Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
7.1.1.4 географиялық нысандардың қасиеттерін
тәжірибелік жолмен анықтайды;
7.1.1.5 географиялық нысандардың, құбылыстардың
және үдерістердің ерекшеліктерін графикалық түрде көрсете алады:
сызба, диаграмма, профиль, график
|
Басы
|
Ұйымдастыру кезеңі
«Біртұтас тәрбие» Ақырын жүріп анық
бас,еңбегің кетпес далаға. (Абай
Құнанбайұлы)
«Біртұтас тәрбие » жобасының аясында Қыркүйек –
еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы.
Мақал-мәтел айтып көрелік:
-Еңбек етсең ерінбей,
-Тояды қарның тіленбей. Енді, сіздер қандай
мақал-мәтел білесіңдер? Еңбек, еңбекқорлық, кәсіби біліктілік
туралы.
Сұрақ-жауап.
1. Табиғатты қалай
танып-білеміз?
2. Картографиялық әдіс
дегеніміз?
3. Ақпараттық әдіс?
Қорытындылау.
|
Оқушы өз жұбын табады
Әдіс арқылы қайталау
Сұрақ жауап орындайды
|
Қол шапалақ
ҚБ:
Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша
мадақтау
|
Слайд
|
Ортасы
|
Бейнебаянға
сілтеме: https://youtu.be/jcmgtRhI4Xk
Географиялық зерттеулердің басқа
әдістері
-
Картографиялық әдіс- ақпараттың негізі ретінде
картаны пайдаланады.
-
Статистикалық-халықтарды, елдерді , табиғи
нысандардың санын, демографиялық көрсеткіштерін, биіктігі мен
көлемін білу үшін.
-
Тарихи- жердің даму тарихына , ежелгі
зерттеулерді негізге алады.
-
Салыстырмалы-географиялық әдіс- нысандар мен
құбылыстарды ұқсастығы мен айырмашылығын бағалауға
көмектеседі.
-
Бақылау әдісі- үздіксіз болып отыратын кезең. Біз
үнемі күнделікті табиғатты бақылап отырамыз. Бақылау
әдісі-үздіксіз, кезеңдік , аудандық және маршруттық, дистанциялық
немесе стационарлық болуы мүмкін.
-
Аудандастыру әдісі- белгілі бір нысанды,
территорияны, аудандарға бөлу, мысалы, Қазақстанның экономикалық
аудандары.
-
Болжау әдісі-адамзаттың даму барысында олардың
ықпалынан туындайтын өзгерістерді алдын ала болжай
білу.
-
Геоақпараттық жүйе әдісі (ГАЖ) Карта мен
компьютерді пайдалана отырып жұмыс істеуіне жағдай жасалған,
бағдарламалар жүйелері мен статистикалық мареиалдар енгізілген
сандық карталық кешен.
№1 тапсырма
Ғаламтордан 1 жылдың ауа-райынын тауып, кестеге
әр айдағы орташа айлық температурасын жазыңдар. Сол кестедегі
ақпарат бойынша график сызыңдар.
№2 тапсырма Географиялық зерттеулер әдісінің сипаттамасына
кесте құрыңыздар.
|
Слайдта көрсетілген ресурстарды
талқылайды
|
Смаликтер арқылы
ҚБ өзін өзі бағалау
Дескриптор:
-Ақпарат көздерінен 1 жылдық ауа –райының
көрсеткіштерін табады. (1б)
-Деректерді кесте сызып, соған жазады.
(2б)
-Деректерді пайдаланып, график
тұрғызады.(2б)
Бағалау: “Дұрыс – бұрыс, ойлан-толықтыр”
5балл
Дескриптор:
Географиялық зерттеу әдістерін анықтайды. (1балл,
егер барлығын жазып шықса)
Географиялық зерттеу әдістеріне сипаттама береді
(4 балл, әр әдіске 1 балл)
ҚБ: «Мадақтау» 5 балл
|
Слайд
|
Сабақтыңсоңы
|
Рефлексия. Оқушылар қиық қағаздарға жазып
береді.
Сабақта маған не пайдалы болды?
Сабақта маған не қызықты болды?
Сабақта маған не қиын болды?
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына
байланысты кері байланыс жасайды.
|
|
Рефлексия парағы
|