Күні:
Пәні: Д.
тарихы
Сынып:
6
Сабақтың тақырыбы: Ежелгі
Египеттегі әлеуметтік құрылым
Сабақтың
мақсаты:
а)білімділік: Оқушыларға Ежелгі Египеттегі әлеуметтік
құрылым туралы түсінік қалыптастыра отырып,мәтінді түсініп оқуына
көңіл бөлу.
ә)дамытушылық: Ойлауға,ойын ашық айта білу,еркін сөйлей
білуге дағдыландыру. логикалық және сыни тұрғыдан ойлау
шапшаңдығын, сөздік қорын, ақпараттық құзыреттілілгін
дамыту
б)тәрбиелік: Өзгенің пікірін тыңдауға,мақсатқа жете білуге
тәрбиелеу
Сабақтың
түрі:жаңа сабақ
Сабақтың
көрнекілігі: сыни,қарама-қарсы сұрақтар
Әдіс-тәсілі: «БжС» технологиясы
Картасы: «АУЫЗША
САБАҚ-1»
Сабақтың барысы
1
|
Ұйымдастыру кезеңі
мотивация
|
Үй жұмысы тексерілмейді
– бұл жаңа тақырып. Өткен тақырып аяқталған және түйсінуді талап
етпейді.
|
Карта
бойынша жұмыс жасау реті түсіндіріледі.
Ұжымды белсендіру үшін
көшбасшыға сөз беріледі. ООМ бойынша жұмыс.
|
2
|
Оқушылардың субъекті
тәжірибесін өзектендіру
|
Өткен сабақ тақырыбы бойынша
ерсілі-қарсылы сұрақ қою.
-
Өткен тақырыптан сұрақтар
(15)
«Қара жер» дегеніміз
не? Ежелде Египеттегі
атауы
2. Египет Африканың
солтүстік-шығыс бөлігіне орналасқан. Әлемдегі ең үлкен әрі ұзын
өзен. Ніл
өзені
3.Деректерде Египетті ең алғаш
біріктіруші патша. Менес
4. Египеттегі екінші ірі
қала Фивы
5. Аменхотеп IV қай жылдар
аралығында Египетті басқарған? Б.з.б. 1368-1351
ж.ж
6. Шонжарлардың ішінде біреуі
патшаның кебісін көтеріп жүруші болып тағайыедалса, бұл не болып
есептелінеді? Құрмет
7. Ніл өзені өзінің арнасына
қандай айда түседі? Қараша
|
Біріншілік
белгілеу. барлық оқушылардың нәтижелері
бойынша қосу немесе алу белгілері қойылады.
|
3
|
Қабылдауды ұйымдастыру. 2
сөзден тұратын түсінік екі сөз ретінде саналады. Жады бойынша
рухсат: бір сөз шегеріледі
|
сұрақ-жауап жүргізу, нормаға сай есте қалған сөздерді
айтқан оқушыға ООМ ұяшығына қосу белгісі қою.
-
Шонжарлар
-
Тонаушылық
-
Пергауындар
-
Қауырсын
-
Шабарман
-
Сақшы
-
Нубия
|
Екіншілік
белгілеу. Есте сақтауға уақыт
нормативі 7 сөз – 30
сек. 14 сөз-1 мин-15 сек. 21 сөз –
2 мин-30 сек.
|
4
|
Ұғынуды
ұйымдастыру
|
Оқушылар оқулықтың бір
бет парағындағы мәтінді 3 минут ішінде оқып шығуы тиіс. Мұғалім
олардың материалды оқыған білімдеріне қатысты сұрақ-жауап алатыны
жайында ескертуі тиіс.
|
5-6
сынып: мәтін бетіне 3 минут.
6
минут
|
5
|
Түсінудің біріншілік
тексеруі
|
Қарама-қарсы сұрақ қою.
Мұғалім ООМ бойынша оқушыларды ретсіз түрде сабақтың тақырыбына
байланысты кілттік сөздерді қоса сұрайды.
-
Перғауындар мен құлиеленуші
ақсүйектер қалай байыды? Соғс кезіндегі түскен
байлық пен олжаларды алды.
-
Құлдар қалай пайда
болды? Соғыста түскен адамдар
құлға айналды.
-
Соғыс жорықтарында мүгедек
болған адамдардың өмірі қандай болды? Қайыршы
болды
-
Тастан мазар кімдерге
тұрғызды? Шонжарларға
-
Жазғыштар қандай қызмет
атқарды? Есптеді
-
Бұл дәуірде неге Египет ірі,
күшті мемлекетке айналды?
-
Кімнің
түсында Египет едәуір қуатты мемлекетке айналды?
ІІ
Рамзес
|
Үшіншілік
белгілеу. барлық оқушылардың нәтижелері
бойынша қосу немесе алу белгілері қойылады.
|
6
|
Біріншілік бекітуді
ұйымдастыру
|
Сыни сұрақ қою. Мұғалім
тақырыпқа сай ретсіз оқушыларды ООМ арқылы сұрайды. Сұрақтар
меңгеру сапасын тексеруге арналған тұрғыда болғаны
абзал.
-
ІІІ Тутмос патшалық құрған
кезде Серияға 17 рет жорық жасаған екен+
-
Египет жылнамасында 50 жыл
ішінде 200 мың құл тұтқынға алынды деп жазылған –
100
мың
-
Ежелгі Египет шаруалары
егіншілікпен айналысты+
-
Египеттің негізгі табиғат
байлығы тас болды+
-
Сақшылар мен шабармандар
шонжарлардың егін шаруашылығымен айналысады-
егін
мен үйлерін күзетеді.
-
Шонжарларға көзі тірісінен-ақ
тастан мазар тұрғызылған+
-
Құлдар
сарай ішіндегі қызмет жасаған-
|
Төртінші белгілеу.
барлық оқушылардың нәтижелері
бойынша қосу немесе алу белгілері қойылады.
|
7
|
Талдау Уақыт 5
минут
|
Оқытылған тақырып
бойынша тақырыптық сөздік қорды (ТСҚ) тексеру жүргізіледі. Сөз
қысқартылмаған түрде, түсінікті етіп жазылады. шығарма түрінде
жазуға рұхсат беріледі. Көмекші сөз және жалғау сөз болып
саналмайды. ТСҚ нормативі төменде келтірілген.
|
Бесінші белгілеу
барлық оқушылардың нәтижелері
бойынша қосу немесе алу белгілері қойылады.
|
8
|
Түйсіну
|
1. Сыныптың материалды меңгеру
деңгейі анықталады. 2. Сабақтың нәтижесін ескере отырып сол тақырып
бойынша жұмыс уақыты болжанады.
|
|
9
|
Журналға
баға қою
|
Сапа
нормативі: оқушылардың 63% 5 ұпайдан алуы тиіс. 4- 5 белгі – 5
ұпай.
- 3 белгі – 4 ұпай. -2
белгі – 3 ұпай. -1 белгі – 2 ұпай.
|
|
10
|
Үй
тапсырмасы
|
4
белгіден кем алған оқушылар үйге тапсырма алады.
|
|
|