Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: 3В- Ежелгі
Грекия
|
Мектеп: «Ұзынағаш орта мектебі »
КММ
|
Күні:
|
|
Сынып:
5
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспапағандар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы:
|
Неліктен Александр Македонский
Скифтерді бағындыра алмады
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты
(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
5.3.2.1 Ежелгі заман
тарихындағы мемлекетаралық қатынастарды түсіндіру үшін «империя»
ұғымын білу және пайдалану
5.3.2.2 Басқыншылық соғыстар
мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай
өзгерткенін талдау
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Барлық
оқушылар: Александр Македонский мен оның
жорықтары негізінде империя ұғымын
түсінеді
|
Оқушылардың басым
бөлігі: Македонскийдің жорықтарының
мемлекетаралық қатынастарға әсерін сипаттайды, бағытын картадан
көрсетеді
|
Кейбір
оқушылар: Александр Македонскийдің
жорықтарының не себепті өзге елдермен салыстырғанда скифтерге
жорығы сәтсіз болғандығын
талдайды
|
Бағалау
критерийі
|
-
«Империя » ұғымын
түсіндіреді;
-
Сол кезеңдегі әлем
картасындағы өзгерістерді
сипаттайды;
-
А.Македонский жаулап
алған елдерін анықтау
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар : Македонскийдің не
себепті сақтарды жеңе алмағандығын анықтайды, мемлекеттер
шекарасындағы өзгерістерді сипаттай отырып, картадан Македонскийдің
жорықтарының бағытын көрсете алады және ауызша
түсіндіреді
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер: империя, фаланга , отар,
азиялық скифтер
|
Сыныптағы диалог/жазылым
үшін пайдалы тілдік
біліктер:
|
Талқылауға арналған
тармақтар:
|
Сіз неліктен ...екенін
айта аласыз ба?
|
А.Македонский
сақтарды бағындыра алмады ?
Неліктен?
Сақтар Македонскийға
тегеуірінді тойтарыс бере алды , себебі
.......
|
Жазылым бойынша
ұсыныстар:
|
Империя бұл ...,
фаланга бұл ..., отар бұл
...
тарихи терминдерге сипаттама
беру ?................;
|
Құндылықтарға
баулу
|
Сақтардың тәуелсізідік үшін
күресі арқылы МЕ «Тәуелсіздік және Астана» құндылығына
баулу
|
Пәнаралық
байланыс
|
География, Қазақстан
тарихы , қазақ әдебиеті .
Осы пәндегі алған білімдерімен пәнаралық
байланыс жасаймын.
|
Алдыңғы
білім
|
-
А. Македонский, Аристотель,
скифтер жайлы түсінік
қалыптасқан.
-
«Жорық», «соғыс», «отар»
дегеніміз не? Екенін
түсінеді
|
Сабақ
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
8
мин
Сабақ мониторингісін
анықтау
4
минут
|
Психологиялық ахуал
туғызу
1-топ: «А.
Македонский»:
2-топ:
«Аристотель»
Оқушылармен суреттер
арқылы бөлінудің себебін анықтай отырып, бірге сабақтың тақырыбын,
мақсатын анықтау.
Бүгінгі сабағымыз
өткен сабағымыздың жалғасы болып
табылады.
1 тапсырма
«Конверттегі сұрақтар»
әдісі
1.Афины мен Спартада
балаларды қалай тәрбиелеген?
2.Афины мен
Спартаның бақару жүйелері несімен
ерекшеленеді?
3.Герадот «азиялық
скифтер»деп кімдерді атаған?Олар туралы не
білесіңдер?
4.Олигархия
дегеніміз не? Қазіргі таңда осы сөзді қандай мағынада
қолданады?
2-тапсырма:
«Дейін-кейін» әдісі арқылы сыныптағы оқушылар «дейін» бөлімін
толтырады. Бұл сабақтың өн бойы
жүреді
1-топ:
А.Македонский мен оның жорықтары туралы осы уақытқа дейін не
білгенін толтырады, оны дауыстап
оқиды.
|
Топ аттары жазылған
қағаздар, сурет қиықтары
Конверттерге
жазылған
Үлестірмелі
сұрақтар
«Дейін-кейін»
кестесі сызылған үлестірмелі
қағаз
|
Сабақтың
ортасы
10
минут
БТ
3
минут
|
3-тапсырма
: (ЖТ)Үлестірме қағаз және
оқулықпен жұмыс.
(3
минут) ҚБ
«Ойлан, жұптас,
бөліс» тәсілі арқылы мәтінді жекелей оқиды, жұппен талқылайды,
топта пікір алмасады.
1-топ: «Империя» ұғымы туралы
білетіндерін еске түсіріп, Македонский империясына
сипаттама жасайды.
2-топ:
А.Македонский жорықтарының бағытын сипаттай отырып, әлем картасында
қандай өзгерістер болғанын түсіндіріп
береді.
4-тапсырма:
. А.Македонский скифтермен
мемлекетаралық қатынастарын картаға
түсіріңіз
-
----------Македонскийдің скифтермен соғысын үзік сызықпен
белгілеңіз.
-
М
акедонский құрған державаның шекарасын қызыл бояумен
қоршаңыз.
-
М
акедонский негізін қалаған қаланы
белгілеңіз.
