Сабақ №28 №28
|
Ақтөбе қаласы №19 орта мектебінің мұғалімі Дәулетова
Жансәуле Дәулетқызы
Күні
07.11.2019 Пәні
- қазақ әдебиеті
|
Класы 9 "А"
|
Қатысқан оқушылар
саны:
|
Қатыспаған оқушылар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Нысанбай
жырау «Кенесары – Наурызбай»
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
|
9.3.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін
анықтау; 9.3.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді
шығармашылық жұмыстардақолдану
|
Сабақ мақсаты
|
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады:
ұлт-азаттық қозғалысының жыршысы Нысанбай Жаманқұлұлының
дастанымен таныстыра отырып, дастан мен Кенесары бейнесіне түрлі
көзқараста баға беру
Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады:
Нысанбай ақындық шеберлігін таныту; өлеңнің мазмұнын
меңгертіп, тақырыбы мен идеясын түсіну.
Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай
алады:
Шалкиіз толғауларының өзіндік
көркемдігі,ой тереңдігін,тіл кестесін , мазмұнын ашу. Шалкиіздің
көмейінен күмбірлеген жыр төгілген классикалық дәрежедегі жырау
екендігін дәріптейді.
|
Бағалау критерийі
|
-Нысанбай жырау, Кенесары, Наурызбай батырлар, тарихи
дастан туралы мәлімет алады.
-Өз беттерімен
білім алуға талаптанады, тапсырмаларды өзі орындауға мүмкіндік
алады.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар орындай
алады: ұрпақтар сабақтастығы көрінісін анықтайды, заманауи
тұрғыдан салыстырады, жаңашылдығына баға береді.
Нақты тақырыпқа арналған сөздік қор мен
терминология: тарихи реалистік,
тарихи жәдігер, жауһар, босқын
Диалог құруға / шығарма жазуға
арналған пайдалы тіркестер:
Менің пікірімше..., заманауи тұрғыдан
қарағанда....,тарихқа сүйенсек..., Әйтсе де....
Талқылауға арналған сұрақтар:
-
«Кенесары-Наурызбай» жырындағы батырлар бейнесі қалай
көрінген?
-
Жырда қазақ
қоғамындағы әлеуметтік қайшылықтар қандай мысалдармен көрініс
тапқан?
|
Құндылықтарға баулу:
|
«Мәңгілік ел» құрмет
ынтымақтастық жауапкершілік өз елінің табиғатының қастерлеу өмір
бойы білім алу. Сабақ барысында
қолданылатын сөздермен жұмыс жасау
|
АКТ дағдысын
қолдану
|
Интербелсенді тақта
аудиовизуалды материалды демонстрациялауға қолданылады.
|
Пәнаралық байланыс
|
Тарих пен қазақ
тілі
|
Алдыңғы оқу
|
Жыраулар
|
Сабақтың жоспары
|
Жоспарланған уақыт
|
Сабақ барысы :
|
Бағалау
түрлері
|
Басталуы
5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі 2 минут
Топтарға бөлу. 1,2,3,4-ке саналу. Оқушылар 1,2,3,4*ке саналу арқылы 4 топқа
бөлінеді
Психологиялық ахуал қалыптастыру: 3 минут
Елекпен су тасуға болады ма?
(болады, мұз күйінде)
Аңшы көлде жүзіп жүрген
үйректерді бір оқпен атса, көлде неше үйрек қалады? (қалмайды, бәрі
үркіп ұшып кетеді)
Есік пен терезенің арасында не
тұр? («пен» тұр)
Қай өзен ең қорқынышты ? (Тигр
өзені)
Страус өзін құспын деп айта
алады ма? (Жоқ, ол сөйлей алмайды)
Нені дайындауға болады, бірақ
жеуге болмайды? (сабақты)
Қай қолмен шәйді араластырған дұрыс? (шәйді
қасықпен араластырған дұрыс)
Қандай сұраққа «иә» деп жауап бере алмаймыз?
(ұйықтап жатырсыз ба?)
Үй тапсырмасын
тексеру.
