Материалдар / сабақ жоспары
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

сабақ жоспары

Материал туралы қысқаша түсінік
ммммпән мұғалімдеріне қажет
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Қараша 2018
564
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Тақырыбы

Сандар тізбегі және оның берілу тәсілдері

Мақсаты

Сандар тізбегі және оның берілу туралы түсінік беру

Жалпы мақсат

Оқушылар өз бетінше ізденеді, өз-өздерін ретке келтіре отырып бағалайды, білімдерін дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру

Күтілетін нәтиже

Тақырыпты топпен меңгереді, түсінеді, өткен білімдері пысықтап, қорытындылауға үйренеді.

7 модульдің қолданылуы

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.


Қолданылатын әдіс-тәсілдер

МИға шабуыл, Ыстық орындық.

Қолданылатын ресурстар

Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук

Ұйымдастыру кезеңі




Оқушыларды қатармен топқа бөлу

Алтын ереже құру қажеттігі туралы айту.


Оқушылар топқа бөлініп, өз топбасшыларын сайлайды.

Топ ішінде тәртіп ережелері талданып , сол арқылы сыныптың алтын ережесін құрады.

Сабақ кезеңдері

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Білім

Қызығушылық

тарын ояту

Миға шабуыл

Жалпы сыныпқа өткен тақырып бойынша сұрақтар қою

Сұрақтарға жеке жеке жауап береді

Түсіну


а) ә)


Қолдану

Ойлан,бірік,бөліс.

ә) б)




)

.

Талдау



Жинақтау

Топпен жұмыс


Топтарға жаңа тақырып бойынша тапсырмалар тартып, түсіктерін ортаға әр топтан шығартып айтқызу

Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру

Бағалау

Өзін-өзі бағалау (2 мин)

Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату

Өзін өзі топпен бағалайды

Рефлексия

Стикерлерді толтыру

Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну

Ұсынылған стикерді толтыру

















































Тақырыбы: Кері тригонометриялық функциялар

Мақсаты: Кері тригонометриялық функцияларды игеру

Міндеттері:

- кері тригонометриялық функцияларды толық

түсіну;

-апараттық техникаларды пайдаланып, функция қасиеттерін анықтауға машықтану;

-топта ойды еркін жеткізу.

Қолданылған модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Оқыту үшін бағалау, оқытуды бағалау. Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.Оқытудағы басқару және көшбасшылық.


Сабақ кезеңдері

Уақыты

Мазмұны

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Кіріспе

5мин






Ұйымдастыру кезеңі «Жүректен жүрекке»

Мақсаты:психологиялық ахуалды жақсарту.


Оқушыларды шеңберге тұрғызып, амандасып, көңіл-күйлерін,сабаққа дайындықтарын біліп, бүгінгі күнгі көңіл-күйлерін білдіру.


Оқушыларды түрлі лента арқылы топқа бөлемін.

Оқушыларға бүгінгі сабақта бағалау түрі, саусақ арқылы болатынын айтып өтемін.Флипчардқа бағалау түрін жазып қоямын.

Әрбір топ мүшелеріне сабақтың кезеңдері бойынша смайликтер арқылы өзін-өзі бағалау бағалау парақтарын беремін .

Аты-жөні

«Жүректен жү

Рек

ке»

«Тр

лі лен

та

лар»

«Активатор

«Қр

лы ке

сек»

«Активатор

2-1»

«ми фитне

сі»

«клас

тер»

«Активатор3-

2-1»












Оқушылар амандасып,сабаққа дайын екендіктерін айтады


Жарайсың

дар!




Жақсы!




«О-о-о»









Топ ұстанымы








Тұсаукесер

10 мин


«Білемін, білмеймін, білгім келеді»


Жаңа білімді меңгеру кезеңі.


1. у=аrcsin x функциясының қасиеттері:

1) функцияның анықталу аймағы- [-1;1]кесіндісі;

2) мәндер жиыны- [ ] кесіндісі;

3) функция тақ, яғни arcsin (-x)=-arcsinx;

4) функция бірсарынды өспелі.



2. y=arcos x функциясының қасиеттері:

1) функцияның анықталу аймағы- [-1;1]кесіндісі;

2) мәндер жиыны- [0;π] кесіндісі;

3) функция жұп та, тақ та емес;

4) функция бірсарынды кемімелі.



Жаңа сабақты бекіту


«О-о-о»

















Негізгі бөлім

20мин

«Қарлы кесек»















.

Әр топтағы топ мүшелеріне А және Б әріптерін таратамын. Топтарға тапсырма беремінКітаппен жұмыс жасайды

Қолдарын 1 рет шапалақтап есепті шығарып болғандығы жөнінде белгі береді.

