ҰМЖ тарауы: 5.1 А
Қазақстандағы ежелгі адамдардың
өмірі
|
Мектеп: «Ұзынағаш орта мектебі
КММ-сі»
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Сынып:
5
Қазақстан
тарихы
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Кіріспе
сабақ
|
Зерттеу
сұрағы:Қазақстанның ежелгі тарихында
не оқытылады
|
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары
|
Ежелгі Қазақстан тарихына
жалпы шолу
|
Сабақ мақсаты
|
Барлықоқушылар: Алғашқы адамдардың
тұрмыс-тіршілігіне шолу жасайды, Ежелгі Қазақстан тарихының
маңыздылығын түсінеді
Оқушылардың басым
бөлігі: уақыт сызығымен жұмыс
жасайды,тарихи кезеңдердің хронологиялық шеңберін
анықтайды.
Кейбір
оқушылар: адамзат тарихындағы тас,
қола, темір дәуірлерін
сипаттайды
|
Бағалау
критерийі
|
Қазақстанның ежелгі
тарихындағы кезеңдерді
анықтайды
Алғашқы адамдардың
тұрмыс-тіршілігіне жалпы шолу
жасайды
Ежелі Қазақстан тарихының
маңыздылығын түсінеді
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар:
Қазақстанның ежелгі тарихында не оқытылатының анықтайды, уақыт
сызығымен жұмыс жасайды.
Қазақстанның ежелгі
тарихының кезеңдері, кезеңдерде болған өзгерістер, ежелгі Қазақстан
тарихының маңыздылығы жайлы мәтіннен оқып(оқылым), негізгі ойды
анықтайды, талқылайды (айтылым,
тыңдалым).
Тас,қола,темір
дәуірлерінің хронологиясын уақыт сызығына белгілейді, дәуірлердің
өзгерістерін анықтап, стикерге жазады (жазылым
дағдысы).
|
Пәнге қатысты
лексика мен
терминология.
Дәуір, уақыт сызығы, тас,
қола,темір дәуірлері, хронология, еңбек
құралдары
|
Сыныптағы
диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер
Талқылауға
арналған тармақтар:
Неліктен өткен
тарихты білу қажет?
Қазақстан аумағында
өткен замандарда өмір сүрген адамдардың өмірі жайлы білу керек,
өйткені ........
Өткен замандағы
оқиғалардың қазіргі кезеңге әсері бар, себебі
....
Жазылым бойынша
ұсыныстар:
Ғалымдар еңбек
құралдарының жасалу ерекшеліктеріне қарап Қазақстанның ежелгі
тарихын....
Тас,қола, темір дәуірлерінің
хронологиясын уақыт сызығына
белгілеңдер
|
Құндылықтарға
баулу
|
Ежелгі Қазақстан тарихына шолу
жасау арқылы МЕ «Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы»
құндылығына баулу
|
Пәнаралық
байланыс
|
Дүние жүзі тарихы,
математика
|
Алдыңғы
білім
|
Тарих сөзінің мағынасын,
тарихи жәдігерлер туралы түсінік
бар
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
(12
минут)
2
минут
6
минут
4
минут
|
Ұйымдастыру шаралары
(сәлемдесу, оқушыларды
түгендеу)
Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру, бір – біріне сәттілік тілеу арқылы
жағымды ахуал туғызу
«Ой
талқы»
-Өткен тарихты білу
не үшін қажет?
Тапсырма
1: Карточкада жазылған тарих
жайлы пікірлермен танысып, оны
талқылау.
Оқушылар өздеріне
ұнаған пікірлерді жоғары қойып,керісінше ұнамаған тұжырымдарды
төменге орналастырады.
Карточка
1
Біз өткен тарихты
білмесек,бүгінгіні де біле
алмаймыз
Карточка
2
Тарихтан адамдар
сабақ алады
Карточка
3
Тарих тек оқулық
емес,адамдардың өткен өмірі
Карточка
4
Тарих адамдарға
сабақ бере алмайды,олар бәрібір қателіктер
жібереді
Карточка
5
Алға қарай жүру
үшін,тарихқа көз жүгіртіп отыру
керек
Карточка
6
Тарих адамдарды
айыптайды
Карточка
7
Тарих шындықты
бұрмаламайды
Карточка
8
Тарих бос сөздер
жинағы
Карточка
9
Тарих
қайталанады
ҚБ«+», «-»,
«керемет».(ҚБ 2
аспектісі)
Тапсырма2:
«Миға
шабуыл»
-Біз неге адамзаттың
өткен замандағы оқиғаларын білгіміз
келеді?
-Қазақстан аумағында
өткен замандарда өмір сүрген адамдардың өмірі жайлы білу маңызды
ма?
-Өткен замандағы
оқиғалардың қазіргі кезеңге әсері бар
ма?
Сонымен бүгін біздің
сабағымыздың тақырыбы не туралы деп
болжайсындар?
Сабақта ол туралы не
білгілерін келеді?
|
9 пікір жазылған
карточкалар
|
Сабақтың
ортасы
(20
минут)
15минут
(жекелей,
жұптық,топтық
жұмыс)
5
минут
(жұптық жұмыс
)
|
Оқушыларды үш
түрлі-түсті қағаздарда
жазылған
1 топ. «Тас
дәуірі»,
2 топ. «Қола
дәуірі»,
3 топ. «Темір
дәуірі» арқылы 3 топқа
топтастырады.
