Материалдар / Шәкәрім Құдайбердіұлының өмірі мен шығармашылығы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Шәкәрім Құдайбердіұлының өмірі мен шығармашылығы

Материал туралы қысқаша түсінік
1. Топтарға біріктіру 2. Оқушыларды түгендеу 3. Сабақтың мақсатымен таныстыру І топ: «Әдебиетшілер» ІІ топ: «Тарихшылар» ІІІ топ: «Зерттеушілер» 3. Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Қараша 2020
357
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақтың тақырыбы:

Шәкәрім Құдайбердіұлының өмірі мен шығармашылығы

Мұғалімнің аты-жөні : Алауова Зейнеп Оразовна

Күні

Шымкент қаласы. №96 М.Әуезов атындағы №96 жалпы орта білім беретін мектеп

СЫНЫП: 8

Қатысқаноқушылар саны:

Қатыспағаноқушылар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаттары

Т/Ж1.Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау

Сабақ нәтижесі:


Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды.

Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:

Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.

Бағалау критерийі

Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

Тілдік құзіреттілік

Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектері

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.

Пәнаралық байланыс

Музыка, қазақ тілі.

Алдыңғы оқу

Шәкәрім Құдайбердіұлының өмірі

Сабақтың жоспары

Жоспарланғануақыт

Сабақ барысы :

Бағалау түрлері

Басы

5 минут

Ұйымдастыру кезеңі

1. Топтарға біріктіру

2. Оқушыларды түгендеу

3. Сабақтың мақсатымен таныстыру

І топ: «Әдебиетшілер»

ІІ топ: «Тарихшылар»

ІІІ топ: «Зерттеушілер»

3. Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру


Ортасы 30 минут

1.Үй тапсырмасын пысықтау.

Жеке тапсырма.

«Жылдар сөйлейді» әдісі

Бір оқушы алға шығып өз пікірін айтып және тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді..

Слайд.

Б/у: «Марапат сөздер» арқылы бағалау



2.»Қызығушылықты ояту» (Сұрақтар бойынша жауап беру).

Жалпылама сұрақ. Бес арысты атаңдаршы (оқушылар атап өтеді).


3. Бүгін бес арыстың бірі, Абайдың інісі - Шәкәрім туралы сабақ өткізгелі отырмыз.

Мұғалім түсіндірмесі. Бейне-түсіндірме.

Шәкәрімнің әкесі Құдайберді Құнанбайдың Күңке деген бәйбішесінен туған, яғни Абайдың туған ағасы. Абаймен әкесі бір, шешесі бөлек. Шәкәрім сонда Абайға немере іні болып келеді.

Кейбір деректерде Шәкәрімнің шын есімі «Шаһкәрім» деп беріледі.

Шәкәрім бес жасында ауыл молдасына оқуға беріледі де онда жеті жасына дейін сабақ пен тәлім алады.

Араб, парсы, түрік, орыс тілдерін жетік білді.

Жеті жасында әкесі Құдайберді қайтыс болып, жетім қалады. Атасы оның көңіліне қаяу түсірмей, бетінен қақпай, еркелетіп өсіреді: ол жөнінде ақынның өзі: «Қажы марқұм мені «жетім» деп аяп, қысып оқыта алмай, жетімді сылтау етіп, ойыма не келсе, соны істеп ғылымсыз өстім» деп өкіне еске алады. Алайда ақылды бала өсе келе тез ес жиып, жеті жасынан бастап Абайдың тікелей тәрбиесінде болып, өлең сөзге бейімділігін танытады.

20 жасында елінде болыс болады. 1881 жылы Абайдың ақылымен болыстықты Оспанға өткізеді.

1905 жылы Шәкәрім қажылық сапар шекті.

Меккеге барған бұл сапарын пайдаланып, ақын өзінің байырғы арманын жүзеге асырды. Стамбұл, Париж кітапханаларынан туған халқының тарихына байланысты кітаптарды оқыды. Сол сапарда жинаған мағлұматтар негізінде «Түрік, қырғыз, қазақ хандар шежіресі» кітабын жазады.







