|
САБАҚ: 1 |
Мектеп: №15 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 29. 09. 2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: Зкенова Г.Ш. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспағандарсаны: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім атауы |
Мектеп өмірі. Әдепті бала-арлы бала |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Менің мектебім |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақар арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.Т2 Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді және нақты ақпаратты анықтайды. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді, нақты ақпаратты анықтайды және сұрақтарға жауап береді. Кейбір оқушылар орындай алады: Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді, нақты ақпаратты анықтайды, сұрақтарға жауап береді және әңгімелейді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді және нақты ақпаратты анықтайды.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Мектеп, отбасым, күлгін, жиһаз, кілемше, қызғылт
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: қызыл кірпіштен, көшіп келді,кілемшелер төселген, үлгіде жабдықталған, орталықта орналасқан, жағдай жасалған, жаңа үлгідегі, күлгін түсті Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді. 2. Нақты ақпаратты анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларға мектепке деген қызығушылықтарын ояту, мектепте білім алуға құштарлығын арттыру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Ағылшын тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта, презентация, аудиобейне |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Бастауыш сыныптарда мектеп туралы үйренгендеріне негізделеді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөз дер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут 3 минут 7 минут |
- «Ыстық алақан» тренингі арқылы бір-біріне бүгінгі күнге жақсы тілек тілейді. Қызығушылығына қарай саралау. Оқушылар суреттерді таңдау арқылы топқа бөлемін. Балалар
III- «Білімді» деген топтарға бөлініп отырады. Оқушылардың көпшілігі және кейбіреуі: «Дара диаграмма» әдісі арқылы «мектеп» сөзіне ассоциация орындап, жаңа тақырыпқа шығады. Қолдау көрсетуге арналған саралау. Оқушылардың барлығына арналған: - Түрткі сұрақтар арқылы тақырыпқа шығу. - Сен таңертең қайда келесің? /мектепке/ - Мектеп сөзі қандай ұғымды білдіреді? /оқу орны/ - Алғашқы қоңырау қашан соғылады? /1 қыркүйекте/ - Біздің мектеп неше қабатты? / екі/ - Қазақ тілі кабинеті қай қабатта орналасқан? /екінші/ - Мектеп қандай? / әдемі, кең, жарық/
Мектеп
ә Біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Менің мектебім» Кері байланыс: ыстық, суық БББ кестесі
|
Оқушылар бір-бірімен қол алып,жақсы тілектер айтады.
«Дара диаграмма» әдісі
«Мектеп» сөзіне ассоциация жасау БББ әдісі
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 10 минут 6 минут |
Тыңдалым алды жұмыс. -Сөздікпен жұмыс: қызғылт, күлгін, жабдықталған, жиһаз,орталықта орналасқан, әдемі ғимарат, жаңа мектеп, жаңа үлгіде, жабдықталған, қызыл кірпіштен, көшіп келді... Тапсырманы орындау бойынша саралау. Оқушылардың көпшілігі орындайды -Сөздіктер мен сөз тіркестерін сәйкестендіру.
оқу үшін жаңа үлгідегі мектепке орталықта орналасқан салынған жарық, кең кілемше көшіп келді -Оқулықтағы суреттермен жұмыс немесе интербелсенді тақтадан слайдтар қарау.
Барлық оқушылар орындайды Суреттер бойынша сұрақтар қою, сұраққа жауап беру. - Суретте нелер байқап отырсыздар? Тағы кімдер бар? - Суреттегі адам кім? - Балалар мен оқушылар не істеп отыр? - Кабинетте қандай заттар бар? -Кейбір оқушылар орындайды «Галереяға саяхат» әдісі. Жаңа сөздерді сыныпта әр жерге іліп, балалар өздері барып бір қағазды таңдайды да, сол сөзбен сөз тіркесін немесе сөйлем құрастырады.
Кері байланыс. Мадақтау сэндвичі
Тыңдалым кезі жұмыс. Мәтін аудиобейне арқылы оқылады.
