Графикалық ақпараттың осындай нүктелер жиыны немесе пиксельдер түрінде ұсынылуы растрлық түрдегі ұсынылу болып табылады. Растрлық кескінді құрайтын әрбір пиксельдің өз орны мен түсі болады және әр пиксельге компьютер жадында бір ұяшық қажет.     

   Растрлық графиканы векторлық графикамен салыстыру

Салыстыру критерийлері

Растрлық графика

Векторлық графика

Кескіндерді ұсыну әдісі

Растрлық кескін пиксельдердің жиынтығынан тұрады.

Векторлық кескіндер командалардың тізбегі түрінде бейнеленеді.

Шынайы суреттерді бейнелеу мүмкіндігі

Растрлық кескіндер шынайы суреттерді  айқын бейнелей алады. 

Векторлық графика фотосуреттегідей сапалы кескіндерді алуға мүмкіндік бермейді.

Кескіндерді өңдеу мүмкіндігі

Растрлық кескіндерді үлкейтіп-кішірейткенде немесе бұрғанда кескін өзінің бастапқы сапасын жоғалтады.

Векторлық кескіндерге сапасын жоғалтпай-ақөзгеріс енгізуге, яғни қажет болса оларды кішірейтуге немесе үлкейтуге болады.

Кескіндердің басып шығарылу ерекшеліктері

Растрлық суреттерді принтерде оңай басып шығаруға болады.

Векторлық суреттер кейде принтерде басылмайды немесе нашар басылып шығады.

Векторлық кескіндер, бұл - сызық, доға, шеңбер және тікбұрыш сияқты геометриялық объектілер жинағынан тұратын кескіндер. Бұл жерде вектор дегеніміз - осы объектілерді сипаттайтын мәліметтер жиынтығы.

  Векторлық графиканың басты артықшылығы оған кескін сапасын жоғалтпай өзгеріс енгізуге, оңай кішірейтуге және үлкейтуге болатындығы. Келесі артықшылығы - векторлық кескіндердің ақпараттық көлемі растрлық кескіндермен салыстырғанда әлдеқайда аз болады. Векторлық кескіндер СorelDRAW, Adobe illustrator, Micrografx Draw секілді векторлық графикалық редакторларда жасалады.

 Фракталды графиканың жасалу әдісі сурет салуға немесе безендіруге емес,програмалауға негізделеді. Егер растрлық графикада растр (пиксель), ал векторлық графикада сызық базалық элемент болып табылса, фракталдық графикада математикалық формуланың өзі базалық элемент болып табылады, бұл компьютердің жадында ешқандай объект сақталмайды, кескін тек қана теңдік бойынша салынады деген сөз.  

2 тапсырма(ТЖ): СТО «Т кестесі»

Артықшылығы Кемшілігі

Shape8 Shape7







Дескриптор: Графиканың артықшылығы мен кемшілігін жазады;

3 тапсырма(Ж) :

1.Paint графикалық редакторды іске қосу.

2. Эллипс құралының көмегімен салу. Құю құралымен бояу

3. Эллипс құралының көмегімен салу. Құю құралымен бояу

4. Ерекшелеу, көшіру батырмаларының көмегімен сурет бөлігін көшіріп біріктіру.

5.Суретті «Есепшот» атауымен сақтау.

Shape9

Дескриптор: Сандық ақпараттың мысалы болып табылатын кескінді салу. Есепшоттың суретін салу.

4 тапсырма (Ж) Графикалық ақпараттың мысалы болып табылатын кескінді салу. «Қыс бейнесі» тақырыбында сурет салу.

Суретті «Қыс» атауымен сақтау.

Дескриптор: Білім алушы - сурет сызықтарының қалыңдығы мен түсін таңдайды; үшбұрыш, дөңгелек және т.б. стандартты фигураларды салу үшін құралдарды қолданады; ауыстыру амалын қолданып растрлық кескінді өңдейді; көшіру амалын қолданып растрлық кескінді өңдейді; өшіру амалын қолданып растрлық кескінді өңдейді.

Сәйкестендіру кестесі

Графикалық файлдардың кеңейтілімдері:

BMP GIF PNG JPEG


IV. Ой қорыту.Сабақты бекіту


АКТ



Үлестірме қағаздары

флипчат



Тілдік мақсатқа түсінік беру



қолдану

түсіну































талдау

Үлестірме қағаздар

















































ДК



Сабақтың соңы

9 мин

Кейінгі тапсырма

Компьтерлік графика туралы қосымша мәлімет іздеу.

Кері байланыс:

Формативті сұрау:

Мұғалім Неге? Қалай? Қайтіп? -деген қосымша нақтылау сұрақтарын қояды.

-Ол несімен ұқсас әлде айырмашылығы қандай?

-Мінездемесі қандай......?

-Ондағы негізгі идеясы, тұжырымдасасы қандай?

-Сіз қандай идея немесе қосымша мағлұмат қосар едіңіз?

-Сіз қандай қорытынды жасай аласыз?

-Сіз не істеуді ұсынасыз?

-Қандай әдістер мен тәсілдерді қолдануға болады?


Қалыптастырушы бағалау жүреді.

(жұлдызшалар мен кесте толтыру,мадақтау сөздер арқылы)


Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы: 

Поезд тәсілімен стикер жабыстыру арқылы


1-вагонға; Бүгін не үйрендің?

2-вагонға; Бүгінгі сабақта не ұнадыма?

3- вагонға; Бүгінгі көңіл-күйің қандай болды?

4-вагонға; Басқаларға көмегің тидіма?






Оқушыларға үй тапсырмасын орындауға нұсқау жасау





Жинақтау















Бағалау





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!