Материалдар / Сабақ жоспары: Ғұндар. Ғұн тайпаларының бірігуі. 5 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Сабақ жоспары: Ғұндар. Ғұн тайпаларының бірігуі. 5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
5 сыныпта Қазақстан тарихы пәнін оқыту барысында Ғұндар тақырыбы бойынша сабақ жоспары.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
29 Қараша 2020
1756
5 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пәні

Қазақстан тарихы / 5-сынып

Мектеп

Өскемен қаласы әкімдігінің «Шәкәрім атындағы № 1 орта мектебі» КММ

Мұғалімнің аты-жөні

Мадиярова Ляззат Мауткановна

Оқулық

Қазақстан тарихы. С.Р. Ахметова, А.М.Ибраева, А.А.Құлымбетова және т.б. -Астана: «НЗМ» ДББҰ, 2017ж


Сабақ тақырыбы

5.4А Ғұндар

Ғұн тайпаларының бірігуі

Зерттеу сұрағы.Неге Мөде шаньюй «Жер – мемлекеттің негізі» деді?


Осы сабаққа негізделген оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.1.3 – ғұндардың қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсету;

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар:Ғұндар өмір сүрген аумағын картадан анықтайды, бірлестіктің құрылуын түсінеді;

Басым көпшілігі: Тарихи деректер арқылы ғұндардың қоныс аудару бағыттарын карта арқылы анықтайды;

Кейбір оқушылар: Ғұндар шаруашылығы мен кәсібі арқылы жер бәрінен маңызды екенін түсінеді.


Сабақтың түрі

қашықтықтан оқыту

Бағалау критерийлері

Ғұндар жайлы деректерді пайдалана отырып, ғұндар тарихын біледі;

Көшпелілер үшін жердің қанша маңызды болғанын түсінеді;

Мөденің ғұндар тарихында алатын орнының маңыздылығын анықтайды.

Тілдік мақсаттары

Оқушылар:

Ғұндарда мал шаруашылығынан басқа,егіншілік,аңшылық,қолөнер, сауда дамығандығын заттай деректер негізінде дәлелдей отырып, «ғұндардың тұрмыс-тіршілігі» шағын әңгіме жазады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Ғұндар, Марцеллин, Прийск.

Талқылауғңа арналған тармақтар.

Неліктен Мөде жер мемлекеттің негізі деді?

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер.

....... жазба деректерінде ғұндар туралы айтылады ?


Құндылықтарға баулу

Ежелгі авторлар Ғұндар туралы қандай баға беруін анықтау арқылы МЕ құндылығына баулу.


Пән аралық байланыс

Жаратылыстану, дүние жүзі тарихы.

Алдыңғы білім

Қазақстан аумағын мекендеген тайпалар туралы білімдері қалыптасқан.


АКТ қолдану дағдылары

Презентация, бейнеролик


Сабақ барысы

Іс-әрекет реті

Ресурстар

Орындалуы

Сабақтың басы


Ұйымдастыру шараларын (сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындықтарын білу).

Ынтымақ атмасферасын қалыптастыруда оқушыларға топқа тілек жазып ынтымақтастық қарым-қатынастарын орнату.


Слайд 1

Мағынаны таны

Мұғалім:. Бүгінгі сабағымызды шығыстың ұлы ойшылы, Аристотельден кейінгі екінші ұстаз Әл-Фарабидің сөзімен бастағым келеді: «Тарихты білмей тұрып қазіргінің қадіріне жету, болашақты болжау қиын».

1.Оқулықпен жұмыс. «Дүниежүзі тарихы» 5-сынып оқулығы. Оқулықтан тақырыпты көшіріп жазады (126 бет).Бүгінгі сабақтың зерттеу сұрағымен және бағалау критерийлерімен танысады.

Балалар! Ғұн ордасы алғаш рет Хуанхэ мен Ордос үстірті аралығында құрылды. Кейін Алтайдан асып, Альпіге дейін жетіп, Рим империясының құлауының бір себепкері болған.

Қытай деректерінде “Ғұн” атауы б.з.б. III ғасырдың аяғында пайда болған. “Ғұн” сөзі “гун руң, хун ю” атауларымен берілген.

