Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Сарматтардың саяси тарихы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ жоспары
Сабақ: 5.4 В Сарматтар |
Мектеп: №39 « Асықта » ЖОМ КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімі Алдабергенова П |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Сарматтардың саяси тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
5.3.2.1 – Қазақстан территориясындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар істей алады: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сарматардын көршілес мемлекеттермен қарым-қатынасын біледі Сарматар мен Скифтер қатынасын сипатайды; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі істей алады: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сармат тайпаларынын тереториясын картадан көрсетеді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар істей алады: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Неліктен сарматтар тарихи сахнадан дербес күш ретінде жойылу себебін анықтайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
-Сарматтардын басқа мемлекеттермен катнасын сипатайды -Сарматардын халықаралық сахнадағы орнын анықтайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану,География, Дүние жүзі тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтармен байланыс |
Ынтымақтастыққа,ашықтыққа,азаматтық жауапкершілікке баулу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология): |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Скифия ,Шығыс сарматтар,Батыс сарматтар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1. Сарматтар туралы не білесіңдер? 2.Сарматтар жері қайда орналасқан? 3. Қай империямен қарым қатнаста болды? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? (айтылым бойынша) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылар сарматтар қуатты империяға айналмау себебін айтады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқылым, жазылым, тыңдалым, айтылым дағдылары бойынша ұсыныстар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мәтінмен жұмыс,кестемен жұмыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Сарматтардың қоғамдық құрылысы мен шаруашылық өмірі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басы 5 мин |
5 мин |
I.Ұйымдастыру кезеңі. «Миға шабуыл» арқылы үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жауап береді. 1.Сақтармен мен сарматтардын айырмашылығы бар ма? 2. Сарматтар туралы деректер кайда кездеседі? Топқа болу «Сиқырлы конверт» әдісі арқылы бейнеленген суреттер арқылы 2топқа бөлу,киындыны күрастыру аркылы 1-топ «Скифтер» 2- топ «Сармат»
Сарматтар туралы Бейне фильм, Сабақтың мақсаты оқушылармен бірге анықталып, тақырыпты даптерге жазады. |
Тарихи карта, Стикерлер Бейне фильм |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы 37 мин |
5 мин 15 мин
15 мин
2мин |
«Жигсо» І-Тапсырма :Топтық жұмыс 1-топ «Скифтер» Сарматтар мен скифтер карым катнасы. 1.Сарматтардың халқаралық аренадағы орнын анықтандар 2.Сарматтар қандай мемлекеттермен қарым-қатнаста болды. 3.Катафактарий деген не? 4.Сарматармен Скифтердін қарым-қатнасын Деодор қалай сипатады? Кері байланыс: Топтық жұмыс сізге ұнады ма? Несімен ұнады? Сізге өзге топтың бақылау нәтижесімен келісесізбе? Неліктен? * * > «екі жұлдыз бір тілек І-тапсырма Топтық жұмыс ІІ- топ «Сармат» Суретпен жұмыс. 1.Суретте қандай оқиға бейнеленгенің болжап көріндер. 2.Бұл оқиғадан бұрын және кейін не болуы мүмкін деп ойлайсындар Кері байланыс: Топтық жұмыс сізге ұнады ма? Сізге өзге топтың бақылау нәтижесімен келісесізбе? Неліктен? |
Косымша материялдар Оқулық 150-151 бет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ІІ- тапсырма Жұптық жұмыс Картамен жұмыс 1-Батыс Сарматтар Б.з.д. І ғасыр сармат тайпаларын тереториясын картада көрсету. Рим империясымен қарым қатнасын сипатау. 2-Шығыс Сарматтар Алдынғы Азиямен байланыстарын сипатау. Б.з.IV ғасырда сарматтар тарих сахнасынан дербес саяси күш ретінде жойылу себебін тусіндіру. Жетон арқылы бағалау. ІІ- тапсырма Жұптық жұмыс Кестемен жұмыс:
- Сарматтар мен Скифтардын айырмашылығын атайды; Жетон арқылы бағалау.
Жеке жұмыс: Венн диаграммасы бойынша «Скиф» мен «Сарматт» айырмашылығын мен ұқсастығы және «Скиф» мен «Сарматт» айырмашылығы мен ұқсастығын тауып толтырады
Айырмашылығы Ұқсастығы Айырмашылығы Жеке жұмыс: 3- тапсырма. « Логикалық тізбекті құрастырыңыз». сүреттер арқылы «Скифтер, Сарматтар,ерекшеліктерін ретімен қояды және неліктен екендігін түсіндіреді.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Соңы «Бағалау» 2мин
Рефлексия 1 мин |
Кері байланыс «плюс – минус-қызықты» «П» - «плюс»- сабақ барысында өзіне ұнағанның бәрін жазады, пайдалы ақпараттар, әдіс-тәсілдер т.б. «М» - «минус»- сабақта өзіне ұнамағанның барлығын жазады, жалықтырған немесе түсініксіз болған тұстарын жазады. «Қ» - «қызықты»-оқушылар өздерін таңқалдырған немесе жаңа ақпарат туралы, проблеманы шешу жолдары жайлы жазады.
Үй тапсырмасы: Эссе жазу. Сарматт коғамында не себепті әскери демократиялық жүйе калыптасты. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, денсаулық, АКТ-мен байланыс. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Топтық жұптық жеке жұмыста оқушыларга , «мига шабуыл» әдісі бойынша оқушылардың есте сақтау қабілеті, жинақталу, қызығушылық, зеректікке дамыту. Суретер бойынша оқушыларды топқа бөлемін.Белсенді оқытуда қабілетті оқушылардың тақырыптағы мәліметтерді пайдалану арқылы өз ойларын, сөйлеуін, зерделеп айтуга, тақырыпты өз бетінше меңгеруге мүмкіндік туғызамын.Биринши Мига шабуыл әдісінен бастадым, ары қарай жеке тапсырмалар бердім Оқушыларды жеңіл тапсырмалардан күрделі тапсырмаларға бағыттау арқылы тақырыптың негізін аштым. |
|
Сарматар туралы Бейне көркем фильм |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? - Бүгін оқушылар не білді? - Сыныптағы ахуал қандай болды? - Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? - Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? - Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Қазақстан жерінде мекендеген сарматт тайралары туралы біледі.
Сыныпта ауызбірікшілік ахуалы
тугызылып оқушылар сыни Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |