Сабақ 3 бөліктен
тұрды: сабақтың басы, ортасы,
соңы.
Сабақтың басында 10
минут уақыт қорытынды емтиханға дайындық мақсатында тест
тапсырмаларын орындауға
берілді.
Сабақтың басқы
кезеңінде алдыңғы білімді еске түсіру
мақсатында «Интервью» әдісі арқылы өткен тақырыппен
жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық
талқылады. Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым
дағдысы қалыптасады.
Үй тапсырмасын
«Интервью» тәсілі арқылы айтып
шығады.
Мұғалімнің кіріспе
сөзінен кейін, оқушыларға проблемалық сұрақ
қойылды: Балалар,сендердің ойларыңша
қаздар қайда қайтуы
мүмкін?
Балалар өз ойларын
ассоцация әдісімен жазып
шығады.
І.Ассоциация
мекеніне
Көлге
ұясына
Жылы жаққа суық
жаққа
Туған жеріне
балапанына
Мәтіналды жұмыс
ретінде жаңа сабақты бастамас бұрын тақырыпқа ой
жүгірттік.
Оқушылар белгілі уақыт
аралығында оқулықтағы әңгіменің мазмұнымен өздері оқып
танысады
Әр топ оқыған оқиғалары
бойынша суретін салады.
Әңгімені салған суреттері
бойынша баяндап береді. (Салған суреттерін ретімен
тақтаға іледі де,әр топтан бір оқушы сурет бойынша әңгіменің
мазмұнын айтып шығады.Қалған топтағы балалар әңгіменің ең маңызды
деген жерлерін дәптерлеріне жазып алып
отырады.)
Сабаққа қатысты жаңа
сөздермен мынадай жұмыстар
атқарылды:
-сөздерді өзім оқып
таныстырдым
-өздері
оқыды
-сөйлем
құрастырды
-төл дыбыстарды
атап, оларды талдады
Сабақтың ортасында
тыңдалым мәтінімен жұмыс
жүргізілді.
-оқушылар мәтінді
екі мәрте тыңдады
-мәтінге қатысты
тапсырмаларын орындады:
Проблемалық сұрақтар
қою.
Оқушылар бұл
тапсырманы толық және дұрыс орындап шықты, екі оқушы ғана тапсырма
орындауда қиналды (Георгий, Дмитрий
Р.).
Сабақ соңында
оқушыларға кестені толтыруға бағыт –бағдар
берілді.
Шығарманың
аты
|
Авторы
|
Кейіпкері
|
Іс-әрекеті
|
Адами
қасиеті
|
«Қаздар
қайтып
барады»
|
Қабдеш
Жұмаділов
|
Байтас қарт
|
Жолға шықты,қасқырмен
алысты,
туған жерге асықты,
шаршады,
қажыды,отбасынан
айырылды,
немересін бақты,шекарадан
асты,
туған жеріне
жетті.
|
Қайсар,қажырлы,төзімді,
туған еліне деген сағынышы
басым,рухы биік,адал
жан.
|
Сонымен қатар «Сұрақ
-жауап» әдісі арқылы оқушылардың әрқайсысы тақырып аясында өз
ойларын білдірді. Осы тұста балалардың тақырыпты қаншалықты
меңгергендіктерін, қандай сөздерді білгендерін анықтауға
болады.
Сабақ барысында
оқушылардың жауабын мадақтап, қолпаштап, қолдау көрсетіп, жетелеп,
бағдар беріп отырдым. Сабақта танытқан белсенділіктеріне, берген
жауаптарына қарай оқушыларды өзім
бағаладым.
Бірақ бағалау
барысында бірін – бірі бағалау сияқты формаларын да енгізу керек
еді. Енді келесі сабақтарда осыны қолға
аламын.
|