Материалдар / сақ патшайымы Томирис

сақ патшайымы Томирис

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақстан территориясындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Желтоқсан 2017
1526
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Мектеп: Байғанин ауданы, Көкбұлақ орта мектебі
Сабақ: Қазақстан тарихыТақырыбы:Сақ патшайымы Томирис
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Аманова Кырмызы Елеусиновна

Сынып: 5Қатысқандар саны: Қатыспағандар:

Осы сабаққа негізделген оқу мақсаты:5.3.2.1 Қазақстан территориясындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау.

Сабақ мақсаттары:















Ойлау деңгейлері



Тарихи концептілер

Барлық оқушылар: Сақ патшайымы Томиристі ел басқарушы тұлға ретінде таниды;


Оқушылардың басым бөлігі: Геродоттың жазба деректерін талдау арқылы соғыстың сылтауы мен себебін ажыратып, Томириске мінездеме бере алады;



Кейбір оқушылар: Томирис патшайымның қаһармандық ерлігін бағалайды.

Білу, Түсіну, Бағалау

дәлел, маңыздылық
Бағалау критерийлері
  • Қазақстанды мекендеген тайпалардың қарым-қатынасын білу.
  • Тарихи деректер арқылы Томиристің ерлігін сипаттау.
  • Сақ патшайымы Томиристің тұлғалық қасиетіне баға беру.
  • Томиристің қарсыласы жөнінде пікір білдіру.


  • Тілдік мақсат:Оқушылар орындай алады:
  • Оқыған ақпаратты өз сөзімен баяндайды
  • Мәтін бойынша өздігінен талдау жасап, ондағы негізгі мәселені түсіндіріп бере алады.
  • Оқушылар өздігінен қорытынды жасай алады.


  • Пәндік лексика және терминдер Патшайым, ерлік, сақ-массагет, патшалардың патшасы, Кир, парсы


    Диалогқа/жазылымға қажетті сөз тіркестер
  • Сақ тайпаларының тәуелсіздік үшін күресі маған ой салды...
  • Сақтардың қай аймақта орналасқандығын анықта.
  • Егер Томирис болмағанда...
  • Егер Шырақ бас мүддесін ойлағанда...
  • Құндылықтарға баулуСыни тұрғысынан ойлау, қарым-қатынас жасай алу қабілеті, қазақстандық патриотизм , толерантты сана, әр түрлі тарихи кезеңдегі өз елінің тарихын зерделеу арқылы оқушылар тарихи үдерістің біртұтастығы мен сабақтастығын түсінеді.
    Пәнаралық байланысДүниежүзі тарихы, бейнелеу өнері

    Алдыңғы оқу

    Тасмола археологиялық мәдениеті.
    Сабақтың барысы
    Сабақтың жоспарланған кезеңдеріСабақтағы жоспарланған жаттығу түрлеріРесурстар
    Басы5+5 минут















    Ұйымдастыру кезеңіІ. «Гүлмен тілек» (сергіту және топқа біріктіру)Шаттық шеңбер құрып, оқушылар арнайы дайындалып келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің астындағы жазылған сөздер бойынша топқа біріктіріледі.

    І-топ. Геродот ІІ-топ. Томирис ІІІ-топ. Кир



    ІІ. Алдыңғы сабақты еске түсіру. «Мен –саған, сен-маған» әдісі.1.»Мұртты» оба деп неге атайды?2. «Мұртты» обаларды кімдер салды?3. «Мұртты» обалардан не табылды?4.»Мұртты» обалар не үшін салынды?Қалыптастырушы бағалау: оқушыларды бағалау"Бас бармақ".




    гүлдеркеспе қағаздар



    суреттер













    Мұртты обалардың суреті

    Ортасы 25 минут

    (10+5+10)
    «Қызығушылықты ояту». «Ерлік», «батырлық» деген сөзді қалай түсінесіңдер?«Стоп кадр» әдісі бойынша тапсырма беріледі.Интерактивті тақтадан Томирис патшайымның суреті көрсетіледі
  • Суреттегі кім деп ойлайсыңдар?
  • Ол туралы қай жерден естідің немесе оқыдыңдар?
  • 1-тапсырма «Картамен жұмыс». Қазақстанды мекендеген тайпалардың қарым-қатынасы туралы оқулық мәтінінен оқып, танысады және картадан көрсетеді.

    .