«Екі жұлдыз, 1
тілек» арқылы бағалау ҚБ
|
5 сыныпқа арналған
оқулық
Авторы: Б.С.Букаева,
Г.Б.Зикирина, Ж.С.Макашева және
т.б.
Карта, контур, түрлі
түсті маркерлер
Бейнежазба
|
Сабақтың
соңы
20
Мин
|
Сабақтың басында
оқушылар «Неліктен Александр Македонский
Скифтерді бағындыра алмады» тақырыбы бойынша
«Дейін-кейін» кестесін осы
сабақта алған білімдерін қолдана отырып «кейін» бөлігін
аяқтайды.
ҚБ
Қалыптастырушы
бағалау
Тапсырмалар
1: Империя
ұғымын қолдана отырып Картадағы мәліметтер арқылы
А.Македонский жаулап алған алған жерлерін
жазыңыз?
1.
2.
3.
4.
5.
2
тапсырма: «Сұрақты қағып ал» тәсілі
бойынша -
«Неліктен Александр
Македонский Скифтерді бағындыра алмады» деген сауалға жауап
іздеймін (ЕСКЕРТУ: оқушының жауабы барысында оқушының жауабы тек
толықтырылып отырылады)
«Ежелгі Грекия»
бөлімі бойынша жиынтық бағалау
тапсырмалары
-
Терминдік
сөздердің анықтамасын мазмұнына қарай
сәйкестеңдіріңіз.
1
|
Демократия
|
А
|
Қаламен басқарылатын
(ереже бойынша,бір орталыққа бағынатын)және әдетте тәуелсіз
мемлекет болып табылатын кішігірім
территория.
|
2
|
Олигархия
|
Ә
|
(гр.demos-халық және
гр. Kratos-билік)деген сөздерынен шыққан,яғни «халық билігі» деген
магынаны білдіреді.
|
3
|
Қала-мемлекет
|
Б
|
Қолдан жасалған нәрсе,
мәдениеттің жемісі.
|
4
|
Археология
|
В
|
Кішігірім бай адамдар
тобының билігі.
|
5
|
Артефакт
|
Г
|
Қара теңіздің солтүстік
жағалауын мекендеген ежелгі тайпалар
бірлестігі.
|
6
|
Скифтер
|
Ғ
|
Тарих ғылымының ежелгі
дәуірмен орта ғасырдағы адамзат қоғамы дамуының заңдылықтары мен
негізі
|
-
Кестені
толтырыңыз.
|
Афина
|
Спарта
|
Аймағы,табиғат
жағдайлары
|
|
|
халқы
|
|
|
кәсібі
|
|
|
Басқару
жүйесі
|
|
|
Қорытынды
|
|
|
-
Мәтіндегі көп
инүктенің орнына тиісті сөздерді
толықтыру.
А.Македонский
Македония орталығы Пелледе ...............шілде айының аяғында
дүниеге келген.Оның әкесі ...............ежелгі македон патшасы
Каранның тұқымы, шығу тегін мифтік батыр Гераклмен байланыстырса,
шешесі Олимпиада Эпир патшасының қызы, эллиндік миф батыры Ахиллмен
шығу тегін байланыстырады. 13 жасында оған.................ұстаздық
етеді.Александрға этика, саясат ғылымдары бойынша дәріс беріп, оны
болашақ гректердің қолбасшысы рухында тәрбиелеу мақсаты тұрды.
Аристотель мектебінен ол үлкен білімді азамат болып
тәрбиеленіп...........................мен «Одиссеяны» әрдайым
ықыласпен оқитын болатын.
|
Ресурс 1.2.3. ҚБ
тапсырмасы
Жиынтық бағалау
(Дүниежүзі тарихы)-30-33
беттер
А4 беті,
маркер,стикер
Ресурс
-1
Ресурс-2
Ресурс-3
Ресурс-4
|
|
|
|
Саралау - Сіз
қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары
оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау – Сіз
оқуылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
Топтық жұмыс
талаптары әртүрлі оқушыларды топтастыру арқылы жүзеге
асырылды. Сабақты І, ІІ кезең
барысында «диалог/қолдау көрсету»
жоспарланды. Қабілетті оқушылардың
табысқа жетуіне ықпал етуіне көмектесуде, ойларын еркін, жан-жақты
жеткізуде өмірмен байланыстыра алады. Барлық оқушылардың қатысуын
қадағалау.
|
Қалыптастырушы
бағалау-«Дейін – кейін», «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы мониторинг
жүргізу.
|
Денсаулық сақтау
педагогикасын, СЭС талаптарын
сақтау.
Топқа бөлінген кезде
қауіпсіздік ережелерін сақтау туралы
ескертіледі.
|
Рефлексия
Сабақ мақсаттары
немесе оқу
мақсаттары шынайы,
қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?
Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты
тиімді пайдаландыңыз ба?
Сабақ жоспарынан
ауытқулар болды ма және неліктен?
|
Жалпы бағалау (Сабақ
барысына байланысты)
Сабақта ең жақсы
өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2: Сабақтың бұдан да
жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың
барысында мен сынып туралы немесе жекелеген
оқушылардың
жетістіктері
қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не
нәрсеге
назар аудару
қажет?
|