Материалдар / Сабақ жоспары БжС "Қоғамдық құрлысы" 6-сынып

Сабақ жоспары БжС "Қоғамдық құрлысы" 6-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақтың мақсаты: а)білімділік: Оқушыларға қоғамдық құрлысы туралы түсінік қалыптастыра отырып,мәтінді түсініп оқуына көңіл бөлу. ә)дамытушылық: Ойлауға,ойын ашық айта білу,еркін сөйлей білуге дағдыландыру. логикалық және сыни тұрғыдан ойлау шапшаңдығын, сөздік қорын, ақпараттық құзыреттілілгін дамыту б)тәрбиелік: Өзгенің пікірін тыңдауға,мақсатқа жете білуге тәрбиелеу Сабақтың түрі:жаңа сабақ Сабақтың көрнекілігі: сыни,қарама-қарсы сұрақтар Әдіс-тәсілі: «БжС» технологиясы Картасы: «АУЫЗША САБАҚ-1»
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Желтоқсан 2017
368
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

23

Күні:28.11.2017

Пәні: Қазақстан тарихынан

Сынып: 6

Сабақтың тақырыбы: Қоғамдық құрлысы

Сабақтың мақсаты:

а)білімділік: Оқушыларға қоғамдық құрлысы туралы түсінік қалыптастыра отырып,мәтінді түсініп оқуына көңіл бөлу.

ә)дамытушылық: Ойлауға,ойын ашық айта білу,еркін сөйлей білуге дағдыландыру. логикалық және сыни тұрғыдан ойлау шапшаңдығын, сөздік қорын, ақпараттық құзыреттілілгін дамыту

б)тәрбиелік: Өзгенің пікірін тыңдауға,мақсатқа жете білуге тәрбиелеу

Сабақтың түрі:жаңа сабақ

Сабақтың көрнекілігі: сыни,қарама-қарсы сұрақтар

Әдіс-тәсілі: «БжС» технологиясы

Картасы: «АУЫЗША САБАҚ-1»


Сабақтың барысы



1

Ұйымдастыру кезеңі мотивация

Үй жұмысы тексерілмейді – бұл жаңа тақырып. Өткен тақырып аяқталған және түйсінуді талап етпейді.

Карта бойынша жұмыс жасау реті түсіндіріледі.

Ұжымды белсендіру үшін көшбасшыға сөз беріледі. ООМ бойынша жұмыс.

2

Оқушылардың субъекті тәжірибесін өзектендіру

Өткен сабақ тақырыбы бойынша ерсілі-қарсылы сұрақ қою.

  1. Өткен тақырыптан сұрақтар (15)

1.Қола дәуірі тұрғындары қандай құрлыста өмір сүрді? (рулық-тайпалық)

2. Көбіне малдың қандай түрін көп өзірді? (жылқы мен қой)

3. Қола қалай жасалды? (мыс пен қалайлы қортындысы)

4. Жертөле дегеніміз не? (баспаналары)

5. Қола дәуірін жоспарлы зерттеу қай жылы басталды? (1946)

6. Әлкей Марғұлан кім?

7. Андрондықтардың негізгі тамағы қандай? (ет пен сүт өнімдері)

8. Тұмарды неден жасайды? (жыртқыш андардың тісінен)

9. Андрон мәдениетінен басқа мәдениет қалай аталады? (Беғазы-Дәндібай мәдениеті)

10. Теселі дегеніміз?

11. Әшекей бұйымдарға нелер жатады? (сақина, білезік, салпыншақ, сырға)

12. Қазақстан жеріндегі қола дәуірін неше кезеңге бөлінді? (3 кезең)

13. Қола дәуірі қанша жылдар аралығын қамтиды? (2-1 )

14. Қыш құмыра, егіншілікпен кімдер айналысты? (Әйелдер)

15. Жертөле үйлері қалай жасалынды? (таспен қаланып шегеленді)

Біріншілік белгілеу. барлық оқушылардың нәтижелері бойынша қосу немесе алу белгілері қойылады.

3

Қабылдауды ұйымдастыру. 2 сөзден тұратын түсінік екі сөз ретінде саналады. Жады бойынша рухсат: бір сөз шегеріледі

сұрақ-жауап жүргізу, нормаға сай есте қалған сөздерді айтқан оқушыға ООМ ұяшығына қосу белгісі қою.


  1. Абыз

  2. Тотемизм

  3. Қауым

  4. Қабір

  5. Жауынгер

  6. Қоғам

  7. Меншік

Екіншілік белгілеу. Есте сақтауға уақыт нормативі 7 сөз – 30 сек. 14 сөз-1 мин-15 сек. 21 сөз – 2 мин-30 сек.

