Қорғантұз жалпы орта білім беретін
мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті
пәнінің мұғалімі: Ләйлә Изтлеуова
Р.Мұқанова «Мәңгілік бала бейне» әңгімесі
|
Оқу мақсаттары |
Т/Ж3. Көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Кейіпкерлерге тура және жанама мінездеу арқылы талдау жасау. |
||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ізгілік, қайырымдылық, бауырмалдық |
||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, музыка |
||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Шығарманың құрылымын жан-жақты талдау |
||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
|
||||||||||||
|
Тірек сөздер |
Жәудіреп қараған, жаралы жер, бала бейне,егде қолдар |
||||||||||||
|
Қажетті ресурстар: |
Р.Мұқанова «Мәңгілік бала бейне» әңгімесі , А4 қағаздар, түрлі - түсті маркерлер |
||||||||||||
|
Сабақ барысы Сабақ басы |
Ұйымдастыру
1-топ: Монолог оқиды. «Ләйлә полигоннан келген қасіреттің бейнесі» 2-топ: «Ләйләға хат». Ұлт басына төнген қасіреттің шығармаға арқау болу себебін түсіне отырып, хат жазады. 3-топ: «Соңғы сөзді мен айтайын» (Семей полигоны туралы мәлімет береді, слайд) |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мұғалім сөзі: Ләйләнің протатипі туралы мәліметпен таныстырады Р. Мұқанованың «Мәңгілік бала бейне» әңгімесінің кейіпкері Семей полигонынан зардап шеккен қыз – Ләйлә. Прототипі – Еңлік атты Семей қаласының тұрғыны. Адам қолынан жасалып, жанына бітпес жара салған осынау қасіреттен зардап шегуші тағы да - адам. Әңгімеде жаны жаралы Ләйлә көбінде аймен сырласып, бар мұң-зарын, қайғы-қасіретін соған айтумен болады. Семей полигоны туралы бейнероликке назар аударып, зардаптары туралы айту |
||||||||||||
|
|
«Екі жақты күнделік» 1-топ:
2-топ:
3-топ:
|
||||||||||||
|
Сабақтың аяғы |
Топтастыру. Қара бұлт – елге төнген қасірет. (ел қасіреті, ана қасіреті, жер қасіреті, табиғат қасіреті, адамзат қасіреті, т.с.с.) Көк бұлт тамшыларымен – елдің болашағына тілек жазылады. (соғыс болмасын, ядро жойылсын, полигон жойылсын, сынақтар жүргізілмесі, қасірет қайталанбасын, аспанымыз ашық болсын, аналар жыламасын, балалар зардап шекпесін, бақытты балалық шақ болсын, т.с.с.) Күн – мәңгілік елдің шуағы (күніміз сөнбесін, бейбіт күн болсын, болашағымыз жарқын болсын,т.с.с.) |
||||||||||||
|
Сабақты қорытындылау |
Мұғалімнің сөзі бүгінгі өмірмен байланыс |
||||||||||||
|
Кері байланыс |
«Бес саусақ» әдісі |
||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
«Солай ма, жарық Ай» тақырыбында айға хат жазыңдар |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Р.Мұқанова «Мәңгілік бала бейне» әңгімесінен өткізген ашық сабағы
Р.Мұқанова «Мәңгілік бала бейне» әңгімесінен өткізген ашық сабағы
Қорғантұз жалпы орта білім беретін
мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті
пәнінің мұғалімі: Ләйлә Изтлеуова
Р.Мұқанова «Мәңгілік бала бейне» әңгімесі
|
Оқу мақсаттары |
Т/Ж3. Көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Кейіпкерлерге тура және жанама мінездеу арқылы талдау жасау. |
||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ізгілік, қайырымдылық, бауырмалдық |
||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, музыка |
||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Шығарманың құрылымын жан-жақты талдау |
||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
|
||||||||||||
|
Тірек сөздер |
Жәудіреп қараған, жаралы жер, бала бейне,егде қолдар |
||||||||||||
|
Қажетті ресурстар: |
Р.Мұқанова «Мәңгілік бала бейне» әңгімесі , А4 қағаздар, түрлі - түсті маркерлер |
||||||||||||
|
Сабақ барысы Сабақ басы |
Ұйымдастыру
1-топ: Монолог оқиды. «Ләйлә полигоннан келген қасіреттің бейнесі» 2-топ: «Ләйләға хат». Ұлт басына төнген қасіреттің шығармаға арқау болу себебін түсіне отырып, хат жазады. 3-топ: «Соңғы сөзді мен айтайын» (Семей полигоны туралы мәлімет береді, слайд) |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мұғалім сөзі: Ләйләнің протатипі туралы мәліметпен таныстырады Р. Мұқанованың «Мәңгілік бала бейне» әңгімесінің кейіпкері Семей полигонынан зардап шеккен қыз – Ләйлә. Прототипі – Еңлік атты Семей қаласының тұрғыны. Адам қолынан жасалып, жанына бітпес жара салған осынау қасіреттен зардап шегуші тағы да - адам. Әңгімеде жаны жаралы Ләйлә көбінде аймен сырласып, бар мұң-зарын, қайғы-қасіретін соған айтумен болады. Семей полигоны туралы бейнероликке назар аударып, зардаптары туралы айту |
||||||||||||
|
|
«Екі жақты күнделік» 1-топ:
2-топ:
3-топ:
|
||||||||||||
|
Сабақтың аяғы |
Топтастыру. Қара бұлт – елге төнген қасірет. (ел қасіреті, ана қасіреті, жер қасіреті, табиғат қасіреті, адамзат қасіреті, т.с.с.) Көк бұлт тамшыларымен – елдің болашағына тілек жазылады. (соғыс болмасын, ядро жойылсын, полигон жойылсын, сынақтар жүргізілмесі, қасірет қайталанбасын, аспанымыз ашық болсын, аналар жыламасын, балалар зардап шекпесін, бақытты балалық шақ болсын, т.с.с.) Күн – мәңгілік елдің шуағы (күніміз сөнбесін, бейбіт күн болсын, болашағымыз жарқын болсын,т.с.с.) |
||||||||||||
|
Сабақты қорытындылау |
Мұғалімнің сөзі бүгінгі өмірмен байланыс |
||||||||||||
|
Кері байланыс |
«Бес саусақ» әдісі |
||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
«Солай ма, жарық Ай» тақырыбында айға хат жазыңдар |
шағым қалдыра аласыз













