Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
|
Мектеп: «Бабай-Қорған» жалпы орта
мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Ш.Зубайраев
|
Сынып: 7
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Параллель түзулер, олардың
белгілері және қасиеттері
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
7.3.2.3
екі түзуді қиюшымен қиғанда
пайда болған бұрыштарды танып білу;
|
Сабақ мақсаттары
|
жазықтықтағы түзулердің
өзара орналасуын біледі, түзулердің параллельдік белгілерін
біледі.
|
Жетістік
критерийлері
|
Оқушы жазықтықта түзулер
қалай орналасуы жайлы түсініктерді жетік түсінеді, сол білім
бойынша есептер шығарады,
ажыратады
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
- теоремаларды дәлелдеу мен
есеп шығаруды түсіндіреді;
- бөлімнің терминдері мен
ұғымдарына сүйенеді;
- сызбадағы берілгендерді
суреттейді.
Пәнге тән лексика мен
терминалогия:
- параллель, қиылысатын,
перпендикуляр түзулер;
-
қиюшы;
- ішкі айқыш бұрыштар, ішкі
тұстас бұрыштар, сәйкес бұрыштар;
- үшбұрыштың сыртқы
бұрышы.
Диалог пен жазу үшін
пайдалы сөздер мен
тіркестер:
- екі параллель түзулерді
қиюшы арқылы қиғанда ... пайда
болады;
- егер ішкі айқыш бұрыштар ...
;
- егер ішкі тұстас бұрыштардың
қосындысы ... ;
- егер сәйкес бұрыштар ...
;
- берілген бұрыш үшбұрыштың
... төбесіндегі сыртқы бұрышы болып табылады, өйткені ...
.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Мәңгілік ел – жалпыға
бірдей еңбек қоғамы
Еңбек және шығармашылық
ынтымақтастық, оқушыларды өмір бойы еңбек етуге
баулу
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Сызу және
информатика
|
Бастапқы
білім
|
Транспортир көмегімен
бұрыштарды салу және өлшеу. Сыбайлас және вертикаль бұрыштардың
қасиеттерін, үшбұрыштар теңдігі белгілерін білу.Ішкі айқыш, тұстас
және сәйкес бұрыштарды ажырату.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
0-5мин
|
Ұйымдастыру:
Психологиялық жағымды орта
қалыптастыру: Шаттық шеңбері "Жүректен
жүрекке" . Мен бірінші тілек білдірем.
Оқушылар тілекті бір-біріне
жалғастырады.
Оқулықпен жұмыс
«Миға шабуыл»
-
Жаңа тақырып өтпес бұрын
өтілген тақырыптардан қажетті сұрақтар қою арқылы оқушылардың
назарын барынша аудару
-
Оқушыларды «Конфет»
әдісімен топқа бөлу
-
Бағалау парақшасын
тарату
|
|
Сабақтың ортасы
6-15мин
16-18
мин
19-37мин
|
«Постер
қорғау»
әдісі.
1 – топ: 1 – теореманы
дәлелдеу;
2 - топ: 2 – теореманы
дәлелдеу;
3 – топ: 3 – теореманы
дәлелдеу;
4 – топ: 4 – теореманы
дәлелдеу.
Қалыптастырушы баға: Әр
топ бірін – бірі «Шапалақтау» әдісі арқылы
бағалайды
Ширату
жаттығулар:
А) бір нүктеден
қиылыспайтын үш түзу салыңыз;
Б) Бұрыштарды, цифрлармен
1,2,3,4,5,6,7,8 немесе әріптермен
белгілеңіз;
В) Айқыш бұрыштар жұбын
теріп жазыңдар;
Г) Ішкі айқыш бұрыштар
жұбын теріп жазыңдар;
Д) Ішкі тұстас бұрыштар
жұбын теріп жазыңдар;
Е) Сәйкес бұрыштар жұбын
теріп жазыңдар.
Қалыптастырушы баға:
«Басбармақ» әдісін қолдану
«Ойлан, жұптас,
бөліс»
әдісі.
|
Тапсырма
|
дескриптор
|
баға
|
-
Параллель екі түзуді үшінші
түзу қиғанда пайда болған айқыш бұрыштардың біреуі
450. Қалған бұрыштарды
табыңдар.
|
|
1
|
|
1
|
|
1
|
-
Параллель екі түзуді үшінші
түзу қиғанда пайда болған сәйкес бұрыштардың біреуі
300. Қалған бұрыштарды
табыңдар.
|
|
1
|
|
1
|
|
1
|
-
ABC үшбұрышының BAC бұрышы
600. ACB бұрышына
сыбайлас ACD=1200. ACD бұрышының биссектрисасы
AB түзуіне параллель болатынын
дәлелдендер
|
|
1
|
|
1
|
|
1
|
|
1
|
-
ABC – тең қабырғалы үшбұрыш.
Оның В төбесі арқылы қарсы жатқан АС қабырғаға параллель түзу
жүргізгенде, осы төбеде неше бұрыш пайда болады? Бұрыштардың
әрқайсысының шамасы неше градустан
болады?
|
|
1
|
|
1
|
|
1
|
Сабақтың
соңы
38-45мин
|
Сабақ соңында оқушылар
рефлексия жүргізеді:
- нені білдім, нені
үйрендім
- нені толық
түсінбедім
- немен жұмысты жалғастыру
қажет
Оқушылар өздерінің жұмысы
мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай
алады
|
|
Саралау
|
Бағалау
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
-
Сабақты жақсы түсініп
отырған оқушыларға қосымша дидактикалық материалдардан және
интернеттен тақырыпқа байланысты есептер
бердім.
-
Орта деңгейдегі оқушылар
есептерді шығарғанда қасиеттерін қолдана алады, сызбасында қателер
жібереді, көмекті қажет етеді.
-
Сабақты жеткілікті деңгейде
түсіне алмаған оқушыларға жеңіл есеп беру арқылы есептерін тақтаға
шығартып, түсіндіремін.
|
Әр есепке берілген
дескрипторлар арқылы және қосымша сұрақтар қою арқылы оқушылардың
берілген тақырыпты қаншалықты түсінгендігін
бағалау
Барлық балл : 13
-
0 — 6 балл — бағасы
«2» Іздену
керек
-
7
— 9
балл
– бағасы «3» Тағыда ізден
-
10
—
11
балл
— бағасы «4» Толықтыр
-
12— 13
балл
— бағасы «5» Жарайсың
|
Қауіпсіздік техникасын
сақтау мақсатымен оқушылардың жазу-сызу құралдарын өз тәртібі
бойынша қолдануларын
қадағалаймын
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді
ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту
туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген
оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі
сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|