|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: №9 Ш.Уәлиханов атындағы орта мектебі Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Ерманова Жанна Есқабылқызы Сынып: 6 Қатысқандар: Қатыспағандар: 3-мемлекеттің дамуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Атлах шайқасы . Зерттеу сұрағы: Неліктен Атлах шайқасын «халықтар шайқасы» деп атайды? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.3.2.3. Атлах шайқасының тарихи маңызын талдау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Атлах шайқасыны туралы түсінеді,шайқасты сипаттайды, Атлах шайқасының тарихи маңызын анықтайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критеийі |
Атлах шайқасы қайда, қашан болғанын анықтайды. Шайқас туралы әңгімелейді. Атлах шайқасының тарихи маңызын ажыратады, неліктен «Халықтар шайқасы» деп аталған себептерін анықтайды, талдайды. Атлах шайқасы болған жерді кескін картаға түсіреді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Атлах шайқасы жөнінде видеороликпен танысу арқылы сұрақтарға жауап береді (тыңдалым) Атлах шайқасы туралы мәтінмен жұмыс (оқылым, жазылым) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Өзін қандай да бір ұлттың өкілі ретінде сезіну - патриотизм - ұлттық сана-сезім - тәуелсіздік - ар-ождан бостандығы Диалогке арналған сөз тіркесін жазу және терминолгия: Біздің анықтағанымыз... Қорытындысында... Біздің тобымыздың ойынша... Терминология: шайқас, сардар, экспансия, өркениет, халифат. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География-дүние жүзі тарихы пәнімен байланысты сабақта ізденіс жұмысы арқылы жүзеге асырылады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Түргештер мен қарлұқтар туралы деректердегі мәліметтерді айтып бере алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Сабақ мақсатын хабарлау Күтілетін нәтижені анықтау Амандасу Смайликтер арқылы оқушылардың сабақ басындағы көңіл-күйлері анықталады Сабақ мақсатымен таныстыру. Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен оқу мақсаттарымен оқушыларға таныстырылады. Топқа бөлу. Әртүрлі түстер арқылы 2-топқа бөлеміз.
|
Интерактивті тақта Оқулық
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут
|
І тапсырма. Постермен жұмыс. Атлах шайқасы туралы видео көрсетіледі. Төмендегі берілген сұрақтардың жауабын көретілген видеролик арқылы жауабын табады.
ҚБ. «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды ІІ тапсырма І топ: мәтінді түсініп оқы, негізгі ақпараттарды «Топтастыру» әдісін түсір.
Маңызды ақпараттар
ІІ-топ. Берілген мәтін бойынша сұрақтар құрастыр 751 жылы араб және қытай әскері Талас өзенінің жағасындағы щағын Атлах қаласының түбінде кездесті. Қазір бұл қаланың орны бүгінгі Тарас қаласына таяу аймақта. Шайқас шілде айында өтіпті.Қытайлар ұрыс даласына 100 мың әскер жауынгермен келген.Шайқас арабтың алдыңғы шебіндегі атты әскердің шабуылынан басталды. 5 күнге созылған шайқаста араб та, қытай да аянған жоқ.Алайда күші тепе-тең дұшпандар ит жығыс болып бірін бірі жеңе алмады.Тек шайқастың соңғы күні ғана сырттай бақылап тұрған түркештер кенеттен қытайлардың сол қанаты және ту сыртынан соққы берді. Мұны күтпеген олар кейін шегінуге мәжбүр болды.Арабтар қарсыласын тысқыра бастады. Рухы түскен қытайлардың тас талқаны шықты.Дүре қашқан жауды қарлықтар мен арабтың атты әскері шамамен 7 шақырымға дейін қуыпты. Тарихшы Әл Максиди еңбегінде 5 күнге созылған бұл соғыста қытай әскерінің 45 мыңы өліп 20 мыңы тұтқынға түсті деп жазады. Содан кейін 1000 жыл бойына қазақ елі қытай әскерінің табанына тапталған жоқ.
Қ.Б.Қошемет көрсету арқылы бағаланады. ІІІ тапсырма. «Ақиқат-жалған» әдісі бойынша тапсырма беріледі.
