|
Сабақтың тақырыбы |
«Аяз би» ертегісінің тақырыбы мен идеясы |
|||||
|
Пәні:Әдебиет Күні: |
|
|||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
6.3.3.1 -әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Ертегі кейіпкерлері арқылы өмірді тануды, табиғатты бақылай білуді, өмірлік тәжірибенің пайдасы туралы деректермен білімдерін кеңейтеді Көпшілігі орындай алады: Талдау жұмыстарын жүргізеді. Мәтін құрастырады Кейбір оқушылар орындай алады: Оқушылар бойында сиқырлыққа сенушілікті жоғалтпау, ата салты мен дәстүрін құрметеуге үйренеді. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
Кейіпкерлер өміріне талдау жасай отырып, теориялық ұғымдары, ойлау, талдау сынды қабілеттері артады Тақырыптың, сюжетін анықтайды; Ертегі үзіндісі арқылы кейіпкер бейнесін ашады. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Әдеби тіл нормалары |
|||||
|
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) |
Ашықтық .Құрмет. Академиялық шындық. |
|||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Әдебиет теориясы ұғымдары |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
||||
|
Сабақтың басы 5 минут Сабақтың ортасы 10 минут 15 минут Бағалау 5 минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі ( Оқушыларды түгелдеп ,сабаққа назарын аударамын. Сабақ мақсатымен таныстырамын) ІІ.Қызығушылықты ояту «Кросенс» әдісі арқылы сабақ тақырыбына болжам жасату. Суреттерді бір-бірімен байланыстырып, өз пікірлерін білдіреді. Үй тапсырмасын тексеру:Үйге берілген тапсырманы «Қайталау –оқу анасы» тапсырсырмасынан бастайық.Өткен сабақта байланысты сұрақтар қойылады. 1. Ертегі деген не? 2. Ол нешеге бөлінеді? 3. Ертегіден әдет-ғұрып,салт –сана көрнісін айт. Ертегіні өз қиялдарыңызға ерік беріп аяқтаған, ІІ бөлім етіп басқаша ат қойып жазғандарын сұрау
Т/Ж1. Әдеби шығарманың жанрын, сюжетін анықтау
Жаңа тақырыпты меңгеру үшін «РАФТ» әдісін пайдалану әр топтан оқушы шығып тақтаға өткен тақырыппен сәкестендіре отырып жаңа тақырыптың мағынасын ашады, айтып түсіндіреді. (суреттер мен видероликер ақылы жаңа тақырыптың мағынасын ашады). Р – рөл таңдау (оқушы, мұғалім, халық т.б.) А – аудитория (сынып немесе сот залы) Ф - форма – түрі (сипаттау, суреттеу, баяндау, салыстыру) Т – тақырып (кейіпкерлер) Ми шабуылы.
Зерттеушілік пікірталас
Пікірлесу.
Хан Жаманның құқығын таптады дегенмен келісесіңдер ме? Кейіпкер келбеті. Ертегідегі кейіпкерлерге қарама –қарсы мінездемені салыстырып береміз. Жаман Қырық уәзір Еңбекқор арсыз ,ақылсыз Шыпшыл шыдамсыз Адал ойламсыз өтірікші Топтастыру стратегиясы:
Жаман Қырық уәзір Білімдіден шыққан сөз. Екі топқа деңгейлік тапсырмалар беріледі. І деңгей. 1.Жаманға ұқсағың келе ме? 2.Қай қасиеті көбірек ұнайды. 3.Қазіргі жастар бойында осындай қасиеттер кездесе ме?
