Сабақта меңгерілетін оқу
мақсаттары
|
5.1.1.1-Қоршаған ортаның
ассоциативті мағынасы мен визуалды сипаттамасын зерделеу және
анықтау (композиция, түс, пішін, фактура,
тепе-теңдік)
5.2.1.1-Өз идеялары мен
сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен
өнердің көркем тәсілдерін қолдану
5.3.3.1-Пәндік терминологияны
қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер,
дизайнерлер) жұмыстарындағы қолданылған әдіс-тәсілдерді (техникасы)
сипаттау
|
Басталуы
|
Ұйымдастыру кезеңі Топтарға
бөлу. «Қағаз қиындылары» Бірнеше құттықтау қағаздарын топ
құрамындағы оқушылар саны бойынша беске, алтыға жыртып, оларды
араластырып, оқушыларға таратып беру керек. Оқушылар қиықтарды
құрастырып бүтін сурет шығарады. Сол арқылы топтарға бөлінеді
Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Өзі туралы кластер» тренинг
1-топ: Жазушылар 2-топ: Суретшілер
Оқушылар танысу үшін өздері
туралы кластерлер құрастыруы керек. Олар парақтың ортасындағы
шеңберге өз есімдерін жазып, одан таралатын шеңберлерге өздерінің
өмірінде маңызы бар бес негізгі рөлін жазады. Мысалы: Жанұяның
еркесі, адал дос т.
|
Оқушылар амандасып ,бір-біріне
сәттілік тілейді.
Ойлану арқылы
оқушылар қайталау сұрақтарына жауап
береді
|
Қалыптастырушы
бағалау: Бірін –бірі
бағалау.
|
Оқулықтағы түсініктемелер мен
берілген сәндік өнер заттары суреттері
Өзі туралы кластер» тренинг,
қағаздар, қалам.
|
Ортасы
|
. Білу және түсіну Оқушылар
оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. «Жариялау» әдісі (Әрбір топ
берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау керек. Бұл үшін топ
ішінен спикер берілген уақыт ішінде (5 минут) басқа қатысушылар
алдында сөйлеп, топ ұстанымын жеткізеді.) Оқулық,
мәтіндер.
Ортасы
Қолдану Бүгінгі өтетін
сабағымыздың тақырыбы: «Мүсіндеу өнері» Мүсіндеу - көркем өнердің
бір түрі. Мүсіндеудің негізгі объектісі - адам. Мүсіндеудің
түрлері: Жұмыр және рельеф. Жұмыр мүсіндеу үш өлшемдеуден тұрады.
Олар кеңдік, биіктік, жуандық шығармашылығымызды айтамыз Рельеф: -
мүсіндеу өнерінің кең тараған түрі. Рельеф Барелеьеф Рельеф
дегеніміз - тек бір жағынан қарағанда жазықтық бетінен жақсы
көрінетін мүсінді айтады. Барельеф- деп, жартылай сомдалған нәрсе
жазықтық бетінен аз ғана шығып тұрса Баральеф болып табылады.
Горольеф- жазықтық жартысынан көбірек дөңестеу шығып тұрған мүсінді
айтады Мүсінші деп - сазбалшықтан қашап жасайтын адамды айтады
Мүсіндеу техникасы - жабыстыру ою - шекіме, гольванопластика,
металдау құю жатады. Алғашқы қазақ мүсіншісі Хакімжан Наурызбаев
1951 жылы Харьков көркем сурет институтын бітіргеннен бері портрет
портрет және монументальді сәндік мүсін төңірегінде жұмыс жасайды.
Мүсіндеу әлемді пластикалық бейнеде меңгерудің кеңістік бейнелеу
өнері. Мүсіндік бейнелеу объектісі - көбіне адам, ал кейде
хайуанаттар, жансыз заттар болып келеді. Монументтік мүсіндеу - бұл
ұлы адамдарға немесе тарихи оқиғаларға орнатылған, асқақ келісті де
мәнерлі өз бойына үлкен жалпы адамзаттық идеяны жинақтаған
ескерткіштер. Қондырғылы (станокты) мүсіндеу көбіне портрет ретінде
ұсынылады. Қондырғылы мүсіндеуде бір топ адамдарды немесе бір
адамның тұлғасын бейнелейтін жанрлық мүсіндеу едәуір орын алады.
Мүсін әртүрлі материалдардан фарфордан, ағаштан, сүйектен тастан
мүсіндері түрлі - түсті болып келеді. Сарамандық жұмыс:
Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті
маркерлер
Оқушылар бүгін аттың мүсінін
жасаймыз. Қазақ халқында жеті қазынаның бірі «Жүйрік ат» жылқы
малын қазақ халқы аса жоғары бағалаған. Пластилинді алып жұмысты
бастаймыз. Қанеки оқушылар тақтадағы яғни көрнекілік бойынша аттың
мүсінін ұқыпты түрде жасаңдар
|
Оқушыларәр түрліжанрда сурет
салады.
Орындау реттілігін
сақтайды.
|
|
Алуан түрлі қағаздар мен
картон қағаз т.б
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқыту
мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?
Бүгін оқушылар нені
үйренді?
Оқыту ортасы қандай
болды?
Менің бөліп оқытқаным өз
мәнінде жүзеге асты ма?
Мен өз уақытымды ұтымды
пайдалана алдым ба?
Мен жоспарыма қандай
өзгерістер енгіздім және неліктен?
|
|