|
Бөлім : Экология |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||
|
Мерзімі: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Адам экологиясының мақсаты мен міндеттері |
|||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Адам экологиясы туралы түсінік қалыптастыру |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
- Адам экологиясы экологияның негізгі бөлігі екендігін ажыратады - Адам экологиясындағы туындаған мәселелерге өз ойын айта біледі - Адам экологиясының маңызын біледі |
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: - Адам экологиясы туралы жалпы түсінік қалыптастырады - Адам экологиясының мақсаты мен міндеттірін ажырата алу керек - Адам экологиясынын оқудың маңызын білу қажет Пәндік лексика және терминология: - Экология - антропоэкожүйе - антропоэкосфера Айтылымға қажетті сөз тіркестері: Адам экологиясы - бұл............... Адам экологиясы терминін енгізген ғалымдар .....:.......................................................................................... Мақсаты мен міндеті дегеніміз............................................. |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік ел» құндылықтары Сабақта топтық жұмыс істеу және нәтижелерді басқа оқушылармен ақылдасуды жүргізу арқылы талқылау өзге пікірді құрметтеу мен коммуникативті дағдыларды дамытуға мүмкіндік береді. Оқушылар бақылауының негізінде жатқан қағидаттарды түсіндіруде сыни тұрғыдан ойлау қасиетінің көптеген мүмкіндіктері бар. |
|||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Шығармашылыққа баулу мақсатында эссе жазу, әңгіме тыңдау әдебиетпен байланыстыру |
|||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Экология бөлімі бойынша алған білімдерін жаңғырту |
|||||||||||||||||||||
|
ЖОСПАР |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс – әрекеттер |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Белсенділікті арттыру
Жаңа тақырып Сабақтың басы
Оқу мақсаты |
Амандасу, сабаққа қатыстарын тексеру. Смайлик бойынша өзінің көңіл күйін бейнелеу(стикер арқылы
Төмендегі суреттерден не байқайсыздар?
Оқушылар жауаптарына сәйкес оқу мақсаты анықталады
|
сурет
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Қорытынды
Сабақтың соңы
Бағалау |
Қағаз қиындылары арқылы топқа бөлінеді
1
1-топ тапсырмасы Алғаш «адам экологиясы» термині 1921 жылы Америка ғалымдары Р.Е. Парк пен Э.В. Берджес еңбектерінде қолданылған. Олар бұл терминді әлеуметтік жұмыстарында қолданған. Адам экологиясы – адам мен оны қоршаған көпкомпонетті, қарқынды дамып отыратын, қоршаған ортамен қарым - қатынасының заңдылықтарын зерттейтін ғылым. ХХІ ғасырдың І-ші жартысында берілген қысқа да нұсқа анықтамалары әлі күнге дейін сақталған. Сонымен, адам экологиясы адамның адаммен, өзін қоршаған ортамен қарым-қатынасының заңдылықтарын, өмір сүру жағдайлары мен адам организміне әсерін зерттейтін ғылым. Биосфераны, оның уақытша және кеңістіктегі құрамдас бөліктерін, биосфераға антропогендік факторлардың әсерін зерттеу адамнан, адам популяциясынан, адамзаттан бөлек болмайды. 2-топ тапсырмасы Адам экологиясының мақсаты – адамның қоршаған ортасы мен адамның организімінде биологиялық және сонымен қатар әлеуметтік жан ретінде өтіп жатқанүдерістерді оңтайландыруға мүмкіндік туғызу үшін қоғамды тиісті ақпаратпен қамтамасыз ету. Адам экология практикалық мәселе - құру адам қоршаған орта. Адам экологиясының мақсаты - қоғамды, тіршілік ортасы мен процестердің оптимизациялануына септігін тигізетін тиісті мәліметпен қамсыздандыру. Адам экологиясының практикалық міндеті - адам үшін елдің барлық территориясында экологиялық таза, қауіпсіз және әлеуметтік жағынан ыңғайлы тіршілік ортасын қалыптастыру. Адамдардың жыл сайын күшейіп келе жатқан іс әрекеттерінің қоршаған ортаға тигізетін әсерін, пайда-зиянын, табиғат байлықтарын ұқыпты пайдаланып, қалпына келтіріп отырған жолдары мен әдістерін де адам экологиясы зерттейді. Оның негізгі тақырыбы – адамдар мен табиғаттың арақатынасы, олардың іс әрекетінің қоршаған ортаға пайдасы мен зияны. Адам экологиясын оқытудың мақсаты – адамдық қоғамда өтетін үрдістер мен адамның өмірлік ортасын оңтайландыруды жүзеге асыруға көмектесетін ақпаратпен қоғамды қамтамасыз ету. Адам экологиясын оқытудың міндеттері –