ІІ деңгей. 1.Сен осы ертегінің қай жеріне өзгеріс енгізесің? 2. «Ер Төстік» ертегісі мен «Аяз би» ертегісінің айырмашылығы неде? 3. «Аяз би» ертегісінің негізгі кейіпкерлерін ата. Шығармашылық жұмыс.
|
http://ikitap.kz/audiobook/5189-kerqula_atty_kendebaj/5189-kerqula_atty_kendebaj аудиокітап » жинағы, «Жазушы» баспасы, 2000 https://www.youtube.com/watch?v=DJFyBaa8ziw http://bilimland.kz/index.php/kz/catalog/lesson/7485 |
||||
|
Өзара бағалау Тақырып төңірегінде пікір алмасады Кейіпкерге мінездеме береді |
||||||
|
Сабақты бекіту 5 минут |
Ой толғаныс Білім дәрежесі түрлі деңгейдегі оқушылар берілген тапсырманы орында 1. «Ақ қалпақ» тапсырмасы бойынша оқушылар Аяз би ертегісі туралы айтады 2. «Сары қалпақ» тапсырмасы бойынша оқушылар Аяз би ертегісінен берілген кейіпкерлер бейнесін оқып, олардың кім екенін анықтатайды. 3. «Қара қалпақ» тапсырмасы бойынша оқушылар Жаманның іс-әрекетіне қарсы шығады.Жауаптарын тексереді. 4. «Қызыл қалпақ» тапсырмасы бойынша оқушылара Аяз би ертегісінен көрініс көрсетеді. 5. «Жасыл қалпақ» тапсырмасы бойынша оқушылар берілген сұрақ төңірегінде ой өрбітеді. 6. «Көк қалпақ» тапсырмасы бойынша оқушылар Аяз би ертегісін «Әңгіме кестесі» стратегиясы арқылы толық талдайды. 6. Берілген бағалау парағына топ басшылары өздерінің бағалауы бойынша бағаларын қояды, айтады |
|
||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс. «Кендебай» деген сөзден басталатын 5 сөйлем айтады. |
|
||||
|
Үй тапсырмасы |
Шығарманың толық нұсқасын оқып келу |
|
||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен
байланыс |
||||
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары. Әдебиет. 6-сынып. "Аяз би" ертегісінің тақырыбы мен идеясы.
Сабақ жоспары. Әдебиет. 6-сынып. "Аяз би" ертегісінің тақырыбы мен идеясы.
|
Сабақтың тақырыбы |
«Аяз би» ертегісінің тақырыбы мен идеясы |
|||||
|
Пәні:Әдебиет Күні: |
|
|||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
6.3.3.1 -әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Ертегі кейіпкерлері арқылы өмірді тануды, табиғатты бақылай білуді, өмірлік тәжірибенің пайдасы туралы деректермен білімдерін кеңейтеді Көпшілігі орындай алады: Талдау жұмыстарын жүргізеді. Мәтін құрастырады Кейбір оқушылар орындай алады: Оқушылар бойында сиқырлыққа сенушілікті жоғалтпау, ата салты мен дәстүрін құрметеуге үйренеді. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
Кейіпкерлер өміріне талдау жасай отырып, теориялық ұғымдары, ойлау, талдау сынды қабілеттері артады Тақырыптың, сюжетін анықтайды; Ертегі үзіндісі арқылы кейіпкер бейнесін ашады. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Әдеби тіл нормалары |
|||||
|
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) |
Ашықтық .Құрмет. Академиялық шындық. |
|||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Әдебиет теориясы ұғымдары |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
||||
|
Сабақтың басы 5 минут Сабақтың ортасы 10 минут 15 минут Бағалау 5 минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі ( Оқушыларды түгелдеп ,сабаққа назарын аударамын. Сабақ мақсатымен таныстырамын) ІІ.Қызығушылықты ояту «Кросенс» әдісі арқылы сабақ тақырыбына болжам жасату. Суреттерді бір-бірімен байланыстырып, өз пікірлерін білдіреді. Үй тапсырмасын тексеру:Үйге берілген тапсырманы «Қайталау –оқу анасы» тапсырсырмасынан бастайық.Өткен сабақта байланысты сұрақтар қойылады. 1. Ертегі деген не? 2. Ол нешеге бөлінеді? 3. Ертегіден әдет-ғұрып,салт –сана көрнісін айт. Ертегіні өз қиялдарыңызға ерік беріп аяқтаған, ІІ бөлім етіп басқаша ат қойып жазғандарын сұрау
Т/Ж1. Әдеби шығарманың жанрын, сюжетін анықтау
Жаңа тақырыпты меңгеру үшін «РАФТ» әдісін пайдалану әр топтан оқушы шығып тақтаға өткен тақырыппен сәкестендіре отырып жаңа тақырыптың мағынасын ашады, айтып түсіндіреді. (суреттер мен видероликер ақылы жаңа тақырыптың мағынасын ашады). Р – рөл таңдау (оқушы, мұғалім, халық т.б.) А – аудитория (сынып немесе сот залы) Ф - форма – түрі (сипаттау, суреттеу, баяндау, салыстыру) Т – тақырып (кейіпкерлер) Ми шабуылы.