Оқушылар топқа бөлініп отырады.







«Сұқ саусақ»

«О-о-о»




«Сұқ саусақ»







оқулық










Қорытынды

10мин




«Кластер»

Мақсаты:ойды жинақтау





Үй тапсырмасын беру



Бағалау

«Шарықтау» , «Эверест» топтары

кластер құрулары қажет.



Оқушыларға бүгінгі сабақ бойынша кері байланыс орнатуларын сұрай


Топ мүшелерінен өзін-өзі бағалау парақтарын жинап аламын.

Оқушылардың сабаққа белсенділіктері арқылы бағалаймын

«Активатор3-2-1» арқылы өз ойларын айтады.


Ұй тапсырмасын күнделіктеріне жазады.



«Сұқ саусақ»

«О-о-о»



«Сұқ саусақ»

«Екі саусақ»

«О-о-о»






















Тақырыбы:


Сызықтық функция және оның графигі

Күні,айы:


Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.4.1.4 функциясының анықтамасын білу, графигін салу, k коэффициентіне қатысты орналасуын анықтау;

7.4.1.5 түріндегі сызықтық функцияның анықтамасын білу, оның графигін салу және графиктің k және b коэффициенттеріне қатысты орналасуын анықтау;

7.4.1.6 сызықтық функция графигінің координата осьтерімен қиылысу нүктелерін графикті салмай табу;

7.4.1.7 у = kx + b сызықтық функциясының графигінен k және b таңбаларын анықтау;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Сызықтық функция жәнеоның  графигін сала білуге, сызықтықфункцияныңграфигібойынша оны формуламен жазуды үйрету

Оқушылардың басым бөлігі:

Сабақта үйренген сөздер қатарын өзара тілдесу кезінде еркін қолдана алады,үйренген сөздерге сұрақты дұрыс қоя алады

Кейбір оқушылар:

Білімдерін тереңдете отырып топпен жұмыс жасау арқылы білімдері тереңдейді

-графигін сала алады.

-график бойынша формула жаза алады

-коэффициентін анықтайды, таба алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар

Сабақтың басы(2-5 минут)

Сабағымызды бастамас бұрын өткенді қайталап алайық.
. Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі.

Қайталау: «миға шабуыл» стратегиясы бойынша өткенді пысықтау.

. «Сұхбаттасатын жұп» бойынша үй тапсырмалары тексеріледі.

1.     Функция дегеніміз не?

2.     Аргумент  дегеніміз не?


Сабақтың ортасы (6-20

минут)

(МК,Ұ),

1-топ. Координаталық жазықтық ұғымы.

Функция дегеніміз не?

2-топ Функцияның графигі деген не?

  1. Функцияның графигі қандай түрде беріледі?

y = kx + l (мұндағы x - тәуелсіз айнымалы, k мен l – нақты сандар) түріндегі формуламен берілетін фуннкцияны сызықтық функция деп атайды.


у = kx + l функциясының анықталу аймағы барлық нақты сандар жиыны.

Егер у = kx + l сызықтық функциясындағы l = 0 болса, онда у = kx түрінде жазылады. у = kx функциясы тура пропорционалдық деп аталады.

Егер у = kx + l формуласындағы k = 0 болса, у = 0x+l, онда у = l; у = l функциясы тұрақты функция деп аталады. у = l тұрақты функциясы сызықтық функцияның дербес жағдайы.

Сызықтық функцияның графигі

У = 1,5x - 2 сызықтық функциясының графигін сызайық.

Ол үшін x пен y-тің сәйкес мәндерінің кестесін құрастыру керек.

х

-3

-2

-1

0

1

2

3

у

-6,5

-5

-3,5

-2

-0,5

1

2,5

Координаталық жазықтықта координаталары кестеде көрсетілген нүктелерді белгілейік.

Б елгіленген нүктелерді қоссақ, түзу сызылады. Осы түзу у = 1,5x - 2 сызықтық функциясының графигі болады. y = kx + l функциясының графигі түзу сызық.

Жазықтықтағы екі нүкте арқылы бір ғана түзу жүргізілетіндіктен, түзуді жүргізу үшін, оның екі нүктесінің координаталарын білу жеткілікті.

Y = kx + l сызықтық функциясының графигі болатын тузу ординаталар (Оу) осін (0;l) нүктесінде, ал абциссалар (Ох) осін ( ;0) нүктесінде қияды.

Сызықтық функцияның дербес жағдайлардағы графигі

l=0 және k 0 болғанда у=kx тура пропорционалдығының графигін қарастырайық.