Берілген сөздердің мағынасын сәйкестендір
ҚБ. «Көршіңді тексер» атты әдіс арқылы қасындағы топтың жұмыстарын тексеріп, бағалайды. ІҮ тапсырма. Картамен жұмыс 1.Картада Түркеш қағанаты, қарлұқ қағанаты және Қытай және Орта Азия аймақтарын орналастырып жазыңдар. 2. атлах шайқасы болған жерді белгілеңдер 3. Араб және Қытай әскерлерінің жүру бағыттарын көрсетіңдер
ҚБ. «Смайлик» арқылы бағалайды |
Оқулық
Интерактивті тақта, Оқулық
Интерактивті тақта, Карта, кескін карта
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 7 минут |
Кері байланыс орнату оқушылардың жаңа сабақты нені түсініп, нені түсінбегенін анықтау үшін «2 медаль/2 миссия» кестесін толтырады Медальға-білдім, түсіндім, үйрендім. Миссияға-түсінбедім, қиын болды
|
Стикер, плакат |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Топтық жұмысқа тартылады. Үнемі диалог арқылы бағыттау жүргізіледі. «Ақиқат-жалған» әдісі бойынша тапсырма беріліп, тақырыптың мазмұнын ашады.
|
Қалыптастырушы бағалау «Басбармақ», «Қошемет көрсету» , «Көршіңді тексер», «Смайлик» әдістері арқылы әр тапсырма сайын жүзеге асырылады, қошемет көрсету арқылы және дескриптор арқылы ынталандырады. |
Оқытуды жақсарту мақсатында Бейнероликтер көрсетіледі. АКТ құралдары сабақта ғана қолданылады топтық, жеке жұмыстарға тартылу арқылы қимыл-қозғалысты жүзеге асырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Атлах шайқасының тарихи маңызын ажыратты, неліктен «Халықтар шайқасы» деп аталған себептерін анықтады. 2: Атлах шайқасы болған жерді кескін картаға түсірді Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді? (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Оқушылардың белсенділігі 2:Материалдардың сапалылығы Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Жұптық және топтық жұмыстар оқушылардың бірлесіп жұмыс жасау (бірін бірі тыңдау, өз пікірін білдіру, дәлелдер келтіру) дағдыларын жетілдіруге әсерін тигізді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақтың тақырыбы:Атлах шайқасы . Зерттеу сұрағы: Неліктен Атлах шайқасын «халықтар шайқасы» деп атайды?
Сабақтың тақырыбы:Атлах шайқасы . Зерттеу сұрағы: Неліктен Атлах шайқасын «халықтар шайқасы» деп атайды?
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: №9 Ш.Уәлиханов атындағы орта мектебі Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Ерманова Жанна Есқабылқызы Сынып: 6 Қатысқандар: Қатыспағандар: 3-мемлекеттің дамуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Атлах шайқасы . Зерттеу сұрағы: Неліктен Атлах шайқасын «халықтар шайқасы» деп атайды? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.3.2.3. Атлах шайқасының тарихи маңызын талдау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Атлах шайқасыны туралы түсінеді,шайқасты сипаттайды, Атлах шайқасының тарихи маңызын анықтайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критеийі |
Атлах шайқасы қайда, қашан болғанын анықтайды. Шайқас туралы әңгімелейді. Атлах шайқасының тарихи маңызын ажыратады, неліктен «Халықтар шайқасы» деп аталған себептерін анықтайды, талдайды. Атлах шайқасы болған жерді кескін картаға түсіреді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Атлах шайқасы жөнінде видеороликпен танысу арқылы сұрақтарға жауап береді (тыңдалым) Атлах шайқасы туралы мәтінмен жұмыс (оқылым, жазылым) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Өзін қандай да бір ұлттың өкілі ретінде сезіну - патриотизм - ұлттық сана-сезім - тәуелсіздік - ар-ождан бостандығы Диалогке арналған сөз тіркесін жазу және терминолгия: Біздің анықтағанымыз... Қорытындысында... Біздің тобымыздың ойынша... Терминология: шайқас, сардар, экспансия, өркениет, халифат. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География-дүние жүзі тарихы пәнімен байланысты сабақта ізденіс жұмысы арқылы жүзеге асырылады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Түргештер мен қарлұқтар туралы деректердегі мәліметтерді айтып бере алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Сабақ мақсатын хабарлау Күтілетін нәтижені анықтау Амандасу Смайликтер арқылы оқушылардың сабақ басындағы көңіл-күйлері анықталады Сабақ мақсатымен таныстыру. Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен оқу мақсаттарымен оқушыларға таныстырылады. Топқа бөлу. Әртүрлі түстер арқылы 2-топқа бөлеміз.
|
Интерактивті тақта Оқулық
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут
|
І тапсырма. Постермен жұмыс. Атлах шайқасы туралы видео көрсетіледі. Төмендегі берілген сұрақтардың жауабын көретілген видеролик арқылы жауабын табады.