3- топ тапсырмасы Адам экологиясы адамның табиғи мәнін, оның тіршілік ортасының, денсаулығының экологиялық факторларын қарастырып, әлеуметтік-экономикалық келесі мәселелерді пайдалы шешу, адамдардың өмір сүруін жақсарту, табиғат пен қоғамның ара қатынастарын ұтымды ұйымдастыру жолдары мен әдістерін зерттейді. Адам экологиясы экологияның үлкен бір бөлігі болып есептеледі. Адамдардың табиғатпен арақатынастары көп қырлы және көп сырлы болады. Оларды түсініп білу үшін терең білім мен зерттеу әдістерін жете меңгеру қажет. Адам экологиясы құрлымы жағынан биологиялық, әлеуметтік, антропогендік, қолданбалы компоненттерден тұрады. Дискрептор 1-топ
Дискрептор 2-топ
Дискрептор 3-топ
«Екі жұлдыз бір ұсыныс» бойынша бір-бірін бағалайды «Менің сөзім» әдісі бойынша сабақты қорытындылайды Бір оқушы бүгінгі өткен тақырып бойынша не түсінгенін айтады, өз сөзін қорытындылай келе , келесі оқушының атын айтады. Сөйтіп сабақты бірнеше оқушы қорытындылайды. Сонымен бүгінгі сабағымыздың мақсаты 1.Адам экологиясы туралы түсінік қалыптастыру
Оқу мақсатына қаншалықты жеткендіктерімізді стикер жапсыру арқылы көрсетейік. Рефлексия «Жетістік баспалдағы»
Бағалау ретінде әрбір оқушының қатысуына байланысты мұғалім ауызша түрде кері байланыс береді |
Суреттің жан-жағына алған мәліметтерін жазу
Постер қорғау
|
||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары Адам экологиясының мақсаттары мен міндеттері 9 сынып
|
Бөлім : Экология |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||
|
Мерзімі: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Адам экологиясының мақсаты мен міндеттері |
|||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Адам экологиясы туралы түсінік қалыптастыру |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
- Адам экологиясы экологияның негізгі бөлігі екендігін ажыратады - Адам экологиясындағы туындаған мәселелерге өз ойын айта біледі - Адам экологиясының маңызын біледі |
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: - Адам экологиясы туралы жалпы түсінік қалыптастырады - Адам экологиясының мақсаты мен міндеттірін ажырата алу керек - Адам экологиясынын оқудың маңызын білу қажет Пәндік лексика және терминология: - Экология - антропоэкожүйе - антропоэкосфера Айтылымға қажетті сөз тіркестері: Адам экологиясы - бұл............... Адам экологиясы терминін енгізген ғалымдар .....:.......................................................................................... Мақсаты мен міндеті дегеніміз............................................. |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік ел» құндылықтары Сабақта топтық жұмыс істеу және нәтижелерді басқа оқушылармен ақылдасуды жүргізу арқылы талқылау өзге пікірді құрметтеу мен коммуникативті дағдыларды дамытуға мүмкіндік береді. Оқушылар бақылауының негізінде жатқан қағидаттарды түсіндіруде сыни тұрғыдан ойлау қасиетінің көптеген мүмкіндіктері бар. |
|||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Шығармашылыққа баулу мақсатында эссе жазу, әңгіме тыңдау әдебиетпен байланыстыру |
|||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Экология бөлімі бойынша алған білімдерін жаңғырту |
|||||||||||||||||||||
|
ЖОСПАР |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс – әрекеттер |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Белсенділікті арттыру
Жаңа тақырып Сабақтың басы
Оқу мақсаты |
Амандасу, сабаққа қатыстарын тексеру. Смайлик бойынша өзінің көңіл күйін бейнелеу(стикер арқылы
Төмендегі суреттерден не байқайсыздар?
