Материалдар / Сабақтың тақырыбы: Діни әңгімелер. Қасиетті Құран Кәрім жайында
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Сабақтың тақырыбы: Діни әңгімелер. Қасиетті Құран Кәрім жайында

Материал туралы қысқаша түсінік
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімдеріне
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
08 Маусым 2018
441
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Сыныбы:5а

Пәні: қазақ әдебиеті

Пән мұғалімі: қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Мукашева К.С

Күні:27.11

Сабақтың тақырыбы

Діни әңгімелер. Қасиетті Құран Кәрім жайында     

Мақсаты

1. оқушыларға Ислам діні, қасиетті Құран Кәрім жайында түсінік беру;

2. оқушылардың мұсылман діні туралы білімдерін кеңейте отырып, ата салтын, адамгершілік

қасиеттерін қалыптастырып, бабалардан қалған ұлағатты, ғибрат сөздерді түсіндіріп, содан үлгі – өнеге алуға баулу;

3. Оқушылардың өзіндік көзқарасын қалыптастыру; 


Күтілетін нәтижелер



Діни әңгімелер туралы түсінігі кеңейеді;

Әңгімелерді оқи отырып дұрыс жолды таңдау керектігін ұғынады.

Өзіндік көзқарасы қалыптасады.

Керекті жабдықтар


Интерактивті тақта, суреттер, үнтаспа , тапсырмалар жинағы.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

Топтық жұмыс, жаңа білімді меңгерту, ой бөлісу, бағалау әдістері, сыни тұрғыдан ойлау стратегиялары

С а б а қ б а р ы с ы :

Сабақ

кезеңдері және уақыты

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті


Кіріспе кезеңі


5 мин

1.Оқушылармен сәлемдесу

2. Сыныпты түстерді таңдап алу арқылы топқа бөлу .

Сыныпта ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыру үшін интерактивті тақтадан өлең жолдарын көрсетеді.


Армысың, асыл күн !

Армысың , көк аспан !

Армысың , жан досым !

Жылуыма жылу қос,

Міне , менің қолым!


Бағалау: «От шашу » шапалағы

Мұғаліммен амандаады.


Оқушылар түстерді алу арқылы 3 топқа бөлінеді.


Оқушылар тақтадағы өлең жолдарын хормен оқып,қимылмен көрсетіп көңілд күйлері көтеріледі.





«От шашу » шапалағын жасайды.


Тұсаукесер кезеңі


7 мин

Интерактивті тақтадансуреттер көрсетеді және бұл суреттерді көргенде ойларыңызға қандай сөздер мен сөз тіркестері келді? деп сұрайды.

Елбасымыз Н.Ә. Назарбаев «Саясат күнде өзгереді, ал-дін мәңгілік-деген болатын.Біздің тегіміз түрік, дініміз-ислам екенін ұмытпаумыз керек. Ол үшін Қасиетті кітап-Құран кәрімді насихаттауды естен шығармауға тиіспіз»


Сонымен бүгінгі өтетін сабағымыздың тақырыбы не ? деп оқушылардан сұрайды.

Оқушылар қолын жайып бата тілейді, мешіт, құран кітабы, басына хиджаб киген әйел т.б өз ойларын білдіреді.











Оқушылар сабақтың тақырыбын айтады.



Негізгі кезең


8 мин










15 мин
















5 мин

Сыйынарымыз Алла, тегіміз түрік, табынарымыз қасиетті Құран Кәрім. Сабағымыз қасиетті Құран Кәрім жайында болмақ. Намаз оқыған мұсылмандарды діншіл, ұлтшыл деп қудалауға ұшыратқан кеңестік саясат халқымызды

дінінен алшақтатып жіберген еді. Қудалауға ұшыраған дініміз қайта оралып, ұрпақ тәрбиесіне қызмет атқарып отырғаны еліміздің тәуелсіздігінің жемісі. Қандай іске кіріссең де Бисмиллаһир- рахманир рахим деп бастасаң, сонда сол істің сауабы тиеді, істеген ісің жақсылыққа бастайды. Міне, біз де бүгінгі сабағымызды

Бисмиллаһир рахманир рахим деп бастаймыз.