ҚБ. «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды ІІ тапсырма І топ: мәтінді түсініп оқы, негізгі ақпараттарды «Топтастыру» әдісін түсір.
Маңызды ақпараттар
ІІ-топ. Берілген мәтін бойынша сұрақтар құрастыр 751 жылы араб және қытай әскері Талас өзенінің жағасындағы щағын Атлах қаласының түбінде кездесті. Қазір бұл қаланың орны бүгінгі Тарас қаласына таяу аймақта. Шайқас шілде айында өтіпті.Қытайлар ұрыс даласына 100 мың әскер жауынгермен келген.Шайқас арабтың алдыңғы шебіндегі атты әскердің шабуылынан басталды. 5 күнге созылған шайқаста араб та, қытай да аянған жоқ.Алайда күші тепе-тең дұшпандар ит жығыс болып бірін бірі жеңе алмады.Тек шайқастың соңғы күні ғана сырттай бақылап тұрған түркештер кенеттен қытайлардың сол қанаты және ту сыртынан соққы берді. Мұны күтпеген олар кейін шегінуге мәжбүр болды.Арабтар қарсыласын тысқыра бастады. Рухы түскен қытайлардың тас талқаны шықты.Дүре қашқан жауды қарлықтар мен арабтың атты әскері шамамен 7 шақырымға дейін қуыпты. Тарихшы Әл Максиди еңбегінде 5 күнге созылған бұл соғыста қытай әскерінің 45 мыңы өліп 20 мыңы тұтқынға түсті деп жазады. Содан кейін 1000 жыл бойына қазақ елі қытай әскерінің табанына тапталған жоқ.
Қ.Б.Қошемет көрсету арқылы бағаланады. ІІІ тапсырма. «Ақиқат-жалған» әдісі бойынша тапсырма беріледі.
Берілген сөздердің мағынасын сәйкестендір
ҚБ. «Көршіңді тексер» атты әдіс арқылы қасындағы топтың жұмыстарын тексеріп, бағалайды. ІҮ тапсырма. Картамен жұмыс 1.Картада Түркеш қағанаты, қарлұқ қағанаты және Қытай және Орта Азия аймақтарын орналастырып жазыңдар. 2. атлах шайқасы болған жерді белгілеңдер 3. Араб және Қытай әскерлерінің жүру бағыттарын көрсетіңдер
ҚБ. «Смайлик» арқылы бағалайды |
Оқулық
Интерактивті тақта, Оқулық
Интерактивті тақта, Карта, кескін карта
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 7 минут |
Кері байланыс орнату оқушылардың жаңа сабақты нені түсініп, нені түсінбегенін анықтау үшін «2 медаль/2 миссия» кестесін толтырады Медальға-білдім, түсіндім, үйрендім. Миссияға-түсінбедім, қиын болды
|
Стикер, плакат |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Топтық жұмысқа тартылады. Үнемі диалог арқылы бағыттау жүргізіледі. «Ақиқат-жалған» әдісі бойынша тапсырма беріліп, тақырыптың мазмұнын ашады.
|
Қалыптастырушы бағалау «Басбармақ», «Қошемет көрсету» , «Көршіңді тексер», «Смайлик» әдістері арқылы әр тапсырма сайын жүзеге асырылады, қошемет көрсету арқылы және дескриптор арқылы ынталандырады. |
Оқытуды жақсарту мақсатында Бейнероликтер көрсетіледі. АКТ құралдары сабақта ғана қолданылады топтық, жеке жұмыстарға тартылу арқылы қимыл-қозғалысты жүзеге асырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Атлах шайқасының тарихи маңызын ажыратты, неліктен «Халықтар шайқасы» деп аталған себептерін анықтады. 2: Атлах шайқасы болған жерді кескін картаға түсірді Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді? (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Оқушылардың белсенділігі 2:Материалдардың сапалылығы Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Жұптық және топтық жұмыстар оқушылардың бірлесіп жұмыс жасау (бірін бірі тыңдау, өз пікірін білдіру, дәлелдер келтіру) дағдыларын жетілдіруге әсерін тигізді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