"Менен бір сұрақ" үй тапсырмасы бойынша оқушылар 1 сұрақ
дайындайды. Сұрақты кімге қоятынын өзі таңдайды.
|
«Өзі туралы кластер» тренинг,
қағаздар, қалам.
|
Жаңа білім
10
минут
|
1837-1847
жылдар аралығында болған Кенесары ханның патшаның отарлау саясатына
қарсы көтерілісі жөнінде айтылды. Кенесары хан бастаған ұлт-азаттық
көтерілісіне бастан-аяқ қатысып, барлық оқиғаларды өзі көрген
Нысанбай жырау осы тарихи оқиға жөнінде «Кенесары – Наурызбай»
дастанын жазған. Бүгін осы дастанның ерекшелігін, құндылығын
талқылау мақсатында ғылыми кеңесте бас қосып отырмыз. Кеңесте
тарихшы, әдебиетші, өнер танушығалымдар өз пікірлерін ортаға
салмақ, олай болса, кеңесімізді бастаймыз.
|
Оқулық,
мәтіндер.
|
Ортасы
10
минут
|
«ДЖИКСО»
әдісі 1-тапсырма. Шығарманың
компазициялық құрылысы. (Үзінді бойынша)
І топ. Шығарма дастан,
себебі . . .
ІІ топ. Батырлар жырына ұқсастығын табу
ІІІ
топ.
Наурызбай кім?
ІҮ топ. Кенесары
кім?
2-тапсырма:
ұқсастығы
Нысанбай
2- топқа Венн диаграммасы.
Махамбет
«Топтастыру» -ақын өлеңдерінен қандай тәрбие
аламыз?
Нысанбай өлеңдерінен қандай тәрбие
аламыз?
«Инсерт» кестесін толтыру.
Не білдім?
|
Не үйрендім
|
Нені білгім
келеді
|
|
|
|
|
Оқулық, қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті
маркерлер
«Ыстық орындық» әдісі,
сұрақтар, орындық.
|
Сергіту сәті
2 минут
|
Қима қағаздарға түстің атауы
жазылып таратылады. Топтар өзі таңдаған түсті мимика арқылы басқа
топтарға түсіндіреді, басқа топтар қандай түс туралы айтып тұрғанын
шешеді.
|
Видео
жазба
|
Аяқталуы
Сабақты бекіту
10 минут
|
Синтез «Ойлан – жұптас
– бөліс» әдісі
Бір
оқиғаны суреттеген үш шығармадағы Кенесарының бейнесі
қандай?
Дастан
мен трагедиядағы Наурызбай бейнесін сомдаудағы айырмашылық неде?
Дастанның басты кейіпкерлері кімдер? Ұлт-азаттық көтерілісін
жырлаған жырау мен жазған жазушылар неге Кенесары мен Наурызбайды
басты кейіпкер ретінде алған?
Пікірталас ұйымдастыру
«Біздің өмірімізде елін сүйер азамат бар
»
Мұғалімнің сөзі : Нысанбай ақын Тәуелсіздікті
аңсады. Ақын аңсаған Тәуелсіздікті бізге біздің жастарымыз Қайрат,
Ләзззат Сәбиралар алып берді.
Қайрат кім?
|
«Ойлан – жұптас – бөліс»
әдісі
|
Бағалау
5 минут
Кері байланыс
3 минут
|
Бағалау парақшасы
Дұрыс жауапқа 5 балл.
Оқушының аты-жөні
|
«Жария
лау» әдісі
|
«Салыстыру кестесі»
|
«Ыстық
орын
дық» орындық әдісі
|
«Ойлан – жұптас – бөліс»
әдісі
|
Балл
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
«Рефлексиялық
шеңбер»
"Бес саусақ" әдісімен оқушылар бүгінгі сабақта алған
білімдерін қағазға түсіреді.
Үй тапсырмасы:1.Шалкиіздің өмірі мен шығармашылығы. «Би Темірге бірінші
толғауын» мәнерлеп оқуға,талдауға.
|
Бағалау
парақшасы
Рефлексиялық
шеңбер
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз
қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау - Оқушылардың
үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық байланыс
Қауіпсіздік жəне еңбекті
қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай
болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары
тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен өз жоспарыма
қандай түзетулер енгіздім жəне
неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз
пікіріңізді жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына
сəйкес
келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің
келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|