Төлен Әбдіков
«Қонақтар» әңгімесі
Балгимбекова Гульнур Богембаевна
Қазақ тілі мен әдебиеті
пәнінің мұғалімі
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды жазушы өмірімен, шығармаларымен таныстыру. «Қонақтар» әңгімесін түсініп оқи білуге баулу, мазмұнын өмірмен байланыстыру, талдау, ата-ана мен бала қарым-қатынасын оқушы сезімімен ұштастыру. Топтық жұмыс арқылы ынтымақтастық ахуал қалыптастыру.
Сабақтың міндеттері:
-
Әңгіменің мазмұнын меңгереді, композициялық құрылысын талдай отырып тақырыпты ашады.
-
Кейіпкерлер бейнесіне, мінезіне талдау жасап, өмірмен салыстырады.
-
Ата-ана алдындағы,туған жер,ел алдындағы парызын түсіне біледі,адамгершілік қасиеттерді бойына сіңіреді.
Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: «Болжау» стратегиясы, жұппен оқу және талқылау «Кім?Қашан?Қайда?,Неге? ойыны, «Кейіпкерге хат», «Автор орындығы», «Ой түю», сатылай комплексті талдау.
Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер:оқулық, интербелсенді тақта, маркер, А1 форматты қағаз, кесте.
Күтілетін нәтиже: Жазушының өмірімен, шығармашылығымен танысады. Әңгіме сюжетіне, әңгімедегі кейіпкерлер бейнесіне, мінезіне талдау жасап, өмірмен байланыстырады.
Сабақты толық меңгереді.
Өмірге деген көзқарасы қалыптасады.
Бағалау критериі:
Мазмұнын меңгерді, талдай біледі.
Сұрақтарға жауап береді, өмірмен байланыстырады.
Тақырыптан ауытқымайды.
Жеке көзқарасты білдіреді және дәлелдейді.
|
Сабақтың кезеңі |
Қолданылатын әдіс- тәсілдер |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушыны іс-әрекеті |
||
|
І.Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуалды реттеу (тренинг) Топқа бөлу |
«Жүректен- жүрекке» тренинг: «Жұбыңды тап» ойыны арқылы топқа бөлу Әр топқа бағалау парағын таратып беру |
Сәлемдеседі, түгелдеу. Ережесімен, мақсатымен таныстырады. |
Сәлемдеседі,кезекші сынып оқушылары туралы ақпарат береді. Әр оқушы өз есімін қатыстыра отырып, тілек тілейді. Мысалы: «Менің атым Айбек. Достарыма сәттілік тілеймін» Оқушылар қорап ішінен туыстық атауларды алып, «Отбасы» және «Жеті ата» тобы болып екі топқа бөлінеді. |
||
|
ІІ.Жаңа сабаққа даярлық |
«Болжау» стратегиясы |
Интербелсенді тақтадан тірек сөздер мен суреттер топтамасы көрсетіледі. Мысалы: «Отбасы мүшелері» Әке,ана,бала, т.б. «Жеті ата» Ата,әке,бала, немере,шөбере, т.б. |
Топта өз ара ой бөлісіп, тірек сөздерді қатыстырып өз болжамдарын ұсынады.Болжам оқушының сыни ойлау қабілетіне байланысты болады. |
||
|
ІІІ. Жаңа сабақ |
Мәтінмен жұмыс. Жұппен оқу және топпен талқылау «Кім? Қайда? Қашан? Неге?» ойыны |
Топ ішінде «Қонақтар» әңгімесін оқуға тапсырма береді. Сұрақтар таратылады: 1.Ерғабыл қарт нені армандады? 2. Сапабек қайдан келді? 3.Қонақтарды кім қарсы алды? 4. Сапабек қалаға неге асығыс аттанды? 5. Ерғабыл қарттың ренішіне кім кінәлі? |
Оқушылар топта оқып, әңгіме мазмұнын меңгереді. Әр топ әңгіме мазмұнын талдайды, талқылайды.
|
||
|
ІҮ. Шығарманы талдау |
Әңгімеге сатылай комплексті талдау жасалады |
Интербелсенді тақтадан шығарманы композициялық құрылысына СКТ талдау сызбасы көрсетіледі: Авторы Т 2 3 4 7 |
Сызбаға қарап топ мүшелері әңгімеге СКТ талдау жүргізеді.
|
||
|
І топ. І нұсқа Төлен Әбдіков. «Қонақтар» әңгімесі
орындалмаған қария
|
ІІ топ. ІІ нұсқа Төлен Әбдіков. «Қонақтар» әңгімесі
|
||||
|
Ү. Сабақты бекіту Шығармашылық жұмыс |
«Кейіпкерге хат» «Автор орындығы» |
Тапсырманың орындалу жолын түсіндіреді |
Өз ойларын ашып Сапабекке хат жолдайды( ата-ана мен бала арасындағы қарым-қатынас,бүгінгі күн проблемасы). Еңбектерін «Автор орындығында» оқиды
|
||
|
ҮІІ. Сабақты қорытындылау |
«Ой түю» стратегиясы. Сұрақ-рефлексия |
Тақтадан сұрақтар көрсетіледі: 1Хикаятты оқығанда мені қызықтырғаны. 2.Мен үшін ең аянышты жері. 3.Хикаяттан алған тәрбием |
Сұрақтарға жауап беріп, хикаяттың тәрбиелік мәнін ашады.
|
||
|
ҮІ. Үй тапсырмасы |
Эссе |
Эссені бағалау критериімен таныстырады: а) тақырыптан ауытқымау ә)жеке көзқарасты білдіру және дәлелдің болуы |
«Ата-ана алдындағы парыз» |
||
|
ҮІ. Бағалау |
Өзін-өзі бағалау, өзара бағалау |
Оқушыларға өздерін және бірін-бірі бағалауды ұсынады Топтар бір- бірін бас бармақ арқылы бағалайды |
Бүгінгі атқарған жұмыстарын ескере отырып, топтағы оқушылар өздерін және өзара бағалау жүргізеді. Топ басшысы бағалау парақшасын толтырады. |
||
|
Рефлексия |
Стикерлерді толтыру |
Оқушыларға стикер толтыруды ұсынады: Сабақ сізге ұнады ма? Несімен? Бүгінгі сабақтан алған әсеріңіз. |
Ұсынылған стикерді толтырып, тақтаға іледі
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары: Төлен Әбдіков «Қонақтар» әңгімесі
Төлен Әбдіков
«Қонақтар» әңгімесі
Балгимбекова Гульнур Богембаевна
Қазақ тілі мен әдебиеті
пәнінің мұғалімі
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды жазушы өмірімен, шығармаларымен таныстыру. «Қонақтар» әңгімесін түсініп оқи білуге баулу, мазмұнын өмірмен байланыстыру, талдау, ата-ана мен бала қарым-қатынасын оқушы сезімімен ұштастыру. Топтық жұмыс арқылы ынтымақтастық ахуал қалыптастыру.
Сабақтың міндеттері:
-
Әңгіменің мазмұнын меңгереді, композициялық құрылысын талдай отырып тақырыпты ашады.
-
Кейіпкерлер бейнесіне, мінезіне талдау жасап, өмірмен салыстырады.
-
Ата-ана алдындағы,туған жер,ел алдындағы парызын түсіне біледі,адамгершілік қасиеттерді бойына сіңіреді.
Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: «Болжау» стратегиясы, жұппен оқу және талқылау «Кім?Қашан?Қайда?,Неге? ойыны, «Кейіпкерге хат», «Автор орындығы», «Ой түю», сатылай комплексті талдау.
Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер:оқулық, интербелсенді тақта, маркер, А1 форматты қағаз, кесте.
Күтілетін нәтиже: Жазушының өмірімен, шығармашылығымен танысады. Әңгіме сюжетіне, әңгімедегі кейіпкерлер бейнесіне, мінезіне талдау жасап, өмірмен байланыстырады.
Сабақты толық меңгереді.
Өмірге деген көзқарасы қалыптасады.
Бағалау критериі:
Мазмұнын меңгерді, талдай біледі.
Сұрақтарға жауап береді, өмірмен байланыстырады.
Тақырыптан ауытқымайды.
