Ұзақ мерзімді
жоспардың тарауы: Мектеп:№176
мектеп-гимназия
Күні: Мұғалімнің
аты-жөні: Сыдыққұл Индира
Ернатқызы
Сынып: 7
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Қатты денелердегі
қысым
|
Осы сабақта
қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
(оқу
бағдарламасына
сілтеме)
|
7.3.1.2 қысымның
физикалық мағынасын түсіндіру және өзгерту әдістерін
сипаттау
7.3.1.3 есептер
шығаруда қысымның формуласын
қолдану
|
Сабақтың
мақсаты
|
-
Белгілі бір бетке
түсетін қысым жайлы мағлұмат алды.Қысымның физикалық мағынасын
түсінеді
-
Белгілі бір бетке түсетін қысымның күнделікті өмірде
,формуласын есеп шығаруда қолдана біледі және қорыта
алады
-
Теориялық білімін өмірде
қолдана алуға үйренеді
|
Бағалау
критерийі
|
-оқушы қысым
ұғымын түсіндіре алады
-есептер шығаруда
формулаларды дұрыс қолдана алады және өлшем бірліктерін қорыта
алады
-жұмысқа арналған
құралдарды дұрыс пайдалана
алады
-математикалық
есептеуді дұрыс жүргізе
алады
-жұмыс барысында
қауіпсіздік ережесін
сақтайды
|
Тілдік
мақсаттар
|
қазақша
|
орысша
|
ағылшынша
|
Қысым
|
давление
|
Pressure
|
Аудан
|
площадь
|
Area
|
Күш
|
сила
|
Force
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер:қысым,Ньютон,Паскал,масса,күш,ауданды
,скалярлық.векторлық шамаларды қолдана
алады
Сыныптағы диалог/жазылым
үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Белгілі бір бетке
түсетін........әрекетінің нәтижесін сипаттайтын шама........ екенін
көрсете алады
|
Құндылықтарға
баулу
|
Еңбек және
шығармашылық ,ынтымақтастық,өмір бойы білім
алу
Қысым ұғымын
түсіндіру негізінде оқушыларды еңбек пен шығармашылыққа
баулу.Күнделікті өмірде қысым ұғымы жиі кездесетіндігін тәжірибе
жүзінде дәлелдеу арқылы оқушыны өмір бойы білім алуға
баулу
|
Пəнаралық
байланыс
|
Жаратылыстану
және математика,химия, орыс және ағылшын
тілдері
|
Алдыңғы
білім
|
Заттардың молекулалық құрылымы негізінде қатты
денелердің.сұйықтар мен газдардың құрылымын сипаттай
біледі
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
-
Сәлемдесу
-
Сынып оқушыларына жағымды ахуал
туғызу
.«Шаттық шеңбері»әр оқушы өз жұбына тілек
айтады.
1.3.Жұптық
жұмыс.Алдыңғы білімдерін
пысықтау«Бос орынды
толтыр»әдісі б/ша
Физикалық диктанталынады.
-
МКТ –ның негізгі қағидасын
ұсынған........
-
Қатты заттар ..... мен
.......сақтайды.
-
....... кез келген көлемді
алады
-
Сұйық заттар .......қасиетке
ие
-
Барлық заттар .......тұрады
Әрбір жұпқа таратылым материалдары беріледі,ондағы бос
орындарды толтыру тапсырылады.
Жұмыстарын ауыстырып ,жұптар бір-бірінің жұмысын
тексереді./дәптермен жұмыс/
/Интербелсенді тақтада дұрыс жауап
беріледі/
1.4.Топқа
бөлу«Сұрақты ұстап
алу» әдісі
бойынша сұрақтар қойылады
-
Дененің
инерттілігінің өлшемі?
-
Бір дененің екінші
денеге әсері?
-
Ұзындық пен еннің
көбейтіндісі?
Дұрыс жауаптары
бойынша 3 топқа бөлінеді
|
Кітап,дәптер,түрлі
–түсті стикерлер,суреттер,есептер жинағы,электронды
оқулық
Ғаламтор желісі,топ
аты жазылған парақшалар
Т
масса
күш
аудан
аратылым материалдар |
Сабақтың ортасы
|
Топтық жұмыс/мәтінмен
жұмыс/
Ой қозғау:
Масса
тобына-иненің ұшы болмаса тігу
қиын,үшкір инемен тігу
оңай.Неге?
Күш
тобына-өтпейтін пышақпен кесу
қиын,өткір пышақпен кесу
оңай.Неге?
Аудан
тобына-шегені ұшымен қабырғаға қағу
оңай,қалпағымен қағу қиын
.Неге?
