Тобы/сыныбы:
|
0 «А»
сыныбы
|
Білім беру
саласы:
|
Таным білім беру
саласы
|
Ұйымдастырылған оқу
қызметі:
|
Жаратылыстану
|
Тақырыбы:
|
Жансыз табиғатқа не
жатады?
|
Оқу
мақсаты:
|
Өлі табиғатқа жататын денелер
мен заттарды анықтау.
|
ҰОҚ
мақсаты:
|
Өлі табиғат денелері
мен заттарын біледі.
Көмірді,құмды,сазбалшықты,мұнайды және гранитты атап,
пайдасын анықтайды..
бақылау үдерісінде күнделікті
өмірдегі жансыз табиғат денелері мен заттарының қолданылу аясы
туралы талқылай алады және қорытынды шығара
алады.
|
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер:
|
«Суреттер сөйлейді» әдісі
, «Қазына іздеу жолында»
әдісі»,Тәжірибе
жасау
|
Ресурстар, дамытушы
орта:
|
Суреттер,сұрақ жауап,тәжірибе
жасау.
|
Жоспарлау
|
ҰОҚ
кезеңдері
|
Педагогтің
әрекеті
|
Баланың
әрекеті
|
Сабақтың
басталуы
|
Ширату
жаттығуы
1
минут
|
Балаларды ынталандыру
мақсатында ширату жаттығуларын
орындатамын.
Бәріміз бір болсақ
,
Бәрін де жеңеміз.(қолдарын
ұстасу)
Күндей боп
күлімдеп,
Таудай боп өсеміз.(қолдарын жоғары
көтереді)
|
Өлең жолдарын қимылмен
көрсетеді
|
Өткенді
пысықтау
2
минут
|
Балалар әдемі Барби
қуыршағы сендерге қонаққа келді. Қуыршаққа жан бітіпті.Оған енді
тіршілік ету үшін не қажет?
Адамдардың ағзасына
пайдалы заттарды атаңдаршы?
|
Балалар сұраққа жауап
береді.
|
«Суреттер
сөйлейді » әдісі
4
минут
|
Жұмбақтар
жасырылады.
Көзге көрінбейді,жұтсаң білінбейді.
(Ауа)
Таңмен көзін ашады, әлемге нұрын шашады.
(Күн)
.Жылт-жылт етеді,жылғадан өтеді.
(Су)
Сұрақ:
Су, ауа,күн неліктен жансыз табиғатқа
жатады?
Жауап.
Мұғалімнің
түсіндірмесі:
Жансыз табиғат: тыныс алмайды,
қоректенбейді, өсіп-өнбейді,
көбеймейді,өлмейді.
Көмір,құм,сазбалшық,мұнай,тау
тас,топырақ,гранит суреттері мен жанды табиғат денелері де
таратылып, балалардан өлі табиғатты белгілеу
сұралады.
|
Балалар жұмбақтардың шешуін
атайды.Сұраққа жауап береді.
|
Сабақтың негізгі
бөлігі
|
Топқа біріктіру 1-
минут
|
1-топ сазбалшық 2-топ гранит
3-топ мұнай
|
Топтарға
бірігеді
|
«Қазына іздеу
жолында» әдісі
6
минут
|
1-тапсырма
Балалар алдарыңа
қазынаның картасы берілген. Сол картада үш қазына берілген. Әр
топта әр түрлі қазына бар екен. Сол қазынаны табу үшін берілген
тапсырманы орындау керек. Балалар мына суреттен жансыз табиғатты
табамыз.Оның пайдасын атап
кетейік.
1-топ Мұнайдың
суретін тауып,мұнайға сипаттама
береді
2-топ Граниттің
суретін тауып ,оған сипаттама
береді.
3 -топ Сазбалшықтан
не жасайтынын айтып өтеді.
|
Қазынаны табу үшін берілген
тапсырманы орындайды.
|
«Диалог»
сұрақтармен саралау
тәсілі
|
Ағаштар өледі
ме?
Көжек көбейе
ме?
Гүл өсе
ме?
Ал мұнай қоректене
ме?
Не үшін мұнай жансыз табиғатқа
жатады?
Мұнайдан не
өндіріледі?
Сазбалшықтан не
жасайды?
Гранит тастарын неге
пайдаланады?
|
|
«Балалардың
қатысуы мен мотивациясы
»
|
Жансыз табиғатты
атайды
Мұнайға түсінік беруде өз
білетініндерін айтады.
Ынталана зейінін
шоғырландырады.
Пайдасын айтып
өтеді
|
Тапсырмаға сәйкес
әрекет етеді
|
Тәжірибе
жасау
8
минут
|
1-тәжірибе.
Балалармен топпен
тәжірибе жасайды.
Алдымен стаканға су
құйып көреміз, сосын оны шыны жалпақ ыдысқа құйып көреміз.Балалар
су қандай екен?
Ал енді стаканға
құмды салып көреміз, сосын оны шыны жалпақ ыдысқа салып
көреміз.Балалар құм қалай құйылды? Су мен құмды ыдыстарға құйғанда
қандай айырмашылығын
байқадыңдар.
Қант суда еритінін байқап
көрейік.
құмның
Балалардың жауаптары
тыңдалады........
Әр топқа ресустар
беріледі
|
|
«Заттық
кеңістіктік ортаны ұйымдастыру» саралау
тәсілі
|
Баланың қажеттіліктері мен
қызығушылықтарына және жас ерекшеліктеріне байланысты бөлмеде
тәжірибе жасатамын. Ресурстардың қол жетімді етемін.Суда қант,мұз
еритінін біледі.
Суда құмның ерімейтінін,оның
судың астына шөгіп қалатынын
біледі.
|
|
«Қарым –қатынас
жасау тілі» бақылау формасы
|
Тәжірибе арқылы судың
сұйық,құмның сусымалы екенін
түсінеді.
Тәжірибе барысында бірлесіп
әрекет етеді.
Басқа балалардың ұсыныстарын
қабылдайды.
Болжам жасай
алады.
|
|
Рефлексия
3
минут
|
Сабақ мақсаттарына
қорытынды жасалады. «Сәттілік сатысы» арқылы балалар сабақтан алған
әсерлерін «түсіндім», «түсінуім
керек»,
«түсінбедім» деп
сатыға белгі қояды.
|
Балалар өздерінің
сабақтан алған түсініктеріне қарай рефлексия
жасайды
|