Жеке көзқарасты білдіреді және дәлелдейді.
|
Сабақтың кезеңі |
Қолданылатын әдіс- тәсілдер |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушыны іс-әрекеті |
||
|
І.Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуалды реттеу (тренинг) Топқа бөлу |
«Жүректен- жүрекке» тренинг: «Жұбыңды тап» ойыны арқылы топқа бөлу Әр топқа бағалау парағын таратып беру |
Сәлемдеседі, түгелдеу. Ережесімен, мақсатымен таныстырады. |
Сәлемдеседі,кезекші сынып оқушылары туралы ақпарат береді. Әр оқушы өз есімін қатыстыра отырып, тілек тілейді. Мысалы: «Менің атым Айбек. Достарыма сәттілік тілеймін» Оқушылар қорап ішінен туыстық атауларды алып, «Отбасы» және «Жеті ата» тобы болып екі топқа бөлінеді. |
||
|
ІІ.Жаңа сабаққа даярлық |
«Болжау» стратегиясы |
Интербелсенді тақтадан тірек сөздер мен суреттер топтамасы көрсетіледі. Мысалы: «Отбасы мүшелері» Әке,ана,бала, т.б. «Жеті ата» Ата,әке,бала, немере,шөбере, т.б. |
Топта өз ара ой бөлісіп, тірек сөздерді қатыстырып өз болжамдарын ұсынады.Болжам оқушының сыни ойлау қабілетіне байланысты болады. |
||
|
ІІІ. Жаңа сабақ |
Мәтінмен жұмыс. Жұппен оқу және топпен талқылау «Кім? Қайда? Қашан? Неге?» ойыны |
Топ ішінде «Қонақтар» әңгімесін оқуға тапсырма береді. Сұрақтар таратылады: 1.Ерғабыл қарт нені армандады? 2. Сапабек қайдан келді? 3.Қонақтарды кім қарсы алды? 4. Сапабек қалаға неге асығыс аттанды? 5. Ерғабыл қарттың ренішіне кім кінәлі? |
Оқушылар топта оқып, әңгіме мазмұнын меңгереді. Әр топ әңгіме мазмұнын талдайды, талқылайды.
|
||
|
ІҮ. Шығарманы талдау |
Әңгімеге сатылай комплексті талдау жасалады |
Интербелсенді тақтадан шығарманы композициялық құрылысына СКТ талдау сызбасы көрсетіледі: Авторы Т 2 3 4 7 |
Сызбаға қарап топ мүшелері әңгімеге СКТ талдау жүргізеді.
|
||
|
І топ. І нұсқа Төлен Әбдіков. «Қонақтар» әңгімесі
орындалмаған қария
|
ІІ топ. ІІ нұсқа Төлен Әбдіков. «Қонақтар» әңгімесі
|
||||
|
Ү. Сабақты бекіту Шығармашылық жұмыс |
«Кейіпкерге хат» «Автор орындығы» |
Тапсырманың орындалу жолын түсіндіреді |
Өз ойларын ашып Сапабекке хат жолдайды( ата-ана мен бала арасындағы қарым-қатынас,бүгінгі күн проблемасы). Еңбектерін «Автор орындығында» оқиды
|
||
|
ҮІІ. Сабақты қорытындылау |
«Ой түю» стратегиясы. Сұрақ-рефлексия |
Тақтадан сұрақтар көрсетіледі: 1Хикаятты оқығанда мені қызықтырғаны. 2.Мен үшін ең аянышты жері. 3.Хикаяттан алған тәрбием |
Сұрақтарға жауап беріп, хикаяттың тәрбиелік мәнін ашады.
|
||
|
ҮІ. Үй тапсырмасы |
Эссе |
Эссені бағалау критериімен таныстырады: а) тақырыптан ауытқымау ә)жеке көзқарасты білдіру және дәлелдің болуы |
«Ата-ана алдындағы парыз» |
||
|
ҮІ. Бағалау |
Өзін-өзі бағалау, өзара бағалау |
Оқушыларға өздерін және бірін-бірі бағалауды ұсынады Топтар бір- бірін бас бармақ арқылы бағалайды |
Бүгінгі атқарған жұмыстарын ескере отырып, топтағы оқушылар өздерін және өзара бағалау жүргізеді. Топ басшысы бағалау парақшасын толтырады. |
||
|
Рефлексия |
Стикерлерді толтыру |
Оқушыларға стикер толтыруды ұсынады: Сабақ сізге ұнады ма? Несімен? Бүгінгі сабақтан алған әсеріңіз. |
Ұсынылған стикерді толтырып, тақтаға іледі
|
||
шағым қалдыра аласыз