1-тапсырма Мәтінмен жұмыс. Тапсырма бойынша саралау. Барлық оқушылар орындай алады: Тыңдау, түсінгендерін айту, өз бөліктеріне ат қою. Үш топ үш абзац бойынша жұмыс істейді. I-оқымыстылар тобы. Менің отбасым биыл қалаға көшіп келді. Мені анам үйдің қасындағы мектепке оқуға берді. Менің мектебім орталықта орналасқан әрі үйге жақын. Мектебім жаңа, биік. Ол қызғылт кірпіштен салынған. Ол – үш қабатты, әдемі ғимарат. Мектептің маңдайшасына «Кел,балалар, оқылық!», - деген Ыбырай атамыздың сөзі ілінген. Ол алыстан көрініп тұрады. (стоп-кадр) Балалар, бұл абзацта не туралы естідіңдер? Мектеп қандай екен? II-жазушылар тобы. Мектептің бірінші қабатында асхана, спортзал, мәжіліс залы, кітапхана, киім киетін жер және мұғалімдер бөлмесі бар. Екінші, үшінші қабаттарда оқу кабинеттері орналасқан. Кабинеттер жарық, әрі кең. Терезелері үлкен. Терезеден тау көрініп тұрады. Кабинеттердегі жиһаздар жаңа үлгіде жинақталған. Шкафтағы сөрелерде кітаптар бар. Дәліздері таза, жарық. Еденге ұзын, күлгін кілемшелер төселген. ( стоп кадр) Балалар, бұл абзацта не туралы естідіңдер? Мектепте қандай кабинеттер бар және қайда орналасқан екен? III- білімділер тобы. Мектеп ауласында шырша, қарағай, емен ағаштары өсіп тұр. Айналада неше түрлі гүлдер бар. Мектепте балаларға сабақ оқу үшін барлық жағдай жасалған. Маған мектеп ұнады. Мен қала мектебіне тез үйрендім. (Стоп кадр) Мектепте қандай жағдай жасалған? Саған мектеп ұнай ма?
К
2-тапсырма Тапсырма бойынша саралау.
Сөйлемдегі олқылықтарды толтыру. Берілген сөйлемдерді(қызғылт, күлгін, кілемше,жиһаздар, жабдықталған) сөздерімен толықтыру.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: «Дұрыс-бұрыс» әдісі
Кейбір оқушылар орындай алады: Мәтінге байланысты кесте бойынша сұраққа жауап беру арқылы сөйлемдер құрау. Менің мектебім...
Кері байланыс. Қошеметтер, бас саусақ әдістері арқылы.
3-тапсырма Тыңдалым соңы жұмыс. 4-тапсырма «Венн диараммасы» арқылы мәтінде сипатталған мектеп пен өз мектебіңді салыстыр
Айырмашылығы Айырмашылығы
Ұқсастығы ұ
|
Сәйкестендіру
Сұрақ-жауап
«Галереяға саяхат» әдісі
“Стоп кадр» “Стоп кадр» “Стоп кадр» Сөйлемдегі олқылықтарды толтыру «Дұрыс-бұрыс» әдісі Кестемен жұмыс
«Венн» диаграммасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 минут
|
БББ кестесі
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы: 6-тапсырманы орындау. Мәтіннен төмендегі берілген сөздердің синонимін тап |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша мәлімет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
-
Саралау – оқушыға мейілінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс – Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс.
Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі).
Қажеттілігі бар оқушыларға түсіну, талдау деңгейлерінде тыңдалған мәтінді түсінуге, негізгі ақпаратты анықтауға пайдалы тіркестер мен мәтін ұсыну арқылы қолдау көрсетемін.
Ерекше қабілетті балаларға сабақта қолдау көрсету мақсатында «Галереяға саяхат», Кестемен жұмыс, «БББ» тәсілдері арқылы қолдау көрсетемін.
Сабақ барысында оқушыларға қолдау көрсету мақсатында қалыптастырушы: қошемет көрсету, «Шапалақ», «Басбармақ», «Екі жұлдыз, бір тілек», Сендвич тәсілдерін қолдандым. Көмек қажет ететін оқушыларға кері байланыс жасай отырып, балалар өз қателерін түзете алады.
Сабақта ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолданғанда қауіпсіздік техникасын сақтау.
Оқушылар жеке, жұппен , топпен жұмыс істеп үнемі қозғалыста болады. Психологиялық оң ахуал тудыруға назар аударылады.
Рефлексия
Сабақтың мақсаты
мен оқу міндеттері
орындалды ма?
Бүгін оқушылар не
үйренді?
Сабақ қалай өтті,
қандай деңгейде
өтті?
Жоспарланған
Саралау жақсы іске
асты ма?
(тапсырмалар сәйкес
болды ма?)
Уақытты қалай
пайдаландым?
Жоспарыма қандай
өзгеріс енгіздім және
неге?
