Материалдар / Сақталу заңдары
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Сақталу заңдары

Материал туралы қысқаша түсінік
энергияның сақталу заңына түсінік береді,кинетикалық және потенциялдық энергияның формуласына есептер шығарады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
02 Ақпан 2023
334
18 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы

Үлкеншыған орта мектебі

Пәні:

Физика

Бөлім:

9.3А Сақталу заңдары

Педагогтің аты-жөні:

Дәутәлиева Ш

Күні:

20.01.2023ж

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

15 Практикалық жұмыс . Дененің кинетикалық энергиясының өзгеруіне қатысты күштің жұмысын салыстыру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.2.3.6-жұмыс пен энергияның байланысын түсіндіру және есептер шығаруда қолдану;

Сабақтың мақсаты

Жұмыс пен энергияның байланысын біледі,энергияның сақталу заңын және жұмыстың формуласын есеп шығаруда қолданады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру

Сабақтың басы

7 минут





















































































Өткен білімді еске түсіру

10









































Жаңа сабақ

20минут























































Бекіту

5минут



























































Кері байланыс

Сабақтың соңы

10 минут

Ұйымдастыру:

Ынтымақтастықты қалыптастыру: Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді.«Артығын алып таста».

Мына берілген суреттердің ортақ байланыстарын атаңдар.

Рисунок 1 Рисунок 2

Рисунок 3 Рисунок 4

Рисунок 5 Рисунок 6

Рисунок 7 Рисунок 8

Рисунок 9 Рисунок 10

Мына берілген суреттерде ортақ қандай іс-қимыл байланыстырып тұр.

Wordwall платформасы арқылы,түймедақ әдісін пайдаланып оқушыларға үй тапсырмасын пысықтау ретінде бірнеше сұрақтар қоямын.
1)Толық механикалық энергия дегеніміз не?Формуласын көрсетіңіз.

2)Энергияның өлшем бірлігі?

3)Кинетикалық энергия,кинетикалық энергия белгісін ата?

4)Дененің потенциялдық энергиясы,потенциялдық энергия белгісі?

5)Серпімді деформацияланған дененің потенциялдық энергиясының формуласы?

6)Жұмыс,жұмыстың өлшем бірлігі.

Есеп шығару,кім жылдам?(жеке жұмыс)

1.Егер үйдің әр қабатының биіктігі 3м болса,онда массасы 75 кг адамбаспалдақпен бірінші қабаттан алтыншы қабатқа көтерілгенде ауырлық күші қандай жұмыс атқарады?

2.Бала динамометрді созып,өзінің тарта алатын ең үлкен күшін анықтады.Ол 400Н-ға тең болып шықты.Серіппені созғанда бала қандай жұмыс атқарады?Динамометр серіппесінің қатаңдығы 10000Н/м.

3.Шойын тоқпақтың 8м биіктіктен түскен кездегі энергиясы 18000Дж болса,оның массасы қандай?

4.Массасы 400г дене қатаңдығы 100Н/м сығылған серіппеге бекітілген.Серіппені босатқанан кейінгі,дененің ұзаруы 10см болатындай тербеліс жасайды.Тербеліп тұрған дененің ең үлкен жылдамдығы?

5.Жылдамдығы 72км/сағ,массасы 1 т автомобильдің кинетикалық энергиясы.

6.Қандай биіктікте массасы 2т жүктің потенциялдық энергиясы 10кДж-ға тең?



Wooclap платформасы арқылы сұрақтарға жауап беру.

Ұялы телефондарын пайдаланып QR код арқылы кодты интерактивті тақтадан сканерлеп берілген сұрақтарға жазбаша жауап беру керек.

























Рефлексия: «Чемодан, еттартқыш, себет»

Үй жұмысы: Механикалық энергия және жұмыс тақырыпты оқу,формула жаттау. 22-жаттығу Есеп шығару 3,4-жаттығу.














Суреттерді энергияның сақталу заңымен байланыстыра

ды.





























































Оқушылар өткен тақырып сұрақтарына жылдам жауап беріп, бүгінгі тақырыппен танысады.

Оқу мақсатымен танысады

Мұғаліммен бірге тапсырмаларды талдау.

Оқушылар сұраққа жауап беріп сабақ тақырыбына шығады. Сабақ мақсаттарын оқушылармен бірге қою



Оқушылар энергия мен жұмысты байланыстыратын теңдеуді жазып қорытады

































Ұялы телефонмен берілген сұрақтарға жауап береді.














Дескрип

тор







Суреттерді көріп энергияның сақталу заңын түсіндіреді,

Суреттерді энергиямен байланыстырады-1

Жалпы балл-1

















































Физикалық шама анықтама

сын біледі-1

Формула

сын айтады,жазады-1

Өлшем бірлігін біледі-1

Жалпы балл-3















Физикалық шамаларды әріппен дұрыс белгілейді-1

Өлшем бірлктерді ХБЖ-ге айналдыра

ды-1

Есепті шығаруда формуланы дұрыс пайдалана

ды-1

есептің жауабын табады,өлшем бірлігін жазады-1

Жалпы балл-4 балл







Кинетика

лық энергия формуласын біледі-1

Энергия мен жұмыстың өлшем бірлігін біледі,энергияның сақталу заңын жазады-1

Жалпы балл-2





Жалпы балл 10 балл

Оқушылар

орындаған тапсырма

лары бойынша бағалана

ды.



Оқулық слайд

Стиккерлер







































Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!