у=kx функциясының формуласынндағы х=0 болғанда у=0. Сондықтан оның графигі координаталар басы арқылы өтеді.

у=kx (мұндағы k 0) функциясының графигі координаталар басы арқылы өтетін түзу.

у=kx тура пропорционалдығының графигін салу үшін ізделінді нүктелердің бірі ретінде О(0;0) нүктесін алу керек.

Ізделінді екінші нүктенің координаталарын табу үшін x-тің нөлден өзгеше қандай да бір (мүмкін) мәнін қойып, оған сәйкес у-тін мәнін табу керек.

Мысалы, у=2х функциясы үшін, х=2 болғанда у=4. А(2;4) нүктесін алу керек. Табылған О(0;0) және А(2;4) нүктелері арқылы жүргізілген түзу у=2х функциясының графигі.

у=kx функциясы графигінің координаталық жазықтықтағы орналасуы к коэфицентіне тәуелді. у=kx функциясында, егер х=1 болса у=k.

у=kx функциясының графигі –О(0;0) және (1;к) нүктелері арқылы өтетін түзу.

Егер к 0 болса, у=kx функциясының графигі I және IIIкоординаталық ширектерде, ал k 0 болса, II және IV координаталық ширектерде орналасады.

у=kx функциясының графигі мен у=kx+l функциясының графигі k-ның бірдей мәнінде өзара параллель түзулер. х-тің кез келген мәні үшін у = kx+ l функциясының мәні у=kx функциясының мәнінен l-ге артық.

у = kx+l функциясындағы к=0 болса, функция у=l формуласы-мен жазылады. у=l формуласының графигі абциссалар осіне параллель, абциссасы 0; ординаталары l болатын түзу.

Оқулық

1жұмыс дәптері

Қосымша тапсырма:1.2.



Сабақтың соңы(20мин)

РАФТ» әдісін пайдаланып, оқушыларға сызықтық функция тақырыбына шығармашылық есептер құрастыру. /Топ бойынша құрастыру./

.        функциясыныңграфигіндежатқан А (х; 3) нүктесініңабсциссасынтабыңдар.

Тура пропорцияналдықтыңграфигі Е(–6; 9) нүктесіарқылыөтетінтүзу. Олқандайформуламенберілген.

у = 2,5х – 3 функциясыныңграфигімен А (2; 2) нүктесіндеқиылысатынжәне l = 4 болатынфункцияныформуламенжазыңдар.

   у = 3х функциясыныңаралығындағыеңүлкенмәні мен еңкішімәніқосындысынтабыңдар.

  y = kx + l функциясыныңграфигі y = 0,5x функциясыныңграфигіне параллель және В(0; 2) нүктесіарқылыөтеді. Осы функциянытабыңдар.

Сызықтық функция f(х) = 1,8х + l формуласыменберілген. Егер f(–2) = 2,1 болса, l-діңмәнінтабыңдар.

 Сызықтық функция f(х) = kх + 3,5 формуласыменберілген. Егер f(0,3) = 6,2  болса, k-ныңмәнінтабыңдар.

   у=kx+5  функциясыныңграфигі А(–3; –1) арқылыөтсе, k-ныңмәнінтабыңдар.

Функция у=3x - 4 формуласымен берілген х=- 2 болғандағы функция мәні неге тең?
у(- 2)=3*(- 2)- 4=- 10
Мына өрнектерді өз бағандарына жаз: 1 3 2
у=kx+2 функциясының графигі А(1; 4) нүктесі арқылы өтеді. k - ның мәнін табыңдар.
у=3x+n функциясының графигі А(1; 4) нүктесі арқылы өтеді. n - ның мәнін табыңдар
у=kx - 6 функциясының графигі А(1;- 3) нүктесі арқылы өтеді. k - ның мәнін табыңдар

Сұрақ-жауап сұрақтары: 1. Сызықтық функцияның графигі кандай сызық болады?

1.     y=3x+5 функциясының графигінен l-дің мәні неге тең?

2.     Тура пропорционалдық функциясы қандай формуламен беріледі?

ІІ топтың сұрақтары:

1.       y=kx+l функциясының графигі қалай салынады?

2.       Координаталары берілген нүктенің түзуге тиісті (тиісті емес) екенін қалай тексереміз? 3.       y=l функциясы қалай аталады?

 4. «Кім жылдам?» - аялдамасы,  ауызша есеп шығару у=kх +b формуласында b- ны көрсетіңдер  1.     y=3x-5 2.     y=4-2x 3.     y=-4x-2 4.     y=6+5x 5.     y=2,5x-0,5 6.     y=8+1,5x  


Қосымша ақпарат

Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.

1.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?



Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1.

2.









Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!