|
Сабақ: Информатика |
Мектеп: «Әлихан Бөкеханов атындағы Балқаш қаласының №15 мектеп-лицейі»КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Бексұлтан Диана Жанатқызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
§8. Растрлық кескіндерді құру және редакциялау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.2.2.2 растрлық кескіндерді жасау және өңдеу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар орындай алады: Графиканың не екенін біледі, аудармасын түсінеді. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Растрлық кескіндерді жасайды және өңдей алады. Кейбір оқушылар орындай алады: Растрлық кескіндерді құрады және редакциялайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
Растрлық кескіндерді құрады және редакциялайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне, адамгершілікке, сыпайылыққа тәрбиелеу. Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке тәрбиелеу, құрмет, ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық және жариялылыққа баулу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Қазақ тілі, орыс тілі, ағылшын тілі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
§7. Екілік ақпаратты ұсыну. Практикум |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат: |
Пәнге тән лексика мен терминдер:Растрлық кескін.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Психологиялық ахуал қалыртастыру:
|
Сыныпта жағымды ахуал орнату үшін тұрғызып, «Бес саусақ» әдісін қолданамыз.
Б Балаң үйрек – сабақта Ортан терек – көтеріңкі Шылдыр шүмек – көңіл күй Кішкентай бөбек – тілеймін! |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Компьютер, Интерактивный тақта. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың әдіс-тәсілдері |
Аралас сабақ (Түсіндіру, баяндау, сұрақ-жауап, әңгімелесу, жазбаша жұмыс, әңгімелесу) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт есебі |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Ресурстар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
- Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу - Оқу-құралдарының толықтығын анықтау - Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру - Оқушылармен психологиялық дайындық өткізу |
Журнал |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа тақырып
|
Графикалық редактор – графикалық кескіндермен жұмыс істеуге, оларды түзетуге, өңдеуге мүмкіндік беретін және графикалық ақпаратты өңдейтін программа. Графикалық редакторда әртүрлі түспен, қалам және тінтуір көмегімен сурет салынады. Графикалық редактордың екі түрі кеңінен қолданылады: растрлық (нүктелік) және векторлық. Растр – қағазда, мониторда, теледидар экранында кескінді құрайтын нүктелердің екіөлшемді жиынтығы. Пиксель – экран бетінде көрсетілетін бейненің ең кіші элементі. Растрлық графиканың ең көп қолданылатын программаларының бірі – Paint графикалық редактор. Paint графикалық редакторы Windows жүйесінің Стандартты программасына кіреді. Компьютерлік графиканың түрлері 5 – сызбада көрсетілген.
Компьютер графика
Екіөлшемді графика
Үшөлшемді (3D) графика
Растрлық графика
Векторлық графика
Фрактальдық графика
5 – сызба. Компьютерлік графика түрлері.
Paint графикалық редакторы – суреттер салуға, өңдеуге, сақтауға, қағазға басып шығаруға, растрлық бейнелермен жұмыс істеуге арналаған редактор.
P
Б
( Paint-те сурет салу үшін терезенің ортасында тұрған ақ түсті төртбұрышты алаңды пайдаланамыз. Ол – сурет салуға арналған аймақ (10 – сурет).
10 – сурет. Paint редакторының терезесі (Windows 10) Paint графикалық редакторын қосқаннан кейін, оның терезесі ашылады. Жаңадан сурет салу үшін Paint-тің батырмасын шертіп, Құру (Создать) командасын таңдау керек. Құрал-саймандар тақтасынан Қарындашты таңдап алып, сурет салу алаңында тінтуірдің сол жақ батырмасын шерту арқылы қалаған суретті сала аламыз (11-сурет).
11 – сурет. Paint редакторының жұмыс аймағы
Суретті салып болған соң оны сақтау керек. Paint батырмасын шерту ⇒ Сақтау (Сохранить) командасын (немесе Ctrl+S пернелер үйлесімін) таңдаймыз. Ашылған терезеден ... ретінде сақтау (Сохранить как) ұяшығында қай орынға (бумаға) сақтау керек тігі көрсетіледі. Файлдың атауы (Имя файла) ұяшығында құжатқа атау беріп (мыса ы, 5-сынып.png), Сақтау (Сохранить) батырмасын басамыз (12-сурет).
12 – сурет. Суретті сақтау терезесі.
|
Интерактивті тақта, ауызша, презентация.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Практикалық тапсырмалар
|
Суреттерді салыстыр. Олардың қалай салынғанын талда.
Дәптерге орындайық! Суреттегі батырмалардың қызметтерін дәптеріңе жаз.
|
Компьютер, Дәптер.
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Бексұлтан Диана ЖанатқызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Растрлық кескіндерді құру және редакциялау тақырыбы бойынша
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Растрлық кескіндерді құру және редакциялау тақырыбы бойыншаМатериал туралы қысқаша түсінік
Растрлық кескіндерді құрады және редакциялайды
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ас бармақ
–




