4

Ұғынуды ұйымдастыру

Оқушылар оқулықтың бір бет парағындағы мәтінді 3 минут ішінде оқып шығуы тиіс. Мұғалім олардың материалды оқыған білімдеріне қатысты сұрақ-жауап алатыны жайында ескертуі тиіс.

5-6 сынып: мәтін бетіне 3 минут.


6 минут

5

Түсінудің біріншілік тексеруі

Қарама-қарсы сұрақ қою. Мұғалім ООМ бойынша оқушыларды ретсіз түрде сабақтың тақырыбына байланысты кілттік сөздерді қоса сұрайды.


1. Жоғары бағалаған топ: (абыздар)

2. Аналық рулық қатынастың орнына не келді? (әкелік рулық қатынас)

3. Жеке меншікке нелер жатты? (малдар)

4. Қола дәуірінде адамды қабірге қалай жерлеген? (сол, не оң жамбасымен бір қырын жерлеген)

5. Неге олар өлген адамды киіммен, ыдыс аяғымен көмген? (о дүниеде өмір бар)

6. Андрондықтар нелерге табынған? (күнге, отқа)

7. Қола дәуіріне жататын қоныстар қайда орналасқан? (өзен, көлдердің жағасына)

8. Тотемизм деген не? (шығу тегін жануарлармен байланыстыру сенімі)

9. Андрондықтардың түсінігі бойынша құдайлар қайда жүреді делінген? ( аспанда екі дөңгелекті арбамен жүреді делінген)

10. Анемизм дегеніміз не? (өлген адамның үстіне қызыл минерал бояу сепкен,қан мен жан байланысты. Жанға,рухқа сену)

11. Абыздар кімдер? ( жоғарғы дінбасшылары)

12. Мүрдені қалай жерледі? ( анасының құрсағында жатқандай)

13. Тұрғын үйлер нешеге бөлінеді? ( 2-ге)

14. қазба жұмыстары кезінде абыздарды қалай ажыратқан? (ерекше баскиімдерінен)

15. Жеке меншік қалыптасқан кезең? (Қола дәуірі)

Үшіншілік белгілеу. барлық оқушылардың нәтижелері бойынша қосу немесе алу белгілері қойылады.

6

Біріншілік бекітуді ұйымдастыру

Сыни сұрақ қою. Мұғалім тақырыпқа сай ретсіз оқушыларды ООМ арқылы сұрайды. Сұрақтар меңгеру сапасын тексеруге арналған тұрғыда болғаны абзал.

1.Рулық, ұжымдық меншіктің орнына біртіндеп жеке меншік келді +

2. Қабірді зерттеу нәтижесінде бай, кедей топтарды ажырата білді +

3. Кейбір қабірлерге иесінің аты мен арбасы, қару-жарағы бірге көмген +

4. Абыздардың қабыры қарапайым жерленген-

5. Жоғарғы бағалаған топ – қолөнершілер мен малшылар-

6. Барлық істерді халық жиналысында шешіп отырды+

7. Суреттердің көбінде су, бұлт, адам салынған-

8. Шығу тегін жануармен байланыстыру анимизм- (тотемизм)

9. Тұтқынға түскен адам құлға айналған жоқ- (құлға айналды)

10. Андрондықтар отқа, күнге табынған+

Жауынгерлерді жерлегенде ыдыс –аяқ, әшекей бұйымдарды бірге жерлеген-

Төртінші белгілеу.

барлық оқушылардың нәтижелері бойынша қосу немесе алу белгілері қойылады.

7

Талдау Уақыт 5 минут

Оқытылған тақырып бойынша тақырыптық сөздік қорды (ТСҚ) тексеру жүргізіледі. Сөз қысқартылмаған түрде, түсінікті етіп жазылады. шығарма түрінде жазуға рұхсат беріледі. Көмекші сөз және жалғау сөз болып саналмайды. ТСҚ нормативі төменде келтірілген.

Бесінші белгілеу

барлық оқушылардың нәтижелері бойынша қосу немесе алу белгілері қойылады.

8

Түйсіну

1. Сыныптың материалды меңгеру деңгейі анықталады. 2. Сабақтың нәтижесін ескере отырып сол тақырып бойынша жұмыс уақыты болжанады.


9

Журналға баға қою


Сапа нормативі: оқушылардың 63% 5 ұпайдан алуы тиіс. 4- 5 белгі – 5 ұпай.

- 3 белгі – 4 ұпай. -2 белгі – 3 ұпай. -1 белгі – 2 ұпай.


10

Үй тапсырмасы

4 белгіден кем алған оқушылар үйге тапсырма алады.

Қоғамдық құрылысы оқу




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