Ұзақ мерзімді
жоспардың тарауы: 5.4В Ежелгі Қазақстан
тарихына шолу.
Күні:19.05.17
Сынып:
5
Қатысқандар саны:
19
Қатыспағандар саны:
0
Мұғалімнің аты-жөні: Алменов
Медет
Мектеп: Аманкелді атындағы
орта мектебі
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Сарматтар қандай
мемлекеттермен қарым-қатынаста болды
?
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
(оқубағдарлама-сынасілтеме)
|
5.3.2.1-Қазақстан
территорисындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахынадағы орнын
анықтау
|
Сабақмақсаты
|
Барлық
оқушы:Қазақстан аумағындағы сармат
тайпалары туралы біледі.
Басым
бөлігі: Қазақстан территориясындағы
көшпелілердің халықаралық сахынадағы орны туралы білімдерін
жинақтады.
Кейбір
оқушылар: Сармат тайпаларының қандай
мемлекеттермен байланыста болғанынын зерттей келе,көшпелілердің
халықаралық сахынаға қалай танылғанын
дәлелдейді.
|
Бағалау
критерийлері
|
|
Тілдікмақсаттар
|
Сарматтар туралы
бейнероликтер ұсынылады
(айтылым,тыңдалым)
https://www.youtube.com/watch?v=Ii_t9nHfiyo
Мәтінменен жұмыс.(
оқылым, жазылым)
|
Құндылықтарды
дарыту
|
- туған жер тарихын
мақтан тұту
-
патриотизм
- өзін қандай да бір ұлттың
өкілі ретінде сезіну
|
Пәнаралық
байланыстар
|
-
География
-
Қазақ
әдебиеті.
|
Тақырып бойынша
алдынғы білім
5
мин
|
Сарматтардың
қоғамдық құрылысы мен шаруашылық
өмірі.
|
Сабақбарысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекеттер
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
9 мин
|
1.Ұйымдастыру
кезеңі
А)
Сәлемдесу
Ә) Оқушыларды
түгелдеу
Б) Топқа бөлу
(малшылар, егіншілер, қолөнершілер суреттері
арқылы)
І топ
малшылар
ІІтоп
қолөнершілер
ІІІ топ
егіншілер
Үй тапсырмасын еске
түсіру сұрақтары
«Миға
шабуыл» әдісі арқылы үй тапырмасын
оқушылардың алдыңғы білімерін
тексеру.
1.Сарматтардың
қоғамдық құрылысы
2 Сармат
тайпаларының ерекшеліктері
неде?
3 Сарматтардың
тұрмысы шаруашылығы туралы не
білесін?
4 Сарматтардың өнері туралы
айтып бер?
|
-Суреттер
-карта
-мұражай
экспонаттары
|
Сабақтың
ортасы 25 мин
|
Мұғалім оқушыларға
қысқаша сарматтар тарихы жайында бейнеролик
ұсынады.
І
бөлім:«Хабарлама» әдісі бойынша оқушылар
кезегімен бір минут ішінде тоқтаусыз,қайталаусыз және қатесіз ролик
бойынша көргендерін
хабарлайды.
ІІ
бөлім:«СМС» әдісін пайдалана отырып
мәтіндік хабарлама(СМС)
құрастырады.
ІІІ
бөлім:«Төртбұрыш» әдісі. Оқушылар әр бұрышқа
ілінген пікірлердің жанына өздері даярлаған жауаптармен барып
тұрады.
Мысалы:
келісемі,келіспеймін,толықтай келісемін,толықтай
келіспеймін.
|
Сабақтың
соңы10мин
|
«Сыныптан шығу
билеті» әдісін пайдалана отырып,
оқушыларға олардың оқуына қатысты сұрақтар жазылған билеттер
қойылады, олар сұрақтарға жауап беріп, оны сыныптан шығуға рұқсат
етілген уақытқа дейін мұғалімге беру
керек.
1.Б.з.б. 5-4 ғасырда
Еділ мен Донның бойын кімдер
мекендеген?
2.Сарматтар қандай
аумақтарды бағындырды?
3.Кімдер Сарматтарға
салық төлеп отырды?
4.Қандай
мемлекеттермен көршілес
болды?
5.Жорықтарда жеңіске
жетуге не әсер етті?
6.Сармат әйелдері
қандай болды?
7.Сарматтарда атты
әскер саны қанша болды?
8.Сарматтардың жылқыларын
сипаттап бер?
|
|
Саралау–оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
Барлық
оқушы:«Төртбұрыш» әдісіҚазақстан аумағындағы сармат
тайпалары туралы білді.
Басым
бөлігі:«Сыныптан шығу билеті» әдісі
арқылы
Қазақстан
территориясындағы көшпелілердің халықаралық сахынадағы орны туралы
білімдерін жинақтады.
Кейбір оқушылар: «СМС»,
«Төртбұрыш» әдісіменсармат тайпаларының қандай
мемлекеттермен байланыста болғанынын зерттей келе,көшпелілердің
халықаралық сахынаға қалай танылғанын
дәлелдеді.
|
Бас
бармақ.
Бағдаршам.
Топ басшыларының
бағалауымен.
|
Көзге жаттығу және үзіліс кезіндегі
қауіпсіздік.
АКТ – ны қолдану ережелерін
ұстау
Санитарлық нормаларға сәйкес қауіпсіздік ережелерін
ұстау
|
Сабақ бойынша
рефлексия
|
Топпен жұмыс
арқасында тақырып игерілді. Сарматтар V-IV ғасырлардағы тұрмыс және
саясаты жөніндегі мағұлматтар толық қабылданды. Сабақ барысында
уақыт жетпеуіне байланысты кемшілік болды. Осыны
ескеремін.
|