Р.Мұқанованың «Мәңгілік бала бейне» әңгімесі – заман қасіретінен туған шығарма 8 сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Р.Мұқанованың «Мәңгілік бала бейне» әңгімесі – заман қасіретінен туған шығарма 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім: Қиял мен шындық

Мектеп: Мұғалім:

Сынып: 8

Қатысқаны: Қатыспағаны:

Сабақ тақырыбы

Күні:

Р.Мұқанованың «Мәңгілік бала бейне» әңгімесі – заман қасіретінен туған шығарма

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

8.1.1.1 - әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог,прологтарды анықтау

Сабақтың

мақсаттары

әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог,прологтарды анықтайды.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу.

2. Психологиялық ахуал

Оқушыларды шеңбер бойымен тұрғызу.

Білу. «Сөзді тап» тәсілі

Қобдишаға тақырыпқа қатысты түйінді сөздер жазылған қағаз қиындылары салынады. Бір оқушы қобдишадан қиынды қағазды алып, бір минутта ондағы сөздің атын атамай сипаттап түсіндіруі керек. Сөзді тапқан оқушы келесі сөзді түсіндіруді жалғастырады (Семей, полигон, бомба, қасірет).

Түсіну. «Тақырыпты болжау»

Оқушыларға мәтін мазмұнынан хабар беретін суреттер беріледі.

  • Бұл суреттердің бүгінгі сабаққа қандай қатысы бар?

  • Екінші суреттегі бала ше?

  • Ал мына тұлға сіздерге таныс па?

  • Тұлғаның қазақ халқы үшін орны қандай?

  • Қоғамға қандай еңбегімен танымал?

(оқушылар жауабы тыңдалады)

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.

Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады

Қобдишаға тақырыпқа қатысты түйінді сөздер жазылған қағаз қиындылары салынады. Бір оқушы қобдишадан қиынды қағазды алып, бір минутта ондағы сөздің атын атамай сипаттап түсіндіруі керек. Сөзді тапқан оқушы келесі сөзді түсіндіруді жалғастырады.


Сұрақтарға жауап беру арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.




ҚБ

















ҚБ












8-сынып қазақ әдебиеті










Суреттер

Сабақтың ортасы

Мағынаны тану. «Семей-Невада» немесе полигон туралы бейнежазба көрсету.

https://www.youtube.com/watch?v=zwDlvHK4qiA

1-топ: Бейнежазбадағы оқиғаларды еске сақтайды;

2-топ: Бейнежазба кейіпкерлерін еске сақтайды.

3-топ: Оқиға орнын еске сақтайды;

4-топ: Әр көріністе пайда болған сезімдерін қағазға түсіріп отырады.

Дескриптор:

  • Бейнежазбадағы оқиғаларды еске сақтайды;

  • Бейнежазба кейіпкерлерін еске сақтайды;

  • Оқиға орнын еске сақтайды;

  • Әр көріністе пайда болған сезімдерін қағазға түсіріп отырады.

ҚБ

Топтардың қорғауы.

Енді осы қасірет туралы жазылған көркем шығармалар білеміз бе? Қандай?

Топтық жұмыс

Автор туралы мәлімет. «Тұлғаны таны» әдісі

Кері байланыс

Автор туралы не білдік? Автор өмірбаянынан не білдік? Не үйрендік?

ҚБ «Шапалақ» тәсілі

Ең ұтымды жауап пен сұраққа-төрт шапалақ, Ең қызықты жауап мен сұраққа- үш шапалақ, Ең дәлелді жауап пен сұраққа – екі шапалақ.

Ж/ЖЖ. Қолдану, талдау. «Болжам кестесі» әдісі. Оқушылар шығарма мазмұнымен танысады.

1-қадам. Мұғалім әңгімені бөліп оқиды.

2-қадам. Үзінді оқылып болған соң, мұғалім оқушылардан әрі қарай не болатынын сұрайды және жорамалын кестенің 1-бағанына жаздырады:


Мәтіннен 1-үзінді

Не болады?

Өз жауабыңызды 1-үзіндіге сүйеніп дәлелдеңіз

Шын мәнінде не болды?

Мәтіннен 2-үзінді

Не болады?

Өз жауабыңызды 2-үзіндіге сүйеніп дәлелдеңіз

Шын мәнінде не болды?


3-қадам. Оқушылар өз болжамдарын 1-үзіндінің мазмұнына сүйене отырып, кестенің 2-бағанын толтырады.

Жұмыс осы сызба бойынша жалғасады.

Жинақтау. Шығарманы сюжеттік-композициялық құрылымына талдау.

Дескриптор:

  • Шығарманы сюжеттік-композициялық құрылымына талдау жасайды.

ҚБ

Бағалау. «DEAL» әдісі

1-топ: Мұндағы D – describe – баяндау, суреттеу (оқығандарыңды, көргендеріңді сипаттаңдар, сынаңдар);

2-топ: E – explain – түсіндіру (оқиға бойынша не білетіндеріңді, не білгендеріңді, не түсінгендеріңді суреттеңдер);

3-топ: A – annalise – талдау (ақпаратты талдаңдар, себептерін анықтаңдар, қорытынды жасаңдар);

4-топ: L – links – байланыс (болжамдар немесе қорытынды жасау үшін өздеріңде бар біліммен байланыстырыңдар).

Дескриптор:

  • оқығандарын, көргендерін сипаттайды, сынайды;

  • оқиға бойынша не білетіндерін, не білгендерін, не түсінгендерін суреттейді.

  • ақпаратты талдайды, себептерін анықтайды, қорытынды жасайды;

  • болжамдар немесе қорытынды жасау үшін өздерінде бар білімді байланыстырады, ой қорытындысын жасайды.

ҚБ

«Семей-Невада» немесе полигон туралы бейнежазба көрсету.

Бейнежазбадағы оқиғаларды еске сақтайды;

Бейнежазба кейіпкерлерін еске сақтайды;

Оқиға орнын еске сақтайды;

Әр көріністе пайда болған сезімдерін қағазға түсіріп отырады.



Автор туралы мәлімет алады.
















«Болжам кестесі» әдісі. Оқушылар шығарма мазмұнымен танысады.


















Шығарманы сюжеттік-композициялық құрылымына талдау.












«DEAL» әдісімен шығарманы талдап, ой қорытындылайды.














ҚБ



















ҚБ «Шапалақ» тәсілі

Ең ұтымды жауап пен сұраққа-төрт шапалақ, Ең қызықты жауап мен сұраққа- үш шапалақ, Ең дәлелді жауап пен сұраққа – екі шапалақ.






















ҚБ














ҚБ







https://www.youtube.com/watch?v=zwDlvHK4qiA








Р. Мұқанова «Мәңгілік бала бейне» әңгімесі

Сабақтың соңы

Кері байланыс

«3-2-1»

Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат;

Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті;

Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет.


Қосымша ақпарат



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
29.05.2024
522
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі