Материалдар / Сабақ жоспары "Шілікті. Бесшатыр патша қорғандары"
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Сабақ жоспары "Шілікті. Бесшатыр патша қорғандары"

Материал туралы қысқаша түсінік
5 сыныптың Қазақстан тарихы пәнінен " Шілікті Бесшатыр патша қорғандары" тақырыбына сабақ жоспары ҚМЖ. Жаңартылған білім беру талаптарына сәйкес. Барлық талаптар сақталған тапсырмалар, дескрипторлар, бағалау анық көрсетілген. 40 минуттық сабаққа арналған окушыларға жеке таратқанға бағалау парақшасымен бірге ұсынылған.Қазақстанның тарих пәні мұғалімдеріне көмек құралы болады деген сенімдемін.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Желтоқсан 2017
3480
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


ҰМЖ тарауы: 5.3 А Сақтар

Мектеп: «Ұзынағаш орта мектебі» КММ

Күні:

Мұғалімнің есімі: Нұрсейітова Жұмағайша Оразбекқызы

СЫНЫП: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы: Шілікті және Бесшатыр патша қорғандары

Сабақ № 2

Зерттеу сұрағы: Неліктен Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандары» деп аталады?

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

5.2.2.1. археологиялық ескерткіштерді сипаттау

5.2.1.2 – ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау

Сабақ мақсаттары



Барлық оқушылар үшін:

  • «Шілікті және Бесшатыр» обалары арқылы әлеуметтік топтардың болғандығын түсінеді, археологиялық ескерткіштерді сипаттай алады

Көптеген оқушылар үшін:

  • Неліктен патша қорғандары екенін атайды, картадан қорғандарды көрсетеді. Екі қорғанды салыстырады.

Кейбір оқушылар үшін:

  • Қорғандар аркылы сақтардың дүниетанымын сипаттайды, табылған заттарды жіктей отырып,өз пікірін айтады

Бағалау критерийі

  • Шілікті мен Бесшатыр қорғандарын сипаттайды;

  • Обалар арқылы сақтардың дүнетанымын анықтайды

Тілдік мақсат

Оқушылар. Неліктен Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандары» деп аталғаның анықтайды.

Мәтіннен археологиялық ескерткіштер туралы мәлімет алады (оқылым).

Бесшатыр мен Шілікті қорғандарының ерекшелігін сипаттайды (айтылым)

Неліктен патша қорғандары деп аталынғаның себебін негіздейді (жазылым)

Бесшатыр мен Шілікті қорғандары айырмашылығымен ұқсастығын екі топ бір-біріне түсіндіреді (тыңдалым)

Пәндік лексика мен терминология:

обалар, археология, жәдігер, қорған

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға арналған тармақтар:

Ежелгі сақтарда әлеуметтік теңсіздік болған, өйткені ....

Сіз неліктен сақтарда патша билігі болған ... айта аласыз ба?



  • Discuss the chart that is created. Which is the most popular fruit choice? How do we know?

  • Has every learner’s choice been recorded? How can we check?

  • Ask learners if they can think of other questions that we might have investigated. If ideas are not forthcoming, ‘lead’ the discussion by suggesting – what else could we have put in the basket? What other things could we try, to see if people have favourites? What other questions could we have asked about our fruit basket?

  • Take ideas and ask – What do you think the result might be? What would the pictogram look like?


Жазылым бойынша ұсыныстар;

Патша қорғандары бұл....


Құндылықтарға баулу

Ұлы Дала кеңістігі туындысы ретінде «Шілікті мен Бесшатыр» олжа жәдігері арқылы ата-бабаларымыздың бірегей мәдениетін түсінуге баулу

Пәнаралық

байланыс

Жаратылыстану, дүние жүзі тарихы

Алдыңғы білім

Қола дәуірінің археологиялық ескерткіштерді сипаттау бойынша түсініктері қалыптасқан, ежелгі адамдардың дүниетанымын сипаттау білімдерін неліктен Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандары» деп аталғандығын анықтауда қолданады

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

Кезеңдер Уақыт өлшемі

Сабақтың жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

4 мин

2 мин






2 мин

«Тілек шаңырағы»

Оқушылар шаңырақ астына келіп өздеріне, достарына тілек айтады, лента түстерімен топқа бөлінеді

1топ- Шілікті

2топ- Бесшатыр

Саралау: Қабілеті төмен оқушыларды қолдау ретінде термин сөздер түсіндірмесімен А4 парағына жазылып қабырғаға ілінеді.


Ширату жаттығуы

«Гүл сыйлау» әдісі арқылы алдыңғы тақырып сақтардың әлеуметтік топтардың ерекшеліктері туралы /слайд2/ шыққан сұрақтарға жауап береді. Ақырғы оқушы гүлді мұғалімге ұсынады.

Мақсат:

  • 5.2.2.1. археологиялық ескерткіштерді сипаттау

  • 5.2.1.2 – ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау


Шаңырақ, лента


слайд 2

гүл

А4 парақтары

Сабақтың ортасы

35 мин





















15 мин

















2 мин



18 мин







«Еркін талқылау» әдісі арқылы мәтін бөліктерімен жұмыс; топтық жұмыс

оқушылар топтасып археологиялық ескерткіштер сипаттау атты тақырыбын бірі- бірін оқытады, талқылайды

«Дубляж» әдісі арқылы жаңа тақырыпты түсінгендерін пысықтау;

«Түртіп ал қағидасы» арқылы сұрақтарға жауап жазады

  • Шілікті мен Бесшатыр қорғандарының ерекшелігі неде?

  • Әлеуметтік теңсіздікті қалай түсінеміз?

  • Неліктен патша қорғандары деп аталынған?

Бағалау: «Үш шапалақ» әдісі арқылы екі топ бірін-бірі бағалайды

Концепт: 3.4 түсіндіру

Сергіту сәті «Қара жорға»

Деңгейлік тапсырмалар;

  • А деңгей: Қорғандардан табылған заттар арқылы әлеуметтік топтарды жіктеп сақтардың о дүние туралы түсініктерін бағалайды

  • В деңгей: Екі қорғанды салыстырып, картадан көрсету арқылы сақтардың о дүние туралы түсініктерін сипаттап береді

  • С деңгей: Екі қорғандағы заттардың айырмашылығын ажырата отырып, археологиялық ескерткіштерді ажыратып береді

«Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды

Концепт: 3.2 ұқсастық және айырмашылық


Оқулық қазақстан тарихы

«NIS»

2017ж

«Алдар көсе» мультф


Жұмыс дәптерлері









Видео ролик


А 4 форматты қағазы



Сабақтың соңы

5 мин

Рефлексия

5 мин

ҚБ тапсырмаларымен жұмыс.

Тапсырма 1.


Тапсырма 2.


Кері байланыс «Бағалау ағашы»

Алма бүгінгі сабақтан түйгенім көп,маңызды болды.

Гүл-бүгін көп нәрсені түсіндім, маған пайдалы болды.

Жапырақ-бүгінгі сабақта түсінбеген сұрақтарым бар,оқуым керек.


Қосымша 1.

Қазақстан тарихы. 5 сынып. ҚБ тапсырмаларының жинағы жобасы. 31-32 б





































Алма, жапырақ, гүл түріндегі жапсырма қағаздар.

Үйге тапсырма


«Шілікті мен Бесшатыр қорғандары» тақырыпты оқу, екі қорғанды Т кестесімен салыстырып келу



Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделіндіруді қалай жоспарлайсыз?





Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?




Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Тапсырмалар жұптық, жеке, топтық болғандықтан қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделі етіп беруге тырысамын.

Саралау: Қабілеті төмен оқушыларды қолдау ретінде термин сөздер түсіндірмесімен А4 парағына жазылып қабырғаға ілінеді.


Деңгейлік тапсырмалар;

  • А деңгей: Қорғандардан табылған заттар арқылы әлеуметтік топтарғды жіктеп сақтардың о дүние туралы түсініктерін бағалайды

  • В деңгей: Екі қорғанды салыстырып, картадан көрсету арқылы сақтардың о дүние туралы түсініктерін сипаттап береді

  • С деңгей: Екі қорғандағы заттардың айырмашылығын ажырата отырып, археологиялық ескерткіштерге баға береді


Бағалау критериийлері бойынша


ҚБ Эмоционалдық аспектісі:үш шапалақ, басбармақ

ҚБ танымдық аспектісі:өзін-өзі бағалау аспектісі, Кері байланыс «Бағалау ағашы»



АКТ-мен байланыс.

Бір-бірін тыңдау, сыйласытқ таныту. Бірлескен жұмыс нәтижесіне қол жеткізу.



















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!