/оқушылар
проблемалық сұрақтың жауабын табу үшін топ ішінде талқылайды
қорытынды жасайды.
Мәтінмен жұмыс
жасайды.Мәтіннің мағынасын ашу үшін тапсырмалар
беріледі
Тапсырма
№1
Суреттегідей қойылған кірпіштер
жерге бірдей қысым түсіреді ме?
Дескриптор: Білім алушы -
қысымның физикалық шамаларға тәуелділігін
түсіндірді
Тапсырма
№2
Суға түсіп кеткен адамды
құтқарушы балалардың қайсысының әрекеті дұрыс. Себебін
түсіндіріңіз
Дескриптор: Білім алушы -
қысымның анықтамасын қолданып, қорытынды
жасады
«Ой тастау»
әдісібойынша оқушыларға осы
тақырыптан есеп беріледі.Есептерді әрқайсысы
шығарады.
Есеп
№1.
Вагонның барлық дөңгелектерінің
рельстермен түйісу ауданы 0,001 м2. Егер осы
вагонның массасы 30 т болатын болса, онда оның жерге түсіретін
қысымы қандай?
Есеп
№2
Асфальт төсейтін каток жерге
400 кПа қысым түсіреді, каток тірегінің ауданы 0,1
м2. Катоктың салмағы неге
тең?
Есеп
№3
Мұз 90кПа қысымға
төтеп береді.Осы мұздың үстімен массасы 5,4 т,шынжыр табанының
ауданы 1,5 м2трактор өте
алама?
«Веер
» әдісі бойынша дәптерді айналдыра отырып есепті
тексереміз.
Дескриптор:
-шартын
оқиды
-ХБЖ-ға
келтіреді
-қысымға
байланысты формуланы
жазып,есептейді
-шыққан мәніне қарап
салыстырады
|
Ине,шеге.пышақ
Әр түрлі пішінді
тақтайшалар
Есептер жинағынан
алынған есептер
|
Сабақтың
соңы
|
Қорытынды/бекіту/ Жеке жұмыс:
.Теориялық білімін өмірмен
байланыстыру негізінде бекіту сұрақтары
беріледі
Дескрипторлар: Білім алушы -
қысымның физикалық шамаларға тәуелділігін түсіндіреді,өмірде
қолдана
«Шатасқан
баулар» әдісі
Мына
шамалардың скаляр немесе векторлық болатынын анықтап, сәйкес
бағанға белгі қойыңыз.
шамалар
|
физикалық
|
векторлық
|
скалярлық
|
масса
|
|
+
|
күш
|
+
|
|
аудан
|
|
+
|
қысым
|
+
|
|
Дескрипторлар:
Білім алушы - берілген
шамалардың ішінен скаляр және векторлық шамаларды
анықтады
Р е ф л е к ц и
я:
Оқушылар бүгінгі
сабақ туралы ойларын
«Үміт ағашы»
саябағында білдіреді.
«Түртіп ал
»әдісі бойынша үй тапсырмасы
беріледі.
|
Әр түрлі пішінді
күректер макеті
Алдын ала
дайындалған кесте
Интербелсенді
тақтада
Алма
кесінділері
|
Саралау – Сіз қандай
тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға
қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай
тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз
оқушылардың
материалды
игеру
деңгейін қалай
тексеруді
жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық
жəне
қауіпсіздік
техникасын
сақтау
|
-Дарынды оқушыларға логикалық
сұрақтар,есептер беріледі.
-Тақырыпқа байланысты
тапсырмалар беріледі
|
/Білу.Түсіну.Қолдану.Талдау/
-
«Ой
тастау» әдісі
-
«Веер
» әдісі
-
Шатасқан баулар
әдісі
-
Рефлекция «Үміт
ағашы»
-
Түртіп алу
әдісі
-
Кері
байланыс
|
қауіпсіздік ережесін
сақтау
|
Сабақ
бойыншарефлексия
|
|
Сабақ
мақсаттары
немесе
оқу
мақсаттары
шынайы,
қолжетімді болды
ма?
Барлық оқушылар
оқу
мақсатына
қол
жеткізді ме?
Егер
оқушылар
оқу
мақсатына
жетпеген
болса, неліктен
деп
ойлайсыз?
Сабақта
саралау
дұрыс
жүргізілді
ме?
Сабақ
кезеңдерінде
уақытты
тиімді
пайдаландыңыз
ба?
Сабақ
жоспарынан
ауытқулар болды
ма
жəне
неліктен?
|
|
Жалпы
бағалау/мұғалім сабақ соңынан кейін
өз сабағына баға береді/
Сабақта ең жақсы өткен екі
нəрсе (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы
өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен
сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/
қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге
назар аудару қажет?
|