Материалдар / сабақ жоспары Бабамның киген киімі
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

сабақ жоспары Бабамның киген киімі

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспары қазақ тілі мен әдебиетінен сабақ беретін жаңартылған білім беру мазмұны бойынша оқып келген ұстаздарға арналған
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Қараша 2018
731
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 2-бөлім: Киім. Сән. Талғам


Мектеп:

«№17 «Түркістан» жалпы орта мектебі» КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Туребаева Лаззат Каскыровна


Сынып: 5

Қатысқандар: 20

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Бабамның киген киімі

Осы сабақта қол жеткізген оқу мақсаттары

5.Ж2.Жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазу

Оқылым стратегияларын қолдану;

5.06 Жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу, нақты ақпаратты табу үшін оқу .

5.ӘТН4.2 Зат есімдердің мағыналық түрлерін мән-мәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану.

Сабақтың мақсаттары:

Барлық оқушылар орындай алады: Жанрлық ерекшеліктерін білу, мазмұнын түсіну үшін оқу, нақты ақпаратты табу.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Қазақтың ұлттық киімдерінің өзіндік ерекшеліктерін сипаттау. Зат есімдердің мағыналық түрлерін мән-мәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану.

Кейбір оқушылар орындай алады:Мәтіннен рәсімделуі мен құрылымын сақтап, орфографиялық және орфоэпиялық нормаларын сай хат, жарнама, хабарландыру жазу

Бағалау критерийі:

- Жанрлық ерекшеліктерін біліп, мазмұнын түсінеді, нақты ақпаратты табады;

- Қазақтың ұлттық киімдерінің өзіндік ерекшеліктерін сипаттайды;

- Зат есімнің мағыналық түрлерін сөйлемдерде жалғау түрлері арқылы ажыратады:

- Мәтіннің рәсімделуі мен құрылымын сақтап, орфографиялық және орфоэпиялық нормаларға сай хат, жарнама, хабарландыру жазады.

Құндылықтарға баулу:

Құрмет.

-өзгелердің көзқарасына құрметпен қарау:

-мәдениеттілікке баулу:

Пәнаралық байланыс:

-бейнелеу өнері, тарих, әдебиет:

Ойлау деңгейі

Білу, түсіну, қолдану

Алдыңғы білім

Жарасымды киім тақырыбы бойынша мәтін жазу.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин










Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру «Жүректен жүрекке» әдісі арқылы тілек айтады. «Мозайка» арқылы 3 топқа біріктіру.


1 –топ « Тон,»

2 –топ « Шекпен»,

3-топ«Шапан».

Үй тапсырмасын сұрау мақсатында 1-тапсырма«Ой қозғау»әдісі арқылы жарасымды киім туралы сұрақтар қоямын. 1.Қандай сән үлгілерін білесің?

2.Қазақтың ұлттық киімдерін ата

3.Қандай отандық сәнгерлерді білесің?


Дескриптор:

-Сән үлгілерін атайды.

-Қазақтың ұлттық киімдерінің түрлерін ажыратады.

- Отандық сәнгерлерді туралы айтады


ҚБ: Топ бірін-бірін бағалайды.



Сабақтың ортасы

15 мин.















































10 мин

























5 мин

Оқылым кезіндегі 2-тапсырма: Топтық жұмыс. «Ойлан, тап!»әдісі арқылы мәніннен нақты ақпаратты табады.

Т кестесіне салады

Тірек сөздер

Мағыналары




«Бабаларым киген киімдер» мәтінін оқушыларға тарату.

1 –топ «Тон». Мәтін №1
Ұлттық сырт киімдер- бүрмелі көйлек, жейде, шалбар, қамзол, шапан, тон, ішік.
Қамзол - әйелдердің ұлттық киімінің бір түрі, оны көйлек сыртынан киеді. Ол барқыт, мақпалдан тігіледі. Қамзолды кей жерлерде «жеңсіз бешпент» немесе «кәзекей» деп те атайды. Оның екі өңірі біріне-бірі сәл жетпей тұратындай етіп тігеді. Сондықтан, түйме орнына қамзолдық алдына зергерлер әшекейлен жасаған, алтын, күміс жалатып, асыл тастан көз орнатқан қаусырма қадалады. Қыздар мен жас келіншектер киетін қамзол сәнді болады.
2 –топ « Шекпен». Мәтін №2
Ұлттық сырт киімдер- бүрмелі көйлек, жейде, шалбар, қамзол, шапан, тон, ішік.
Шапан - қазақ халқының сыртқы киіміне жатады. Қазақтар шапанды аса бағалайды. Адамға «шапан кигізу», «иығына шапан жабу» - үлкен құрмет. Шапанды қалың матадан, арасына жүн, мақта салып тігеді. Оны сыйлы адамдарға, қонақтарға, үлкен кісілерге сыйлық ретінде береді.

