Материалдар / Сабақ жоспары. Шамалар арасындағы тәуелділіктердің берілу тәсілдері, 6 класс
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Сабақ жоспары. Шамалар арасындағы тәуелділіктердің берілу тәсілдері, 6 класс

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспары математика пәні мұғалімдерінің қажетіне жарайды. Шамалар арасындағы тәуелділіктің берілу тәсілдерін анықтай алады; Тәуелді және тәуелсіз айнымалыны ажырата алады; Сипаттамасы бойынша тәуелділіктің формуласын жаза алады;
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Мамыр 2019
6414
57 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітемін:

Ұзақ мерзімді жоспар: 6.4В Шамалар арасындағы тәуелділіктер

Пән: Математика Мектеп: №63

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Тлеуова Д.А.

Сынып: 6 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Шамалар арасындағы тәуелділіктердің кестемен берілуі.


Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме

6.5.2.5 Шамалар арасындағы тәуелділікке есептер шығару;

6.5.2.6 Шамалар арасындағы тәуелділіктердің берілу тәсілдерін білу;

6.5.2.7 Сипаттама бойынша тәуелділіктің формуласын жазу;


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушы: шамалар арасындағы тәуелділіктің берілу тәсілдерін анықтай алады;

Басым бөлігі: Тәуелді және тәуелсіз айнымалыны ажырата алады;

Оқушылардың кейбіреуі: Сипаттамасы бойынша тәуелділіктің формуласын жаза алады;


Бағалау критерийі

Шамалар арасындағы тәуелділіктің берілу тәсілдерін анықтай алады;

Тәуелді және тәуелсіз айнымалыны ажырата алады.

Кестемен берілген тәуелділіктің қадамын анықтай алады;

Сипаттамасы бойынша тәуелділіктің формуласын жаза алады;


Тілдік мақсаттар:

Функция туралы түсінік береді, тәуелді және тәуелсіз айнымалыны ажыратып айта алады.

Функцияның анықталу облысы және функцияның мәндерінің аймағын тауып,оқи алады.

Тәуелді айнымалымен тәуелсіз айнымалының айырмашылығы неде?


Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясының индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу.


Пәнаралық байланыс

Физика(санның стандарт түрі, өлшем бірліктері),география(экономикалық өсу,демографиялық өсу)


Алдыңғы білім

x – тің орнына сан беріп, y – тің мәнін таба біледі

Сан аралығын таба алады.

Санды теңсіздіктердің қасиеттері бойынша жұмыс жасай біледі.



Сабақ барысы

Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар




Сабақтың басы





















Сабақтың ортасы



































































Сабақтың соңы


Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал.

«Шаттық шеңбері» арқылы оқушылар шеңбер жасап тұрады да, бір-біріне деген жылы лебіздерін білдіреді.

Топқа бөлу: Оқушыларды артында есеп жасырылған фигуралар:бойынша 3 топқа бөлу.

Үй тапсырмасы: Сөзжұмбақ құрастыру.

«Конверттегі сұрақтар» Тәуелсіз айнымалы аргумент деп аталады. Тәуелді айнымалы – осы аргументтің функциясы немесе функция деп аталады. Тәуелсіз айнымалының қабылдайтын мәндерінің жиыны функцияның анықталу аймағы деп аталады.

Бағалау: жауабына сәйкес мадақтау.

Жеке жұмыс. «Ұшқыр ойдан, ұтымды жауап»

I деңгей тапсырмалары

тәуелді айнымалылар берілген, тәуелсіз айнымалыларды табыңдар.

1) Шаршының периметрі;

2) шаршының ауданы;

3) қозғалыс жылдамдығы;

4) тауардың бағасы;

5) тіктөртбұрыштың периметрі;

6) тіктөртбұрыштың ауданы;

7) текшенің көлемі;

8) тіктөртбұрышты параллелепипедтің көлемі

ІI деңгей тапсырмалары

2. 1) Сатып алынған тауардың мөлшері;

2) қозғалыс уақыты;

3) қозғалыс жылдамдығы;

4) шаршының периметрі тәуелсіз айнымалы болса, онда тәуелді айнымалыны табыңдар.

Дискриптор: Тәуелді айнымалыны ажырата алады;

тәуелсіз айнымалыны ажырата алады;

Бағалау: + , -

Саралау: Нәтиже бойынша.


Топтық жұмыс.

Сыныптағы оқушылар үш топқа бөлініп келесі тапсырманы орындайды

І топ №1304

Тік бұрышты параллелепипед пішінді аквариумнің табан ауданы 4,2 дм2, оның биіктігі 5 дм. Аквариумға құйылған су көлемінің (V л) ондағы су бағаны биіктігіне (h дм ) тәуелділігі кестеде берілген.


Су бағаны биіктігі, (h дм)

0

1

2


4

5

Су көлемі

0

4,2

8,4

12,6



Аквариумдағы су көлемінің (V) ондағы су бағаны биіктігіне (h) тәуелділігін формуламен жазыңдар.

Кестедегі бос орындарды толтырыңдар.

IІ топ №1307

Арақашықтығы 120 км екі елді мекеннен бір уақытта бір-біріне қарама-қарсы бағытта екі автомобиль шыққан. Олардың арақашықтығының (d-ның) қозғалыс уақытына (t-ға) тәуелділігі кестеде берілген. Кестедегі бос орындарды толтырыңдар.

t (мин)

0

1


20



60

d (км)

120

118

100

80

40

20

0

Автомобильдердің бір-біріне жақындау жылдамдығын табыңдар;

Автомобильдердің арақашықтығының (d-ның) уақытқа (t-ға) тәуелділік формуласын жазыңдар;

Егер бірінші автомобильдің қозғалыс жылдамдығы 0,8 км/мин болса, екінші автомобильдің қозғалыс жылдамдығы минутына неше километр?

ІІІ топ № 1306

Моторлы қайық өзен жағасындағы А пунктінен шығып, одан 175 км қашықтықтағы В пунктіне ағыспен жүзіп келеді. Ағыс жылдамдығы 3 км/сағ. Кестеде моторлы қайықтың В пунктінен d км арақашықтығы t сағ уақытқа байланысты өзгерісі берілген.


t (cағ)

0

1

2

3

4

5

d (км)

175

140

105



0


Кестедегі шамалардың мәндері бойынша моторлы қайықтың меншікті жылдамдығын табыңдар.

Тәуелділіктің формуласын жазыңдар.

Дискриптор: Шамалар арасындағы тәуелділіктің формуласын жазады;

Кестедегі бос орындарды толтырады;

Бағалау: үш шапалақ; үш топтан үш оқушы тақтаға орындайды.

Саралау:нәтиже бойынша.


Қорытындылау:


Өзен с

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!