    2-тапсырма: «Тұлғаны сипатта».Оқулықтағы мәтін және сурет бойынша Томиристі сипаттауға бағытталған қысқа тұжырымды жұптасып 10 сөз жазу.. Жұпта жұмыстарын аяқтағаннан кейін топ болып, оқушылар бір-бірінің жұмыстарына кері байланыс беріп, деректердің нақтылығына, қолданылған терминдердің дұрыстығына көңіл аудару..Қалыптастырушы бағалау: «Үш шапалақ» әдісімен бағалау



    3-тапсырма: Деректерді талқылау. «Бірге ойлаймыз» әдісі.Тапсырма бойынша оқушылар Геродоттың жазба дерегін талдайды. 2 кезеңнен тұрады:
  • Оқушылар деректерді оқиды.












  • Деректер не туралы?
























  • Деректер не туралы?
  • Тарихшылар Томирис патшайымға қандай мінездеме береді?
  • . Әрбір топқа 1 сұрақтан беріледі. А4 қағазының жоғарғы жағына сұрақтарды жазып таратамын. Уақыт аяқталғаннан кейін дайындаған жұмыстар сынып қабырғаларына ілінеді.
  • Барлық топтарға 2 түсті стикер таратылады. Олар келесі топтың жұмысымен танысып, стикерлерге пікірлерін жазып, қабырғаға ілінген жұмыстарын жапсырады. Жақсы тілекке 1 түс, ұсыныс жауаптарына басқа түсті стикер қолданылады. Оқушылар кері байланыс бойынша топта талқылау өткізеді, қорытындылайды.
  • Қалыптастырушы бағалау: "Смайликтер" арқылы бағалау.

    4-тапсырма: « Ротация» әдісі.Оқушылар Томирис «әлемнің төрт бұрышының билеушісі» және «патшалардың патшасы» атанған парсы патшасына қалай төтеп бере алды? Сұрақ ауқымында 4 көзқарасты талқылау.Талқылау барысы:
  • оқушылар шағын топтарға бөлінеді
  • топтың әрбір мүшесі флипчартқа жазылған тұжырыммен танысады
  • «мен автормен келісемін, себебі...», «мен автормен келіспеймін, өйткені...»
  • Топ мүшелері флипчарттарды аралап шығып өз ойларын түрлі-түсті қаламмен жазып, әр топ өзара талқылап, қорытындылайды.
  • Қалыптастырушы бағалаусмайликтер арқылы



    интербелсенді тақта, сурет,



    оқулық

    карта



































    сурет















































    деректер







    әр түсті стикерлер























    ватман қағаздармаркерлер























    әр түсті қалам
    Соңы3минут(Кері байланыс) «Шеңбердегі доп»Оқушылар шеңберлене отырып,бір-біріне кішкене допты лақтырады. Доп қолына тиген оқушы тақырып туралы бір сөйлем айтады.Доп
    Рефлексия2 минут







    1-қатпар-не ұнады, 2-қатпар- не нәрсе жақсарту керек, 3-қатпар- маған ұнады, бірақ келесі жолы... «БУТЕРБРОД» әдісі

    Интербелсенді тақта

    бутерброд суретістикерлер
    Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
    1.Топтық, жұптық, жеке жұмыстар арқылы өзара қолдау жүзеге асырылады. Тұлғаны таны, деректерді талқыла, ротация әдісі арқылы игеруді ұсындым.Әдіс-тәсілдерге бағыттауда айтылым, оқылым және жазылым дағдылары қалыптасады.2.Оқушылардың білімін саралау мақсатында ізденіс, зерттеушілік, салыстыру, дәлелдер келтіру дағдыларын дамытуға бағыттадым.1.Оқушылардың өткен тақырыптарда алған білімін жаңа сабақпен байланыстыруда ой түрткі сұрақтарын беру2.«Басбармақ», «Үш шапалақ» «өзара бағалау» әдістерімен мадақталды4.Кері байланыс «Шеңбердегі доп»

    Санитарлық - гигиеналық ережелерді сақтау. Техникалық- қауіпсіздік сақтау

    .

    РефлексияСабақ/оқу мақсаттары мен міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не білді? Сабақ қалай, қандай деңгейде өтті? .Жоспарлаған шаралар тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?«Бутерброд» әдісі



    Ресми байқаулар тізімі
    Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
    Осы аптаның ең үздік материалдары
    Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
    Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
    тақырыптармен дайындаймыз
    Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
    Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
    Толығырақ