Тапсырма 1.

Оқушылар ғұндардың өмір сүрген уақыты мен мекендеген жерлерін дәптерлеріне көшіреді.

Қызығушылықты ояту.

Бейнебаянды көру. Оқушылар бейнеролик көру арқылы бүгінгі сабақпен толық танысады.


Оқулық

Слайд 2



Слайд 3,4,5











Слайд 6,7


Бейнеролик

https://www.youtube.com/watch?v=ntPA5JmVKAc&t=46s

Жауап бер

Тапсырма №2.

Берілген слайдтарға сүйене отырып кестені толтыру.

Ғұндар туралы дерек көздері

Дерек

Не айтылды

Прииск



Марцеллин



Кітапты ашып 127-бетпен жұмыс жасау.

Дәптерге жазу және

мұғалімге жіберу (ватсап)

Слаид 9,10.







Орында

Тапсырма № 3.

127-беттегі мәтінге сүйене отырып жұмыс жасау.

3-тапсырма. Ғұн обаларынан археологиялық қазбалар нәтижесінде табылған заттарды анықта.

Мал шаруашылығына байланысты _ _ _ _ _ _ _ _ _

Егін шаруашылығына байланысты_ _ _ _ _ _ _ _ _

Аңшылыққа байланысты_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Қол өнерге байланысты_ _ _ __ __ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Оқушылар жаңа мағлұматты дәптерлеріне көшіреді.


Дәптерге жазу,

мұғалімге жіберу ватсапта немесе телеграмм, күнделік.кз

Слаид 11


Сабақтың соңы


Тапсырма 47

ҚБ тапсырмаларымен жұмыс жасату (сұрақтарға жауап береді; Кері байланыс беру)

1. Картадан Ғұндар аумағын картаға қарай отырып сипаттаңыз.

2. Ғұндардың тұрмыс- тіршілігі жайлы деректерді жинақтаңыз.

3. Ғұндар қандай мемелекеттермен көршілес болғанын анықтаңыз.

Дескриптор.

1. Ғұндардың қоныстанған аумағын анықтайды;

2. Ғұндардың қоныстану бағыттарын біледі;

3. Ғұндардың көршілес мемлекеттерін біледі.


Слаид 12








Рефлексия

Бүгінгі сабақта маған ең қызықты болғаны …

Мен … білдім

Мен енді … білгім келеді

Маған … ұнаған жоқ

Маған … ұнады


Ватсапта жолдайды

Мұғалімнің кері байланысы

Үйге тапсырма.

Кестені толтырады.

Ғұндар жайлы білгеніміз

Ғұн мемлекетінің құрылған уақыты

Ғұн мемлекетінің орналасқан жері


Ғұндар жайлы деректер қалдырған

Обалардан табылған заттар ғұндардың тұрмыс-тіршілігі туралы қандай ақпарат береді


Ғұндарда шаруашылықтың қандай түрлері дамыды



Дескриптор:

Ғұндар жайлы бүгінгі сабақта білгендерін толықтай қайталайды берілген ресурстармен жүмыс жасайды.


Дәптерге тапсырманы орындап

мұғалімге жіберу (ватсап).

Күнделік.кз











ҮЙ ЖҰМЫСЫ ПАРАҒЫ


Дүниежүзі тарихы.

Сабақтың тақырыбы: Ғұн тайпаларының бірігуі

Сыныбы: 5

Оқушының аты-жөні ________________________________________________________________



1-тапсырма. Ғұн мемлекетті жайлы білген деректерінді қолдана отырып кестені толтыр:

Ғұн мемлекетінің құрылған уақыты

Ғұн мемлекетінің орналасқан жері


Ғұндар жайлы деректер қалдырған

Обалардан табылған заттар ғұндардың тұрмыс-тіршілігі туралы қандай ақпарат береді


Ғұндарда шаруашылықтың қандай түрлері дамыды




2-тапсырма. Картамен жұмыс.

Контур картаға немесе А4 формат бетке Ғұндардың мекендеген жерлерін, шекарасын салу (слаид 7).


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!