Ашық сабақ. Санды 5-ке көбейту және бөлу кестесі.
3сыныпАвтор: Бағыты: Бастауыш сынып Бөлімі: Ашық сабақ Сыныбы: 3
сынып
Материал туралы қысқаша
түсінік
Мақсаттары:А) Білімділік: Оқушылардың көбейту
және бөлу кестесі туралы түсінігін қалыптастыру. 5-ке көбейту мен
бөлуді меңгерте отырып ауызша көбейтуге және бөле білуге үйрету.
Ә)Дамытушылық: Оқушылардың зейінін ойлау, байқағыштық қабілеттерін,
зерде үрдісін дамыту, қиялын ұштап, қабілеттерін шыңдау.
Шығармашылыққа жетелеу. Б)Тәрбиелік: Оқушыны ізденуге, салыстыруға,
жеке жұмыс, топ болып, бірлесе жұмыс істеуге, ұйымшылдыққа,
ұқыптылыққа, адалдыққа тәрбиелеу. Көрнекілігі: Интерактивті
тақта,геометриялық фигура, көбейту кестесі Сабақ түрі: Аралас, ойын
сабақ. Сабақ әдісі: Түсіндіру, сұрақ – жауап, өз бетімен
жұмыс.
Математика(3-сынып )Тақырыбы: Санды 5-ке көбейту және бөлу
кестесі.Мақсаттары:А) Білімділік: Оқушылардың көбейту және
бөлу кестесі туралы түсінігін қалыптастыру. 5-кекөбейту мен бөлуді
меңгерте отырып ауызша көбейтуге және бөле білуге
үйрету.Ә)Дамытушылық: Оқушылардың зейінін ойлау, байқағыштық
қабілеттерін, зерде үрдісін дамыту, қиялын ұштап, қабілеттерін
шыңдау. Шығармашылыққа жетелеу.Б)Тәрбиелік: Оқушыны ізденуге,
салыстыруға, жеке жұмыс, топ болып, бірлесе жұмыс істеуге,
ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, адалдыққа тәрбиелеу.Көрнекілігі:
Интерактивті тақта,геометриялық фигура, көбейту кестесіСабақ түрі:
Аралас, ойын сабақ.Сабақ әдісі: Түсіндіру, сұрақ – жауап, өз
бетімен жұмыс.Сабақтың барысы: 1 Ұйымдастыру
кезеңі.Қандай есеп болса да,Шешпей оны
қоймайық.Оқушыларды түгендеу. Назарын сабаққа аудару.Сынып
екі топқа бөлінеді. Екі топ өзара жарысып, орындалған әр бір
тапсырма үшін, топ қоржынына өз ұпайлары салынып отырады яғни,
асықтар салынады.Үй тапсырмасын тексеру
Қызығушылығын ояту:”Ой толғау”
әдіс-5
санына байланысты ұғымдар туралы ой
қозғау.5
асыл, 5 дұшпан, 5 қару, т.б.Кестемен
жұмысКөбейту кестесін «Тақия тастамақ» ойынымен
пысықтауЖаңа сабақ.-Мынау қандай геометриялық фигура?-Көпбұрыш (
яғни бесбұрыш туралы талдау жұмысын
жүргізу)-Сонымен, біз бүгін қай санның көбейту кестесімен
танысамыз деп ойлайсыңдар?-5-тің көбейту кестесімен
танысамыз (жаңа сабақты түсіндіру)-Теңдіктің оң және сол
жақтарын салыстырайық, қандай айырмашылық бар?(теңдіктің сол
жағында 5-ке көбейту кестесі, ал оң жағында сол көбейтулердің қосу
амалдары арқылы берілген)3) – Неге әрбір келесі жолдағы өрнектің мәні
алдыңғы жолдағы өрнектің мәнінен 5-ке артық?(5-ті 5-ке көбейту үшін
5-ті 5 рет қосамыз, ал 5-ті 6-ға көбейту үшін 5-ті 5-ке 6 рет
қосамыз)5·5=5+5+5+5+5 5·5=255·6=5+5+5+5+5+5
5·6=305·7=5+5+5+5+5+5+5 5·7=355·8=5+5+5+5+5+5+5+5
5·8=405·9=5+5+5+5+5+5+5+5+5 5·9=45- Қайсысы тиімді екен? (көбейту амалын
қолдану)Тақтаға назар аударайық.Мұнда 5-ке көбейту кестесі қалай
құрылғанын қарайық.6·5=5·6 7·5=5·78·5=5·8 9·5=5·9- Не
байқадыңдар? (көбейткіштердің орындары ауысқан)- Қандай
ережені білеміз, еске түсірейік. (көбейткіштердің орындары
ауысқанымен, көбейтіндінің мәні өзгермейді)Ауызша. Бөлуге кері
амал- көбейту.(көбейтіндінің мәнін көбейткіштердің біріне бөлсек,
екінші көбейткіш шығады.25:5=5, себебі 5·5=2530:5=6, себебі
6·5=3035:5=7, себебі 7·5=3540:5=8, себебі 8·5=4045:5=9, себебі
9·5=45Оқулықпен жұмысСөздік жұмысыМандарин, апельсин ( үш тілде жүргізу)№2
Тапсырманы оқыту.-Бұл тапсырма қалай
аталады?-Есеп-Есеп болу үшін оның қандай бөліктері
болады?-Шарты, сұрағы,шешуі,жауабыМандарин-8 кг-нан –
5жәшіккеАпельсин-16 кгБарлығы-?Шешуі: (8*5)+16=56Жауабы:
барлығы 56 кг жемісТоптық жұмыс*Ойланыңыз*Жұппен
талқылаңыз*Бөлісіңіз№3
Бір жәшіктің массасы
|
Жәшіктер саны
|
Барлық жәшіктің массасы
|
9кг
|
5
|
?
|
?
|
5
|
45 кг
|
9 кг
|
?
|
454кг
|
-Бұлар өзара кері есептер болып табыла ма?
Неліктен?Әр
топ ақылдасып тақтада орындайды.Сергіту сәті «Достық» әніӨзіндік жұмыс, топтық
жұмыс «Тездет,бірақ қателеспе!» ойыны(Болған топ
жолақшаға жауабын жазып, жолақшаны
көтереді)№4
Өрнектер құр9*5=45 45:5=9 45:9=5 5*9=455*8=40 40:5=8
40:8=5 5*8=40№5.Өрнектер құр және олардың мәндерін тап:6*5 7*5 8*5
9*530:5 35:5 40:5 45:5«Бесбармақ» ойыны -Бұл ойын бойынша оқушылар
бір-бірін бағалайды.Сабақты қорыту: -Бүгін не
үйрендік?Қоржынына көп асық жинаған топты марапаттап,
мадақтау. Бағалау.Үйге: №7.
53-бетМаңғыстау облысы,Бейнеу ауданы