Материалдар / Сабақ жоспары: "Шеңбер. Геометриялық салулар." 7 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Сабақ жоспары: "Шеңбер. Геометриялық салулар." 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңартылған бағдарлама бойынша мұғалімдерге геометрия пәнінен қажет
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Қараша 2018
1566
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:7.4А: Шеңбер. Геометриялық салулар

Мектеп: «Бабай-Қорған» жалпы орта мектебі


Күні: 02.06.2017

Мұғалімнің аты-жөні:Зубайраев Шыңғыс

Сынып: 7

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Үшбұрышқа іштей және сырттай сызыған шеңбер

Осы сабақта қол

жеткізілетін оқу мақсаттары

7.3.2.14 Үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің анықтамасын білу.

7.3.2.15 Үшбұрышқа іштей және сырттай сызыған шеңберлердің центірлерінің орналасуын түсіндіріу.

Сабақтың мақсаты




Барлық оқушылар

Үшбұрышқа іштей және сырттай сызыған шеңберлердің анықтамасын біледі,бір-бірінен ажырата алады.

Оқушылардың басым бөлігы

Үшбұрышқа іштей және сырттай сызыған шеңберлердің центірлерінің орналасуын біледі және есеп шығару барысында қодана алады.

Кейбір оқушылар

Үшбұрышқа іштей және сырттай сызыған шеңберлердің центірлерінің орналасу теориясын есеп шығару барысында дәлелдеп көрсетіп бере алады.

Бағалау критерийі




  • Үшбұрышқа іштей және сырттай сызыған шеңберлердің анықтамасын біледі.

  • Үшбұрышықа іштей және сырттай сызыған шеңберлердің центірерінің орнасуын біледі. Сызбасын салып көрсете алады.

  • Үшбұрышқа іштей және сырттай сызыған шеңберлердің анықтамасын, центірлерінің орналасуын есеп шығару барысында қолдана алады.

Тілдік мақсаттар


  • Үшбұрышқа іштей және сырттай сызыған шеңберлердің анықтамасын тұжырмдайды..

  • Есеп мәтіні бойынша қажетты сызбаны салу жолын сипаттай алады.

  • Сызбада берілгендерді сипаттай алады.

  • Есептің шығару жолын түсіндіре алады.

Бөлім бойынша лексикамен терминология

Үшбұрыш, шеңбер, центір, орта перпендикулияр, биссектриса.

Құндылықтарға баулу

Оқушылардың ынтымақтастықпен жұмыс жасау, іздену қабілеттерін арттыру.

Пəнаралық байланыс

Информатика, сызу

Алдыңғы білім

Шеңберге жұргізілген жанама, шеңберге жұргізілген жанамалардың қасиеттеры.


Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

0-3 мин






3-9 мин


Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.

Ынтымақтастықты қалыптастыру: «Көршіңді таныстыр» әдісі арқылы жақсы көңіл құй қаыптастыру, уәж тудыру.

Топқа бөлу: Геометриялық фигуралар үшбұрыш, төртбұрыш, шеңбер, шаршы сөздері арқылы топтарға бөлінеді.

Үй тапсырмасын сұрау:

Білім дағдысы: білу.

Белсенді оқыту әдісі: «Миға шабуыл » (I).

  1. Нүктелердің геометриялық орны дегеніміз не?

  2. Нүктелердің геометриялық орны ұғымдарымен шеңберді анықтаңдар.

  3. Қандай түзу кесіндінің орта перпендикулияры деп аталады?

  4. а). кесіндінің орта перпендикулияры ә) бұрштың биссектрисасы қандай нүктелердің геометриялық нүктелердің орны болады?









Интербелсенді тақта

Сабақтың ортасы

9-12 мин













12-22 мин














22-37 мин


































37-41 мин


І-тапсырма:

Білім дағдысы: білу

Белсенді әдіс: «Ойлану уақыты» (J).

  1. Шеңберді және төбелері осы шеңбердің бойында жатқан үшбұрышты кескіндейміз.

  2. Шеңберді және қабырғалары осы шеңберді жанайтын үшбұрышты кескіндейміз.

І- топ: үшбұрыш

ІІ-топ: төртбұрыш

ІІІ-топ: шеңбер

ІV-топ: шаршы

Кері байланыс: «Смайликтер» .


ІІ-тапсырма:

Оқушылардың ақпаратпен жұмыс істеу дағдыларын дамыту

1.Білім дағдысы: білу, түсіну .

Белсенді оқыту әдісі: «INSERT» (J):


V

Бұрыннан білемін

+

Мен үшін жаңа ақпарат

-

Менің ойлағаныма қайшы


?

Білмеймін, білгім келеді





Кері байланыс: «Бутерброды» әдісі.


ІІІ-тапсырма:

Геометрия сабағында деңгейлік саралау

Білім дағдысы: қолдану.

Белсенді әдіс: «Оңай, орташа және қиын есептер кестесі» (І).


Оңай есеп

Орташа есеп

Қиын есеп

1.Үшбұрыштқа іштей сызылған шеңбердің центрі осы үшбұрыштан тыс жатуы мүмкінбе?