Бейне түсірілім

  • 4.Топтық жұмыс (оқулықпен жұмыс).

  • Құнанбай, Абай, Құдайберді, Шәкәрім бейнелеріне мінездеме беріңдер.

  • Шәкәрім Құдайбердіұлының өмірін негізге ала отырып ,оқиғалар хронологиясын құрастырыңдар.

  • Шәкәрім аудармалары туралы не білесіңдер?


5.Оқулықпен жұмыс.


6-тапсырма. Шәкәрімнің болыстыққа сайлануы туралы деректер іздеп, білгендеріңді айтып беріңдер.

7-тапсырма. «Шәкәрім және XX ғасыр басындағы қазақ басылымдары» тақырыбында әңгіме өрбітіңдер.

8-тапсырма. «Бостандық таңы атты» өлеңінен берілген үзіндіні мәнерлеп оқу.


6.Абай мен Шәкәрім шығармаларын салыстыру.

7.Өлеңдері (Мәнерлеп оқу).

8.Сергіту сәті. «Бұл ән бұрынғы әннен өзгерек» әні.

9. Топтық тапсырма

І топ: «Әдебиетшілер» (сызба құру)

Шәкәрім Құдайбердіұлының өмір жолы

ІІ топ: «Тарихшылар»(сызба құру)

ШәкәрімҚұдайбердіұлының шығармалары

ІІІ топ: «Зерттеушілер»(сызба құру)

Шәкәрімнің Құдайбердіұлының туыстары


Оқулық. Ғаламтор материалдары.

Плакат.

Б/у: «Бас бармақ» әдісі











Оқулық. Ғаламтор материалдары.

Плакат.

Б/у: «Бас бармақ» әдісі

6.Дәптермен жұмыс. Сөздікпен жұмыс.

Мансап - атақ, даңқ.

Нәпсі - тойымсыздық, көрсеқызарлық.

Тұл - жалғыз, ескерусіз қалу.

Сарпқылу- жаныменберілеорындау.


8. «Біліп жүрейік»


«Тапқыр болсаң,тауып көр! »


Шәкәрімнің нақыл сөздері




Оқулық Слайд.


Б/у: «Марапат сөздер» арқылы бағалау

Сабақты бекіту


Бүгінгі өтілген тақырып бойынша өз ойларыңызды бірнеше сөйлеммен жеткізіңіздер.

Б/у: «Марапат сөздер» арқылы бағалау

«Біреу мені –үнемі көре алмайды,

Біреу мені – күніге жамандайды.

Ал біреулер ұдайы қамқор болып,

Бар жоғымды уайымдап алаңдайды.

Біреу мені-келмейді түсінгісі,

Біреу мені-келеді түсіргісі.

Ал біреулер дұға етіп мына мені

Оңға бассын дейді ылғи ісі.

Жүрейікші тату-тәтті пендедей-ақ,

Бірімізді-біріміз күндемей-ақ.

Ешбірінің түрі жоқ оңып тұрған,

Сондықтан қойайықшы үндемей-ақ.


Слайд.


Сабақты бекіту

Аяқталуы

5 минут

Үйге тапсырма.

  • «Шәкәрім және әдебиет» тақырыбында баяндама жасау.

  • «Бостандық таңы атты» эссе жазу.

  • «Бостандық таңы атты» өлеңін мәнерлеп оқу.


Рефлексия.

  • Не үйрендім?

  • Не қиын болды?

  • Не ұнады?



Слайд

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымшакөмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз?

Сізқабілеті жоғарыоқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалайжоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардыңүйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралықбайланыс

Қауіпсіздікжəнееңбектіқорғауережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағыбайланыс

Рефлексия

Сабақ / оқумақсаттарышынайыма?

Бүгіноқушыларне білді?

Сыныптағыахуалқандайболды?

Мен жоспарлағансаралаушараларытиімдіболдыма?

Мен берілгенуақытішіндеүлгердімбе?

Менөзжоспарымақандайтүзетулеренгіздімжəне

неліктен?



Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес

келетінсұрақтарғажауапберіңіз.

Қорытындыбағамдау

Қандайекінəрсетабыстыболды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!