Зерттеушілік пікірталас
Пікірлесу.
Хан Жаманның құқығын таптады дегенмен келісесіңдер ме? Кейіпкер келбеті. Ертегідегі кейіпкерлерге қарама –қарсы мінездемені салыстырып береміз. Жаман Қырық уәзір Еңбекқор арсыз ,ақылсыз Шыпшыл шыдамсыз Адал ойламсыз өтірікші Топтастыру стратегиясы:
Жаман Қырық уәзір Білімдіден шыққан сөз. Екі топқа деңгейлік тапсырмалар беріледі. І деңгей. 1.Жаманға ұқсағың келе ме? 2.Қай қасиеті көбірек ұнайды. 3.Қазіргі жастар бойында осындай қасиеттер кездесе ме?
ІІ деңгей. 1.Сен осы ертегінің қай жеріне өзгеріс енгізесің? 2. «Ер Төстік» ертегісі мен «Аяз би» ертегісінің айырмашылығы неде? 3. «Аяз би» ертегісінің негізгі кейіпкерлерін ата. Шығармашылық жұмыс.
|
http://ikitap.kz/audiobook/5189-kerqula_atty_kendebaj/5189-kerqula_atty_kendebaj аудиокітап » жинағы, «Жазушы» баспасы, 2000 https://www.youtube.com/watch?v=DJFyBaa8ziw http://bilimland.kz/index.php/kz/catalog/lesson/7485 |
||||
|
Өзара бағалау Тақырып төңірегінде пікір алмасады Кейіпкерге мінездеме береді |
||||||
|
Сабақты бекіту 5 минут |
Ой толғаныс Білім дәрежесі түрлі деңгейдегі оқушылар берілген тапсырманы орында 1. «Ақ қалпақ» тапсырмасы бойынша оқушылар Аяз би ертегісі туралы айтады 2. «Сары қалпақ» тапсырмасы бойынша оқушылар Аяз би ертегісінен берілген кейіпкерлер бейнесін оқып, олардың кім екенін анықтатайды. 3. «Қара қалпақ» тапсырмасы бойынша оқушылар Жаманның іс-әрекетіне қарсы шығады.Жауаптарын тексереді. 4. «Қызыл қалпақ» тапсырмасы бойынша оқушылара Аяз би ертегісінен көрініс көрсетеді. 5. «Жасыл қалпақ» тапсырмасы бойынша оқушылар берілген сұрақ төңірегінде ой өрбітеді. 6. «Көк қалпақ» тапсырмасы бойынша оқушылар Аяз би ертегісін «Әңгіме кестесі» стратегиясы арқылы толық талдайды. 6. Берілген бағалау парағына топ басшылары өздерінің бағалауы бойынша бағаларын қояды, айтады |
|
||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс. «Кендебай» деген сөзден басталатын 5 сөйлем айтады. |
|
||||
|
Үй тапсырмасы |
Шығарманың толық нұсқасын оқып келу |
|
||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен
байланыс |
||||
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
шағым қалдыра аласыз
