Оқушылар жауаптарына сәйкес оқу мақсаты анықталады
|
сурет
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Қорытынды
Сабақтың соңы
Бағалау |
Қағаз қиындылары арқылы топқа бөлінеді
1
1-топ тапсырмасы Алғаш «адам экологиясы» термині 1921 жылы Америка ғалымдары Р.Е. Парк пен Э.В. Берджес еңбектерінде қолданылған. Олар бұл терминді әлеуметтік жұмыстарында қолданған. Адам экологиясы – адам мен оны қоршаған көпкомпонетті, қарқынды дамып отыратын, қоршаған ортамен қарым - қатынасының заңдылықтарын зерттейтін ғылым. ХХІ ғасырдың І-ші жартысында берілген қысқа да нұсқа анықтамалары әлі күнге дейін сақталған. Сонымен, адам экологиясы адамның адаммен, өзін қоршаған ортамен қарым-қатынасының заңдылықтарын, өмір сүру жағдайлары мен адам организміне әсерін зерттейтін ғылым. Биосфераны, оның уақытша және кеңістіктегі құрамдас бөліктерін, биосфераға антропогендік факторлардың әсерін зерттеу адамнан, адам популяциясынан, адамзаттан бөлек болмайды. 2-топ тапсырмасы Адам экологиясының мақсаты – адамның қоршаған ортасы мен адамның организімінде биологиялық және сонымен қатар әлеуметтік жан ретінде өтіп жатқанүдерістерді оңтайландыруға мүмкіндік туғызу үшін қоғамды тиісті ақпаратпен қамтамасыз ету. Адам экология практикалық мәселе - құру адам қоршаған орта. Адам экологиясының мақсаты - қоғамды, тіршілік ортасы мен процестердің оптимизациялануына септігін тигізетін тиісті мәліметпен қамсыздандыру. Адам экологиясының практикалық міндеті - адам үшін елдің барлық территориясында экологиялық таза, қауіпсіз және әлеуметтік жағынан ыңғайлы тіршілік ортасын қалыптастыру. Адамдардың жыл сайын күшейіп келе жатқан іс әрекеттерінің қоршаған ортаға тигізетін әсерін, пайда-зиянын, табиғат байлықтарын ұқыпты пайдаланып, қалпына келтіріп отырған жолдары мен әдістерін де адам экологиясы зерттейді. Оның негізгі тақырыбы – адамдар мен табиғаттың арақатынасы, олардың іс әрекетінің қоршаған ортаға пайдасы мен зияны. Адам экологиясын оқытудың мақсаты – адамдық қоғамда өтетін үрдістер мен адамның өмірлік ортасын оңтайландыруды жүзеге асыруға көмектесетін ақпаратпен қоғамды қамтамасыз ету. Адам экологиясын оқытудың міндеттері –
3- топ тапсырмасы Адам экологиясы адамның табиғи мәнін, оның тіршілік ортасының, денсаулығының экологиялық факторларын қарастырып, әлеуметтік-экономикалық келесі мәселелерді пайдалы шешу, адамдардың өмір сүруін жақсарту, табиғат пен қоғамның ара қатынастарын ұтымды ұйымдастыру жолдары мен әдістерін зерттейді. Адам экологиясы экологияның үлкен бір бөлігі болып есептеледі. Адамдардың табиғатпен арақатынастары көп қырлы және көп сырлы болады. Оларды түсініп білу үшін терең білім мен зерттеу әдістерін жете меңгеру қажет. Адам экологиясы құрлымы жағынан биологиялық, әлеуметтік, антропогендік, қолданбалы компоненттерден тұрады. Дискрептор 1-топ
Дискрептор 2-топ
Дискрептор 3-топ
«Екі жұлдыз бір ұсыныс» бойынша бір-бірін бағалайды «Менің сөзім» әдісі бойынша сабақты қорытындылайды Бір оқушы бүгінгі өткен тақырып бойынша не түсінгенін айтады, өз сөзін қорытындылай келе , келесі оқушының атын айтады. Сөйтіп сабақты бірнеше оқушы қорытындылайды. Сонымен бүгінгі сабағымыздың мақсаты 1.Адам экологиясы туралы түсінік қалыптастыру
Оқу мақсатына қаншалықты жеткендіктерімізді стикер жапсыру арқылы көрсетейік. Рефлексия «Жетістік баспалдағы»
Бағалау ретінде әрбір оқушының қатысуына байланысты мұғалім ауызша түрде кері байланыс береді |
Суреттің жан-жағына алған мәліметтерін жазу
Постер қорғау
|
||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




