Материалдар / Растрлық кескіндерді құру және өңдеу
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Растрлық кескіндерді құру және өңдеу

Материал туралы қысқаша түсінік
информатика пәні мұғалімдеріне
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Желтоқсан 2018
404
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Тереңкөл ОЖББМ

Ақпарат және оны өңдеу

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Бопишева Б.С.

Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар: 0

Сабақтың тақырыбы

Растрлық кескіндерді құру және өңдеу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.2.2.2 – Растрлық кескіндерді құру және өңдеу

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Ақпараттың түрлерін атайды, ажыратады, Paint программасында растрлық кескіндерді құрып, оны өңдей алады. Берілген ақпаратты қабылдайды, есінде сақтайды.

Басым көпшілігі:

Компьютерде Paint программасында растрлық кекіндерді құрып, оны өңдеп жеке жұмыс жасай алады, түсіндіреді, қайта жасайды, көрсетеді.

Кейбір оқушылар:

Растрлық кекіндермен еркін жұмыс жасап, компьютерлік графика түрлерін ажырата алады, білімін көрсетеді.

Бағалау критерийі


  • Растрлық кескіндермен жұмыс жасайды;

  • Компьютерлік графика түрлерін ажырата алады.

Тілдік мақсаттар


Терминдер:

Кескін – изображение – image

Графика –графика – graphic arts

Пішін – фигура – shape

Графикалық редактор - Графический редактор - Graphic editor

Диалогтар мен сөз тіркестер:

  1. Графика дегеніміз не?

  2. Компьютерлік графиканың қандай түрлері бар?

  3. Қандай сурет салу программаларын білесің?

Құндылықтарға баулу


Ұлттық қауіпсіздік жəне еліміздің бүкілəлемдік, өңірлік мəселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы - азаматтық жауапкершілікті, ашықтық пен ынтымақтастықты қалыптастыру, патриоттық тәрбие беру, өмір бойы білім алу

Пəнаралық байланыс


Қазақ тілі – тақырып бойынша сөз тіркестері мен сөйледерді нақты әрі дұрыс қолдану мен мазмұндау.

Орыс тілі, ағылшын тілі – компьютермен жұмыс жасау

Өзін-өзі тану – өзара ынтыматастық пен адамгершілік құндылығында жұмыс жасау білу

Алдыңғы білім


  • Оқушылар ақпарат не екендігін және оның түрлері мен қасиеттерін ажыратып, қалай қабылдайтыны туралы жалпы біледі.

  • Ақпараттың өлшем бірліктерін пайдаланып, есептеулер жүргізеді.

  • Программа мен программалық жабдықтама туралы түсінігі бар және операциялық жүйе мен драйвер қызметі туралы біледі.

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

1 минут


Ұйымдастыру бөлімі

  • Оқушыларды түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру;



3 минут

Үй тапсырмасын сұрау

Ж: Оқушыларға өткен тақырып бойынша тест арқылы білімдері тексеріледі.

ҚБ: смайлик арқылы бағалау


Дербес компьютер, Easy Quezzy программасы




1 минут

  • топқа бөлу (Оқушыларды шаттық шеңберіне тұруға шақырып, алдарына «Үшбұрыш» және «Төртбұрыш» фигура қиындылары бар сандықшаны ұсынамын. Оқушылар сөзді суыру арқылы екі топқа бөлінеді.

Топ аты жазылған қиынды беттер, сандықша


Сабақтың ортасы

(15 минут)














«Жаңа білімді меңгеру».

1. Ребусты шешу. Сол арқылы тақырыптың мазмұны ашылады.

,, ,,,




Shape1 ,,,,,,,,

1-топ. Ерте заманда адамдар ақпаратты қалай сақтады?(мәтін ретінде жазу)

2-топ. Ерте заманда адамдар ақпаратты қалай сақтады?(сурет ретінде салу)


ҚБ: әр топ бірін-бірі отшашу арқылы бағалайды.


Мтүс:Екі топ бір-біріне түсіндіріп, жұмыстарын қорғап болғаннан кейін мұғалім видео көрсету және оқулық бойынша мәлімет беру арқылы тақырыпты нақтылап береді.


ҚБ: «Ынталандыру сөздері» - мұғалім бағалауы

  • Бәрекелді!

  • Жарайсың!

  • Өте жақсы!

  • Керемет!





Флипчарт














дербес компьютер

видео

«Информатика» оқулығы

5-сынып 76-77 бет


Сабақ соңы

( минут)

15 минут




3 минут















7 минут



















Рефлекция

Жеке жұмыс: «Практикалық жұмыс»

Paint графикалық редакторын іске қосу

  1. Бастау Бағдарламалар Стандартты – Paint



Дескриптор:

  • Paint графикалық редакторының терезе интерфейсін іске қосады

  • Paint графикалық редакторының терезе интерфейсімен танысады;









ҚБ: дескриптор бойынша дұрыс жауап берген оқушыға смайлик арқылы бағалау


(ЖЖ) Графикалық редакторды қолдана отырып, «Менің Отаным-Қазақстан» тақырыбында сурет салу












Д ескриптор:

  • сурет сызықтарының қалыңдығы мен түсін таңдайды;

  • стандартты фигураларды салу үшін құралдарды қолданады;

  • ауыстыру, көшіру, өшіру амалын қолданып растрлық кескінді өңдейді;

  • амалын қолданып растрлық кескінді өңдейді;

ҚБ: екі топ бірін-бірі отшашу арқылы бағалайды.




дербес компьютер/ноутбук





















Сабақты бекіту

1-топ. Сурет салуда қандай фигураларды қолданасың? Үш тілде атап бер.


Сызық – линия - line

Үшбұрыш – треугольник - triangle

Сопақша – овал – oval

Көпбұрыш – многоугольник – polygon

Жұлдыз – звезда – stars


2-топ. Сурет салуда қандай құралдарды қолданасың? Үш тілде атап бер.


Қарындаш – карандаш – pencil

Өшіргіш – ластик - eraser

Жазу – надпись - inscription

Қылқалам – кисть –brush


ҚБ: екі топ бірін-бірі бас бармақ арқылы бағалайды.










Қорытындылау

ТЖ: «Ассоцация»

Shape2





Дескриптор:

  • Графиканың ұғымына анықтама береді

  • Графика түрлерін жазады;


ҚБ: мұғалім тарапынан топты мадақтайды.

Флипчарт

Кері байланыс.

Ж: «Бағдаршам» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау

Оқушылар:

толықтай түсінсе, сенімді болса ЖАСЫЛ ТҮСТІ;

түсінуге жақын болса, аздап білсе САРЫ ТҮСТІ;

түсінбесе, сенімді болмаса ҚЫЗЫЛ ТҮСТІ көрсетеді.


Үй тапсырмасы: ІІІ тарау бойынша тест жұмысына дайындалып келу







Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!