2.Үшбұрышқа сырттай сызылған шеңберлердің центрі: а) үшбұрыштың ішінде; ә) үшбұрыштың қабырғасында; б) үшбұрыштан тыс жатуы мүмкін бе? Сызбасын салып көрсетіңдер.

Суреттерде кескінделген үшбұрыштарға сырттай сызылған шеңберлердің радиусын табыңдар.

Равнобедренный треугольник 1 А



В С


Прямоугольный треугольник 1



В



С А



Теңбүйірлі үшбұрышқа іштей сызылған шеңбердің центрі, осы үшбұрыштың табанына қарсы жатқан төбесінен түсірілген биіктікке тиісті екенін дәлелдеңдер.


Дескриптор

1 балл

1.Үшбұрышқа іштей сызылған шеңбердің центрін анықтай алады.


2.Үшбұрышқа сыртай сызылған шеңбердің центрін анықтайды. Сызбасын салып көрсете алады.


3.Үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбердің радиусын табады.


4. Теңбүйірлі үшбұрышқа іштей сызылған шеңбердің центрі, осы үшбұрыштың табанына қарсы жатқан төбесінен түсірілген биіктікке тиісті екенін дәлелдейді.



ІV-тапсырма:

Тест тапсырмаларын орындау.

Білім дағдысы: талдау.

Белсенді оқыту әдісі: «ойыңды шыңда» (I).

1).Үшбұрышқа іштей сызылған шеңбер дегеніміз:

А. Үшбұрыштың төбелері арқылы өтетін шеңберді айтады.

В). Үшбұрыштың барлық қабырғаларын жанайтын шеңберді айтамыз.

С). Үшбұрыыштың ішіне сызылған шеңберді айтады.

2). Үшбұрыышқа сырттай сызылған шеңбердің центрі:

А. Үшбұрыштың биссектрисаларының қилысу нүктесімен анықталады.

В. Үшбұрышқа түсірілген орта перпендикулярдың қилысу нүктесімен анықталады.

С. үшбұрыштың медианаларының қилысуымен анықталады.

3). Үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер дегеніміз:

А. Үшбұрыштың төбелері арқылы өтетін шеңберді айтады.

В. Үшбұрыштың барлық қабырғаларын жанайтын шеңберді айтамыз.

С. Үшбұрыштың ішіне сызылған шеңберді айтады.

4). Үшбұрышқа іштей сызылған шеңбердің центрі:

А. Үшбұрытың биссектрисаларының қилысу нүктесімен анықталады.

В. Үшбұрышқа түсірілген орта перпендикулярдың қилысу нүктесімен анықталады.

С. үшбұрыштың медианаларының қилысуымен анықталады.

5). АВС үшбұршына сырттай сызылған шейбердың центрі О болса:

A). OA=OB=OC

B). OA>OB>OC

C). OA<OB<OC

Дескриптор

1 балл

1.Үшбұрышқа іштей сызылған шеңбердің анықтамасын біледі.


2. Үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбердің центрін анықтайды.


3. Үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбердің анықтамасын біледі.


4. Үшбұрышқа іштей сызылған шеңбердің центрін анықтайды.


5. АВС үшбұрышына сырттай сызылған шеңбердың центрі О болса, OA, OB, OC арақатынасын біледі.





А4 ақ парақ,антербелсенді тақта











Оқулық, ақ парақ















Сұрақ парақшалары, интербелсенді тақта




























Тест тапсырма парақшалары

Сабақтың соңы


41-45 мин





Рефлексия:« Жеміс ағашы»

  1. Бүгінгі сабақта мен білдім..........

  2. Мен үшін қиын тапсырма болды...............

  3. Енді өзім істей аламын..............................

  4. Сабақ маған ұнады/ұнаған жоқ, өйткені.........................

Оқушы өзінің нақты ой – пікірін жазады.

Үйге тапсырма: тақырыпты қайталау. Жаттығу есептері 3,5 есептерін шығару.

Стикер


Саралау – Сіз қандай тəсілмен

көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда

қабілетті оқушыларға қандай

тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз

оқушылардың

материалды игеру

деңгейін қалай тексеруді

жоспарлап отырсыз?

Денсаулық жəне

қауіпсіздік техникасын

сақтау

«INSERT», «Оңай, орташа және қиын есептер кестесі» көбірек қолданамын. Қиналған оқушыларғаүшбұршқа іштей және сырттай сызыған шеңберлердің центірін анықтауды және шеңберді салуды қасына барып жетекші сұрақ қою арқылы көмек көрсетемін.


Топтық жұмыста кері байланыс арқылы, есептер мен тест сұрақтарын арнайы жасалған дескриптор арқылы бағалаймын (қаыптастырушы бағалау)

АКТ-ны және оқу құрадарын дұрыс пайдалана біуді қадағалау.


Сабақ бойынша

рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу

мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу

мақсатына қол жеткізді ме? Егер

оқушылар оқу мақсатына жетпеген

болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта

саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді

пайдаландыңыз ба?Сабақ жоспарынан

ауытқулар болды ма жəне неліктен?








Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың

жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге

назар аудару қажет?



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!