Менің ойымша, сабақтың қол жеткізілетін (оқу бағдарламасына сәйкес) оқу мақсаттары мен сабақ мақсаттары орындалды. Өйткені, тапсырмалар жоғарыда айтылған мақсаттарға, бағалау критерийлеріне сай берілді. Сабақ барысында тыңдалым, айтылым дағдыларына құрастырылған тапсырмалар бірнеше әдіс-тәсілдер арқылы жүзеге асады.
Оқушылар жоспарда көрсетілген әдіс-тәсілдер бойынша мәтінді мұқият тыңдап, мазмұнын түсініп, нақты ақпаратты анықтайды. Әр орындалған тапсырмадан кейін оқушылар бағалау критерийлері бойынша дескрипторлармен бағаланып отырады. Жоспарланған саралау іске асып, тапсырмалар сәйкес болды. Сабағымда тренер мен әріптестерімнің ұсынысы бойынша тыңдалым кезінде 2-тапсырмадағы сөздікпен жұмыс тапсырмасын сөйлемдегі олқылықтарды толықтыру тапсырмасына ауыстырдым.

Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
-
«Дара диаграмма» әдісі арқылы сұраққа жауап бере отырып «Мектеп» сөзіне ассоциация құрастырып жаңа тақырыпқа шығу.
-
«Галереяға саяхат» әдісі арқылы тірек сөздерді қолданып сөздер мен сөз тіркестерін құрастыру.
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
Интербелсенді тақта арқылы тақырыпқа байланысты флипчарттарды қолдансам қызығушылықтары артар еді деп ойлаймын.
Оқушының жас ерекшелігін ескеріп алынған әдіс-тәсілдер. Мысалы «Шапалақ», «Бас бармақ», «.....» сияқты қалыптастырушы бағалау түрлері орыс сыныптары үшін қиын емес. Сондықтан 5 сынып оқушылары үшін бұл әдіс-тәсілдер оқушының жас ерекшелігін ескеріп алынған деп ойлаймын.
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
Қандай әдіс-тәсілді қолданғанда белсенділік танытқандары жөнінде ақпарат алдым.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары Мектеп өмірі. Әдепті бала - арлы бала
Сабақ жоспары Мектеп өмірі. Әдепті бала - арлы бала
|
САБАҚ: 1 |
Мектеп: №15 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 29. 09. 2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: Зкенова Г.Ш. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспағандарсаны: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім атауы |
Мектеп өмірі. Әдепті бала-арлы бала |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Менің мектебім |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақар арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.Т2 Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді және нақты ақпаратты анықтайды. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді, нақты ақпаратты анықтайды және сұрақтарға жауап береді. Кейбір оқушылар орындай алады: Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді, нақты ақпаратты анықтайды, сұрақтарға жауап береді және әңгімелейді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді және нақты ақпаратты анықтайды.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Мектеп, отбасым, күлгін, жиһаз, кілемше, қызғылт
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: қызыл кірпіштен, көшіп келді,кілемшелер төселген, үлгіде жабдықталған, орталықта орналасқан, жағдай жасалған, жаңа үлгідегі, күлгін түсті Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді. 2. Нақты ақпаратты анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларға мектепке деген қызығушылықтарын ояту, мектепте білім алуға құштарлығын арттыру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Ағылшын тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта, презентация, аудиобейне |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Бастауыш сыныптарда мектеп туралы үйренгендеріне негізделеді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөз дер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут 3 минут 7 минут |
- «Ыстық алақан» тренингі арқылы бір-біріне бүгінгі күнге жақсы тілек тілейді. Қызығушылығына қарай саралау. Оқушылар суреттерді таңдау арқылы топқа бөлемін. Балалар
III- «Білімді» деген топтарға бөлініп отырады. Оқушылардың көпшілігі және кейбіреуі: «Дара диаграмма» әдісі арқылы «мектеп» сөзіне ассоциация орындап, жаңа тақырыпқа шығады. Қолдау көрсетуге арналған саралау. Оқушылардың барлығына арналған: - Түрткі сұрақтар арқылы тақырыпқа шығу. - Сен таңертең қайда келесің? /мектепке/ - Мектеп сөзі қандай ұғымды білдіреді? /оқу орны/ - Алғашқы қоңырау қашан соғылады? /1 қыркүйекте/ - Біздің мектеп неше қабатты? / екі/ - Қазақ тілі кабинеті қай қабатта орналасқан? /екінші/ - Мектеп қандай? / әдемі, кең, жарық/
Мектеп
ә Біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Менің мектебім» Кері байланыс: ыстық, суық БББ кестесі
|
Оқушылар бір-бірімен қол алып,жақсы тілектер айтады.
