Сабақтың
тақырыбы:
Жергілікті жерді
бағдарлау
|
Мұғалімнің
аты-жөні:Айдарханова.А
Күні:
|
Сынып: 2
|
Қатысқан оқушылар
саны:
|
Қатыспаған оқушылар
саны: 0
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
|
2.2.1.1. тұсбағдар көмегімен
көкжиек бағыттарын анықтау
|
Сабақ
мақсаттары:
|
Барлық
оқушылар: көкжиек тұстарымен (солтүстік,
оңтүстік, батыс, шығыс)
танысады;
Оқушылардың басым
бөлігі: көкжиек тұстарын тұсбағдар
көмегімен анықтауды
үйренеді.
Кейбір
оқушылар: көкжиек тұстарын тұсбағдар
көмегімен анықтауды
үйренеді.
|
Тілдік
мақсат
|
Пәнге тән лексика мен
терминалогия: Географиялық орын, мекен жай. Диалог пен жазу үшін
пайдаланылатын сөздер мен тіркестер: - Өзің тұратын жер қайда
орналасқан?
- Өз қалаңның (ауылыңның)
көрнекі жерлерін, ғимараттарын
әңгімеле.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Сыйластық,жауапкершілік
|
Бағалау
критерийлері
|
Өзі тұратын мекен-жайын
айтады.
Еліміздің қай бөлігінде
тұратынын картадан
көрсетеді.
Суреттер жайлы
әңгімелейді
|
Пәнаралық
байланыс
|
Музыка, қазақ тілі.
жаратылыстану
|
Бастапқы
білім
|
Қала туралы не
білесің?Өзің тұратын жердегі орталық көше қалай
аталады?.
|
Сабақтың
жоспары
|
Жоспарланғануақыт
|
Сабақ барысы
:
|
Бағалау
түрлері
|
Басталуы
5
минут
|
Бағалау парақшасымен
таныстыру
Топтарға
бөлу.
Психологиялық ахуал
қалыптастыру:
«Аялы
алақан»
Мақсаты: жылылық,
сенімділік деңгейін, еркіндікті
дамыту.
|
Оқушылар қорапшадан өздеріне
ұнайтын түске сай маркерлер
алады.
«Аялы
алақан»
Тренинг.
|
Жаңа
білім
10
минут
|
Білу және
түсіну
Оқушыларға кітаптағы
«Бағдарлаудың» анықтамасын оқытып,
түсіндіремін.
Бағдарлау
– бұл жергілікті жердің көкжиек
тұстарын анықтау.
Оқушыларға оқулықтағы мәтінді
оқытып, көкжиектің негізгі төрт тұсын анықтауды көрсетемін. Бір –
екі оқушыны тақтаға шығарып көкжиектің негізгі төрт тұсын анықтауға
тапсырма беремін.
Кітаптағы сызбаны әр топ
бойынша талқылатып, көкжиектің аралық тұстарын қалай белгілейтінін
сұраймын.
Солтүстік – шығыс – СШ,
оңтүстік-шығыс – ОШ, оңтүстік-батыс – ОБ,солтүстік-батыс – СБ.
Бұлар – көкжиектің аралық
тұстары.
|
Оқулық,
мәтіндер.
|
Ортасы
10
минут
|
Тұсбағдарды қолдану
тәртібі. Оқушыларға тұсбағдарды
көрсетіп, оны қалай қолданатынымызды
үйретемін.
Тұсбағдарды пайдаланарда, оны
тегіс жерге. Оның тежегішін ағытып, тілі тоқтағанша күтеміз. Көк
тілі С
әріпін, қызыл
тілі О
әрпін көрсеткенше қорабын
бұрамыз. Енді бағытты оңай анықтауға болады. Жұмыс аяқталғанда
тұсбағдардың тежегішін қайта
қосамыз.
Қолдану
Дәптермен
жұмыс.
Оқушыларға дәптерге
тұсбағдардың суретін
салғызамын.
Оқушыларға оқулықтағы
78-беттегі сурет бойынша мынандай сұрақтар
қоямын:
-
Жылы жаққа ұшатын
құстар көктемде солтүстікке, ал күзде оңтүстікке қарай ұшады. Оның
себебін білесің бе?
-
Кесілген ағаш
түбірінің жылдық шеңьерлері нені
білдіреді?
|
Оқулық, тұсбағдар,
суреттер.
|
Сергіту
сәті
2
минут
|
Сергіту сәті. Мен
қазақпын.
|
Видео
|
Аяқталуы
Сабақты
бекіту
10
минут
|
Сабақ соңында әр топ
кластер қорғайды.
Талдау
Кластер
құру
Бағдарлау
Күнге қарап Жергілікті
табиғи
Тұсбағдармен белгілерге
қарап
Әр топтың жұмысын
бағалаймын. Оқушыларды отырғызып, сабақты қорытындылау ретінде
сұрақтар қоямын:
– Бүгінгі сабағымыз
қандай тақырыпқа арналады?
– Қалай ойлайсыңдар,
бүгінгі сабағымызда біз нені үйренуіміз
керек?
– Біздің сыныпта
солтүстік қай тұста – анықтаңдар? Шығыс қай
тұста?
– Сынып тақтасы қай
бағытта орналасқан?
– Кітап сөресі қай тұста
орналасқан?
– Сынып терезелері қай
тұсқа қарайды?
– Сынып есігі қайда қарап
тұр?
– Мұғалімнің үстелі қайда
орналасқан?
|
«Кластер қорғау»
әдісі
|
Бағалау
Кері
байланыс
-
минут
|
Сабақтың аяғында оқушылардың
сабақты қалай түсінгенің анықтау үшін
«Жетістік» баспалдағын
қолданмын.
|
Кері байланыс
парағы. «Жетістік»
баспалдағы.
|
Үйге тапсырма:
мазмұндау.
|
Саралау – Сіз
қосымша
көмек
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Сіз
қабілеті
жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау -
Оқушылардың
үйренгенін
тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық
байланыс
Қауіпсіздік жəне
еңбекті
қорғау
ережелері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
|
|
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар
не
білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен
жоспарлаған
саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен
берілген уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен өз
жоспарыма
қандай түзетулер енгіздім жəне
неліктен?
|
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды
да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген
оқушылар туралы менің келесі
сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|