Мұғалім бағалау парағын таратып береді.

Топ оқушылары табыс критерийі арқылы бағалап отырады.


Блум таксаномиясы бойыша тақырыпты меңгеру үшін тапсырмалар берілді.

  1. Білу. Әңгімелерді оқу .

  2. Түсіну. Оқыған мәтіндерін түсіндіру үшін өз пікірлерін плакатқа түсіреді және қорғайды..

1 топ. Құран- ислам дінінің ең негізгі, басты кітабы.

2 топ Мұхаммед –пайғамбар

3-топ Сөздікпен жұмыс

3.Қолдану. «Батамен ер көгерер, жаңбырмен жер көгерер» дейді халық мақалы. Дұға оқып, бата жасау қазақ халқының ең бір маңызды дәстүрі болып табылады. Дұға өлілерге де, тірілерге де аса қажет. Дұға оқылып, бата жасалғанда ізгі тілекке көп болып атсалысады. Алла тағала да «көптің тілеуін берейін» деген.

1 топ. Күнделікті өмірде қасиетті дұғалар қай уақытта оқылатынын атап беру сұралады..

2-топ Қазіргі уақытта өзге діни ағымдар, түрлі секталар елімізде кең өріс алуда.Бұл туралы не білеміз?

  1. Қандай діни мерекелерді білесіңдер және олар қалай аталып өтеді?

Талдау. Сөзжұмбақ шешу 1.Ислам дінінің қасиетті, негізгі бас кітабы. / құран/

2. Меккеде мешіт салдырған, Абайдың әкесі /Құнанбай/

3. Бес парыздың бірі /ораза/

4.Меккеде сыйынатын қасиетті тас. / қағба/

5. Пайғамбардың анасы /Әминә/

6. Пайғамбар қай жерде дүниеге келді? /Мекке/

7. Екі рет қажыллыққа барған Абайдың немере інісі. /Шәкәрім/

8. Құранды жаттап, оны жеті түрлі қырағатқа (әуенге) салып оқушы адам. /қари/

9. Рамазан айында әр жан басының амадығына берілетін садақа /пітір/

10. Пайғамбарымыз кім?/Мұхаммед/

Shape1











Жинақтау.

Күнделікті өмірде жиі оқылатын «Фатиха». Сүресін тыңдау. (Интерактивті тақтадан)



«Фатиха » сүресі. Бұл Құран сүресі өте қасиетті, ауру- сырқатқа, іс әрекеттің табысты болуына себебі тиеді. Өлім жітімде оқыса өте сауапты.

«Ықылас» сүресі.

Бүл сүрені 3 рет оқыса, сауабы, оң ниетпен тілеген тілектің тигізер пайдасы өте мол. Сондықтан да намазда, өлім жітімде де жиі оқылады.





















Оқушылар хормен « Бисмиллаһир рахманир рахим» деп кітапты қолдарына алады.





Оқушылар мәтінді жеке оқып шығады, содан соң жұптасып талдайды, сосын топта талдап шығады.





















1.Бейіт басына барғанда өлі аруақтарға;

2. Қасиетті жұма күні (шелпекке);

3. Адам қайтқанда (жаназада).









Оқушылар жауабын айтып, сөз жұмбақты толтырады.

































Оқушылар интерактивті тақтадан сүресін тыңдайды.


Қорытынды кезең

5 мин

Бағалау: Құран Кәрім адамды қандай болуға тәрбиелейді?






Оқушылардың бағалау парағын қорытындылауын сұрайды.



Аллаға сену ұлтымыздың бірлігін нығайтады. Дініміз халқымыздың ұйытқысы, отаншыл ой санасының асыл арқауы. Еліміздің келешегі үшін Алланың қағидаларына мойынсынуымыз қажет.

Үйге тапсырма: Құран Кәрім жайында оқып келу, «Ықылас», «Фатиха» сүрелерін жаттау.



Оқушылар өз пікірлерін білдіреді.

Толтырылмаған жүрекше бейнеленген парақ таратылып берілді, оқушылар соған адамның бойында қалыптасатын жақсы қасиеттерді жазып толықтырады.





Оқушылар топ болып бағалап шығады жәе қандай бағаға ие болғанын айтады.





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!