«Дара диаграмма» әдісі
«Мектеп» сөзіне ассоциация жасау БББ әдісі
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 10 минут 6 минут |
Тыңдалым алды жұмыс. -Сөздікпен жұмыс: қызғылт, күлгін, жабдықталған, жиһаз,орталықта орналасқан, әдемі ғимарат, жаңа мектеп, жаңа үлгіде, жабдықталған, қызыл кірпіштен, көшіп келді... Тапсырманы орындау бойынша саралау. Оқушылардың көпшілігі орындайды -Сөздіктер мен сөз тіркестерін сәйкестендіру.
оқу үшін жаңа үлгідегі мектепке орталықта орналасқан салынған жарық, кең кілемше көшіп келді -Оқулықтағы суреттермен жұмыс немесе интербелсенді тақтадан слайдтар қарау.
Барлық оқушылар орындайды Суреттер бойынша сұрақтар қою, сұраққа жауап беру. - Суретте нелер байқап отырсыздар? Тағы кімдер бар? - Суреттегі адам кім? - Балалар мен оқушылар не істеп отыр? - Кабинетте қандай заттар бар? -Кейбір оқушылар орындайды «Галереяға саяхат» әдісі. Жаңа сөздерді сыныпта әр жерге іліп, балалар өздері барып бір қағазды таңдайды да, сол сөзбен сөз тіркесін немесе сөйлем құрастырады.
Кері байланыс. Мадақтау сэндвичі
Тыңдалым кезі жұмыс. Мәтін аудиобейне арқылы оқылады.
1-тапсырма Мәтінмен жұмыс. Тапсырма бойынша саралау. Барлық оқушылар орындай алады: Тыңдау, түсінгендерін айту, өз бөліктеріне ат қою. Үш топ үш абзац бойынша жұмыс істейді. I-оқымыстылар тобы. Менің отбасым биыл қалаға көшіп келді. Мені анам үйдің қасындағы мектепке оқуға берді. Менің мектебім орталықта орналасқан әрі үйге жақын. Мектебім жаңа, биік. Ол қызғылт кірпіштен салынған. Ол – үш қабатты, әдемі ғимарат. Мектептің маңдайшасына «Кел,балалар, оқылық!», - деген Ыбырай атамыздың сөзі ілінген. Ол алыстан көрініп тұрады. (стоп-кадр) Балалар, бұл абзацта не туралы естідіңдер? Мектеп қандай екен? II-жазушылар тобы. Мектептің бірінші қабатында асхана, спортзал, мәжіліс залы, кітапхана, киім киетін жер және мұғалімдер бөлмесі бар. Екінші, үшінші қабаттарда оқу кабинеттері орналасқан. Кабинеттер жарық, әрі кең. Терезелері үлкен. Терезеден тау көрініп тұрады. Кабинеттердегі жиһаздар жаңа үлгіде жинақталған. Шкафтағы сөрелерде кітаптар бар. Дәліздері таза, жарық. Еденге ұзын, күлгін кілемшелер төселген. ( стоп кадр) Балалар, бұл абзацта не туралы естідіңдер? Мектепте қандай кабинеттер бар және қайда орналасқан екен? III- білімділер тобы. Мектеп ауласында шырша, қарағай, емен ағаштары өсіп тұр. Айналада неше түрлі гүлдер бар. Мектепте балаларға сабақ оқу үшін барлық жағдай жасалған. Маған мектеп ұнады. Мен қала мектебіне тез үйрендім. (Стоп кадр) Мектепте қандай жағдай жасалған? Саған мектеп ұнай ма?
К
2-тапсырма Тапсырма бойынша саралау.
Сөйлемдегі олқылықтарды толтыру. Берілген сөйлемдерді(қызғылт, күлгін, кілемше,жиһаздар, жабдықталған) сөздерімен толықтыру.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: «Дұрыс-бұрыс» әдісі
Кейбір оқушылар орындай алады: Мәтінге байланысты кесте бойынша сұраққа жауап беру арқылы сөйлемдер құрау. Менің мектебім...
Кері байланыс. Қошеметтер, бас саусақ әдістері арқылы.
