Күні: Сыныбы: 4
Сабақтың
тақырыбы: Түлкі мен
қоян
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Жаңа сабақты түсіндіру, сөздікпен жұмыс жасаттыру ,тапсырмалармен таныстыру,қалай
орындау керектіктерін түсіндіру.Ертегі,ертегі түрлері уралы
мағлұмат бере отырып,білімін қалыптастыру
Дамытушылық: Өздігімен жұмыс істеуге машықтандыру,ойлау
қабілетін,байқампаздғын,сабаққа қызығушылығын арттыра отырып
зейінін қалыптастыру.
Тәрбиелік: Халық ауыз әдебиеті (ертегі,жұмбақ,қызықты тақпақтар
)арқылы білім мен өмірді байланыстыра,ой еңбегіне бейімдеп
адамгершілік қасиеттерге баулу.Балалардың бойындағы ертегіге деген
қызығушылығын арттыра отырып,олардың дүниеанымдық көзқарастарын
жетілдіру.
Сабақтың түрі:
жаңа
сабақ
Сабақтың әдісі:
түсіндіру,әңгімелеу,
сұрақ-жауап.
Сабақтың көрнекілігі:
суреттер, семантикалық
карталар, плакат
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру
кезеңі:Айтылым.Тыңдалым
Сәлемдесу.Түгендеу.Назарларын
аудару
Сәлеметсіңдер ме, оқушылар?
Сабаққа дайындықтарың
қалай?
Бүгін кім кезекші? Бүгін нешесі? Сыныпта кім
жоқ?
(Сабаққа психологиялық
дайындық).
Балалар,алдарыңда жатқан үш түсті алмалардан қазіргі көңіл-
күйлеріңе қайсысы жақын,сол түсті таңдап ала
қойыңдар.
Көңіл күйім өте жақсыға
қызыл
алма
Көңіл күйім жақсыға сары алма
Көңіл күйім жоққа жасыл алма
Олай болса,балалар,таңдап болсақ,сабағымызды үй тапсырмасын
сұраудан бастайық.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
Айтылым.Тыңдалым.Оқылым.Тілдесім
Үйге қандай тапсырма берілді? Ережені
сұраймын.
Жауаптарын тыңдаймын.Жазбаша берілген тапсырманы
дәптерлерінен тексеріп шығамын.
III.Білімдерін жан -жақты
тексеру:
Айтылым.Тыңдалым.Тілдесім
-Қазақ тілінде неше жалғау
бар?
-Неше септік бар?
-Көптік жалғаулары қандай?
-Жіктік жалғауы қалай
жасалады?
-Қане кім атап береді?
- Мектеп дегеніміз не?
- Сендердің күнделіктерің
қандай?
- Күрделі зат есім дегеніміз
не?
- Етістік дегеніміз не?
- Күрделі етістік қалай
жасалады?
Ой тастау:
- Балалар,сендер қандай қазақ халық ертегілерін,орыс
және басқа
ұлттың ертегілерін
білесіңдер?
- «Алдар Көсе хикаялары», «Шалқан», «Ешкі мен жеті лақ»,
«Қызыл телпек», «Мақта қыз бен мысық»,
«Бауырсақ((
- Жарайсыңдар,біз бүгін «Түлкі мен қоян» ертегісін
өтеміз.
Сөздікпен жұмыс
: қоян- заяц, түлкі – лиса,
тауық – петух
Олай болса,балалар ,сөздікте көздестірген сөздеріңе
байланысты бүгінгі жаңа сабағымыздың
тақырыбы
ІV. Жаңа сабақ: Түлкі мен
қоян
Айтылым.Тыңдалым.Оқылым.Жазылым.
Оқушыларға түлкі мен қоян ертегісін оқып
беремін.
Оқушыларға тізбектей оқыттырып,мазмұнын
түсіндіремін.
V.Тапсырмалармен
жұмыс:
1-тапсырма.Мәтіннің алғашқы бес сөйлемінен септік жалғауында тұрған
сөздерді теріп жазыңдар.
2-тапсырма. Түлкі,қоян сөздерін
септеңдер
Сергіту сәті:
3-тапсырма. Ертегіге қатысқан кейіпкерлерге сипаттама
беріңдер.
4-тапсырма.Ертегіден етістіктерді тауып,теріп
жазыңдар.
V.Сабақты бекіту:Сабақты бекітуде оқушыларға «Дара диаграммасы»бойынша
топтастыру әдісі арқылы
«Ертегіге қатысқан кейіпкерлерді»өз білгендері бойынша әр
оқушы тақтаға кезек - кезек шығып тізіп жазып шығады.Жазып болған
соң соңғы оқушы оқып береді.Бірнеше оқушыға семантикалық карта,тест
сұрақтарын таратып беремін.Олардың да жауаптарын тыңдап
өтеміз.
VI.Сабақты
қорытындылау:Ал,балалар,бүгінгі сабақты қорытындылау мақсатында
«Бағдаршам» әдісі бойынша сіздерге бағдаршамның суреттерін таратып
беремін.Сіздер бүгінгі сабақ бойынша өз деңгейлеріңізді бояп
көрсетесіздер.
Маған сабақ
түсінікті:қызыл түске
Менің сұрағым бар:жасыл түске
Мен түсінбедім:сары түске
VIІ. Үйге тапсырма беру:
Ережелерді
қайталау
5-тапсырманы жазбаша
орындау.
Бағалау.