Тапсырма
3. «Аялдама» әдісін қолданамын.
Әр топ тақырыпшаларды бөліп алып оқып, талдау жасап, келесі
топтарға түсіндірме жұмысын жүргізеді. Тірек сөздерді дәптерге
жаздырып отырады.
І топ: Қазақстанның
ежелгі тарихының кезеңдері
ІІ топ: Кезеңдерде
болған өзгерістер
ІІІ топ: Ежелгі
Қазақстан тарихының
маңыздылығы
ҚБ«Бағдаршам» әр топ бір-біріне бағдаршам
түстері арқылы кері байланыс
жасайды.
Тапсырма
4:
1-
топқа Уақыт сызығы бойынша
анықтаңдар
Тас, қола,темір
дәуірлерінің уақыт сызықтарын жеке қағазға белгілейді,үш дәуірдің
сызықтарының сызбаларын салыстырып, қайсысы ұзақ уақытқа
созылғандығын анықтайды.
2-топқа Кестемен
жұмыс
Тас,қола,темір
дәуірлерінің кемінде 3 өзгерісін анықтап, жауаптарын стикерге
жазып, әр кезеңнін тұсына
іледі.
(тарихи концепт:
өзгеріс пен сабақтастық)
3-топқа Сызбаны
толықтыр
(Қазақстанның ежелгі
тарихын білудің 3 маңызын
айқындайды.)
Ежелгі Қазақстан
тарихының маңыздылығы
Алғашқы
тобырдың орнын рулық қауым басты
( Тарихи
концепт:маңыздылық)
ҚБ
«Екі жұлдыз,бір тілек» (ҚБ 2
аспектісі)
|
Үш түсті
қағаз
( көк-тас
дәуірі,қызыл-қола-дәуірі, сары-темір
дәуірі)
оқулық
Бағдаршам
А3 сызылған уақыт
сызығы
Кесте,суреттер
стикер
сызба
|
Сабақтың
соңы
(13минут)
10
минут
2
минут
1
минут
|
Тапсырма 5: ҚБ
тапсырмасымен жұмыс
(ҚБ 3
апектісі)
Тапсырма
1.Қазақстанның
ежелгі тарихындағы кезеңдері
қандай?
2.Кесте
толтыру
Кезеңдер
атауы
|
Ерекшеліктері
|
Тас
дәуірі
|
|
Қола
дәуірі
|
|
Темір
дәуірі
|
|
3.Сөйлемді
аяқта: (МЕ ««Тарихтың, мәдениет пен
тілдің біртұтастығы»)
Ежелгі дәуір-алғашқы
қауымдардың қалыптасуынан бастап ежелгі өркениеттер ошақтарының
пайда болуына дейінгі кезеңдерді ----------. Алғашқы тобырдың орнын
рулық қауым -----------. Қазақ даласында көшпелі мәдениет
----------. Көшпелі мәдениеттің
жетістіктері әлем өркениетінің игілігіне
----------.
Дескриптор:
1. Қазақстанның ежелгі тарихында
қандай кезеңдер болды?
2.Тас,қола,темір
дәуірлеріне сипаттама береді
3.Ежелгі Қазақстан
тарихының маңыздылығын
айқындайды
Рефлексия SMS
жазу
Қағаздан жасалған
ұялы телефондарға оқушылар сабақтың қалай өткенін және қаншалықты
жемісті болғанын досына SMS – арқылы жазып
білдіреді
Үйге
тапсырма:(сараланып
беріледі)
Оқулықтағы мәтінді
мазмұндау
Оқулықтағы мәтін
бойынша 3-5 сұрақ құрап
келу;
Алғашқы адамдар
туралы мәлімет дайындап келу
|
Қосымша
1.
Үлестірмелі
материалдар
Интербелсенді
тақта
Қағаздан жасалған
ұялы телефон
|
Саралау – сіз
қандай тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз?
Сіз басқаларға
қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау –Сіз
оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
Топтық, жеке жұмыс
барысында «Аялдама» тәсілін қолдану
жоспарланды.
Әр топ
тақырыпшаларды бөліп алып оқып, талдау жасап, келесі топтарға
түсіндірме жұмысын
жүргізеді.
Визуал оқушылар
қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін суреттер,уақыт сызығын
көрсетемін. Сабақ барысында оқушыларды қолдау әрдайым орын алып
отырады.
|
Әр тапсырма сайын
бағалау, қолдау көрсету, ынталандыру, ауызша кері байланыс жасап
отыру.
ҚБ «+», «-»,
«керемет»,
«Бағдаршам»,« Екі
жұлдыз, бір тілек», SMS жазу
|
Денсаулық сақтау
педагогикасын, СЭС талаптарын сақтау. Тілек білдіру сергіту сәтін
өткізу. Топқа бөлінген кезде қауіпсіздік ережелерін сақтау туралы
ескертіледі.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
|
|
|
Сабақ мақсатттары ,
оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді
ме?
Барлық оқушылар оқу
мақсаттарына қол жеткізді
ме?
Егер оқушылар оқу
мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау
дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде
уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды
ма?
|
|
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы
өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға да
қатысты)?
1.
2.
Сабақты бұдан да
жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға да
қатысты)?
1.
2.
Осы сабақтың
барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда
не нәрсеге назар аудару
қажет?
|