3-тапсырма Тыңдалым соңы жұмыс. 4-тапсырма «Венн диараммасы» арқылы мәтінде сипатталған мектеп пен өз мектебіңді салыстыр
Айырмашылығы Айырмашылығы
Ұқсастығы ұ
|
Сәйкестендіру
Сұрақ-жауап
«Галереяға саяхат» әдісі
“Стоп кадр» “Стоп кадр» “Стоп кадр» Сөйлемдегі олқылықтарды толтыру «Дұрыс-бұрыс» әдісі Кестемен жұмыс
«Венн» диаграммасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 минут
|
БББ кестесі
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы: 6-тапсырманы орындау. Мәтіннен төмендегі берілген сөздердің синонимін тап |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша мәлімет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
-
Саралау – оқушыға мейілінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс – Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс.
Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі).
Қажеттілігі бар оқушыларға түсіну, талдау деңгейлерінде тыңдалған мәтінді түсінуге, негізгі ақпаратты анықтауға пайдалы тіркестер мен мәтін ұсыну арқылы қолдау көрсетемін.
Ерекше қабілетті балаларға сабақта қолдау көрсету мақсатында «Галереяға саяхат», Кестемен жұмыс, «БББ» тәсілдері арқылы қолдау көрсетемін.
Сабақ барысында оқушыларға қолдау көрсету мақсатында қалыптастырушы: қошемет көрсету, «Шапалақ», «Басбармақ», «Екі жұлдыз, бір тілек», Сендвич тәсілдерін қолдандым. Көмек қажет ететін оқушыларға кері байланыс жасай отырып, балалар өз қателерін түзете алады.
Сабақта ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолданғанда қауіпсіздік техникасын сақтау.
Оқушылар жеке, жұппен , топпен жұмыс істеп үнемі қозғалыста болады. Психологиялық оң ахуал тудыруға назар аударылады.
Рефлексия
Сабақтың мақсаты
мен оқу міндеттері
орындалды ма?
Бүгін оқушылар не
үйренді?
Сабақ қалай өтті,
қандай деңгейде
өтті?
Жоспарланған
Саралау жақсы іске
асты ма?
(тапсырмалар сәйкес
болды ма?)
Уақытты қалай
пайдаландым?
Жоспарыма қандай
өзгеріс енгіздім және
неге?
Менің ойымша, сабақтың қол жеткізілетін (оқу бағдарламасына сәйкес) оқу мақсаттары мен сабақ мақсаттары орындалды. Өйткені, тапсырмалар жоғарыда айтылған мақсаттарға, бағалау критерийлеріне сай берілді. Сабақ барысында тыңдалым, айтылым дағдыларына құрастырылған тапсырмалар бірнеше әдіс-тәсілдер арқылы жүзеге асады.
Оқушылар жоспарда көрсетілген әдіс-тәсілдер бойынша мәтінді мұқият тыңдап, мазмұнын түсініп, нақты ақпаратты анықтайды. Әр орындалған тапсырмадан кейін оқушылар бағалау критерийлері бойынша дескрипторлармен бағаланып отырады. Жоспарланған саралау іске асып, тапсырмалар сәйкес болды. Сабағымда тренер мен әріптестерімнің ұсынысы бойынша тыңдалым кезінде 2-тапсырмадағы сөздікпен жұмыс тапсырмасын сөйлемдегі олқылықтарды толықтыру тапсырмасына ауыстырдым.

Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
-
«Дара диаграмма» әдісі арқылы сұраққа жауап бере отырып «Мектеп» сөзіне ассоциация құрастырып жаңа тақырыпқа шығу.
-
«Галереяға саяхат» әдісі арқылы тірек сөздерді қолданып сөздер мен сөз тіркестерін құрастыру.
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
Интербелсенді тақта арқылы тақырыпқа байланысты флипчарттарды қолдансам қызығушылықтары артар еді деп ойлаймын.
Оқушының жас ерекшелігін ескеріп алынған әдіс-тәсілдер. Мысалы «Шапалақ», «Бас бармақ», «.....» сияқты қалыптастырушы бағалау түрлері орыс сыныптары үшін қиын емес. Сондықтан 5 сынып оқушылары үшін бұл әдіс-тәсілдер оқушының жас ерекшелігін ескеріп алынған деп ойлаймын.
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
Қандай әдіс-тәсілді қолданғанда белсенділік танытқандары жөнінде ақпарат алдым.
шағым қалдыра аласыз
