3-топ «Шапан». Мәтін №3
Ұлттық бас киімдер- кимешек, бөрік, тымақ, қалпақ, сәукеле, тақия.
Сәукеле — қыздардың ұзату тойында киетін сәнді, әшекейлі бас киімі, оны ұзатылған қыздар және оның жанына еріп жүретін құрбылар киген. Сәукеле биік, дөңгелек төбе жағына қарай жіңішкере береді Оны асыл тас,алтын, күміс, меруерт, маржанмен өрнектеп, алтын жіппен әшекейлейді. Төбесіне үкі тағады.

Дескриптор:

-Мәтіннен нақты ақпаратты алады.

-Тірек сөздерді тауып, мағыналарын ашады.


ҚБ: «Басбармақ» арқылы топ бірін-бірін бағалайды.

Оқылымнан кейінгі 3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Ойлан-тап» әдісі арқылы оқулықпен жұмыс.

Дыбыс үндестігін сақтай отырып,көп нүктенің орнына тиісті зат есімнің жалғауларын қойып жазыңдар. Кейінді ықпалды көрсетіңдер.

1.Сәукеле- қалыңдықтың бас киім...

2.Атамның тон... аң терісінен тігілген.

3.Қазақтың шапан... ұлттық оюмен өрнектелген.

4. Менің байпағ... киізден сырылған..

5.Әжемнің мәсі... былғарыдан тігілген

6. Сіздің комзол... қызыл, көйлег... ақ.

7.Біздің тымағ... суықтан қорғайды.

8.Қазақтың ұлттық киім... қандай әдемі.

Дескриптор:

  1. Қазақтың ұлттық киімдерінің өзіндік ерекшеліктерін сипаттауына мән беру;

  2. Дыбыс үндестігін сақтайды.

  3. Зат есімнің мағыналы түрлерін сөйлемдерде жалғаудың түрлері арқылы қолдануына назар аудару


ҚБ. «Бағдаршам» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.


Жазылым алдындағы 4- тапсырма. Т.Ж.

«Бабамның киген киімі» тақырыбы бойынша «Конверт-тапсырма» арқылы ұлттық киімдерге байланысты жарнама, хат, хабарландыру жазу, әр топ:

1-топ жарнама құрастырады (халыққа)

2-топ хат жазады (Отандық дизайнерге)

3-топ хабарландыру жасайды (оқушыларға)

Дескриптор:


- Мәтіннен рәсімделуі мен құрылымын сақтау;

-Жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, орфографиялық және орфоэпиялық нормаларына сай хат, жарнама, хабарландыру жазу.


ҚБ: «Басбармақ» арқылы топ бірін-бірі бағалау.

Қазақтың ұлттық киімдері авторы:







тарату парақтары

флипчарт беттері,

маркерлер

флипчарт беттері,

фломастерлер

тарату парақтары


















Қазақ тілі 5-сынып, Арман-ПВ баспасы, 2017
























Сабақтың соңы:

5 мин

«Білімнің биік шыңы » әдісі арқылы сабақты қорытындылау

1. Қандай ұлттық киімдер ұнайды.

2. Ұлттық киімдердің қандай түрлері бар

3. Шапан мен камзолдың ерекшелігі қандай

Рефлексия. «Бәрі сенің өз қолыңда » Таратылған парақтарға сол қолдарының суретін салып әр саусаққа өз ойларын жазады.

  1. «Басбармақ»- мен үшін маңызы және қызығы болды.

  2. «Сұр саусақ» - мен бүгін түсіндім.

  3. «Ортаңғы саусақ »- мен үшін қиын болды.

  4. «Төртінші саусақ » - менің бағым.

«Кішкентай саусақ »- менің білгім келеді.




Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс; денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс,

Құндылықтармен байланыс (тәрбие

элементі)

Кейбір оқушыларға зат есімнің мағыналық түрлеріне байланысты жазылған жаттығу жұмысы берілді. Топтарға жарнама, хат, хабарландыру жазу барысында орфоэпия мен орфографиялық нормаларын сақтап жазды.

Тапсырмаларды орындау барысында «Бағдаршам» әдісі , «Бесбармақ» әдісі арқылы топтар

«Бірін-бірі» бағалайды. «Өзін-өзі» бағалайды.



Әдебиет, бейнелеу, тарих пәнімен байланыс.

АКТ- қолдану барысында қауіпсіздік шараларын сақтау керектігі ескеріледі.

Құрмет.

-өзгелердің көзқарасына құрметпен қарау:

-мәдениеттілікке баулу: Құндылықтармен байланыс


Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз?

Кейбір оқушыларға зат есімнің мағыналық түрлеріне мысалдар жазылған, жалғауларына қатысты дайын ақпараттық кесте таратылады. Топтарға жарнама жазу барысында жарнама жанрына тән сөз оралымдар үлгілер ала алады. Қабілетті оқушылар дербес қалаулары бойынша жарнаманы поэзия жанрында бере алады



Сабақ бойынша рефлекция



Сабақ мақсаты қолжетімді болдым?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?

Егер оушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?

Сабақ жоспарынан ауытқу болды ма және нелітен?

Жалпы бағалау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:_________________________________________________________________

2:_________________________________________________________________

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:_________________________________________________________________

2:_________________________________________________________________

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!