Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Сарқылмайтын ресурстар 8- сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
Бөлім |
Қоршаған орта және энергия ресурстары |
||
Сабақтың тақырыбы |
Сарқылмайтын ресурстар |
||
Күні:22.02.2019 |
Мұғалімнің аты-жөні:Р.С.Қарабасова |
||
СЫНЫП:8 а |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары |
8.3.6.1 - БАҚ материалдары негізінде стильдік ауытқуларды, орынсыз қолданылған сөз оралымдарын талдап, стильдік түзетулер жасау, редакциялау 8.4.4.3 - сөйлем ішінде бірыңғай мүшелер және айқындауыш мүшелерді қолдана білу; |
||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: БАҚ материалдары негізінде стильдік ауытқуларды саралайды |
||
|
|||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Стильдік түзетулер жасап, қайта редакциялайды.Орынсыз қолданылған сөз оралымдарын талдайды. |
|||
Кейбір оқушылар орындай алады: БАҚ материалдары негізінде стильдік ауытқуларды сынға алады..Сөйлем ішінде бірыңғай мүшелер және айқындауыш мүшелерді қолданады. |
|||
Нақты тақырыпқа арналған сөздік қор мен терминология: ресурс, атмосфера, ауа, су,стиь, бірыңғай мүше,айқындауыш мүше |
|||
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Атмосфера, су |
|||
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||
БАҚ материалдарындағы стильдік қатені қалай ажыратамыз? |
|||
Бағалау критерийлері |
- БАҚ материалдары негізінде стильдік ауытқуларды, орынсыз қолданылған сөз оралымдарын талдайды. Стильдік түзетулер жасап, қайта редакциялайды. Сөйлем ішінде бірыңғай мүшелер және айқындауыш мүшелерді қолданады. |
||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану |
||
Құндылыққа баулу |
Бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуде жаhандық тұрғыдан қатыса отыры п о қушыларды Суды үнемдеуге ,қорғауға қадірін білуге үйрету |
||
Пәнаралық байланыс: |
География, әдебиет |
||
Алдыңғы оқу: Табиғи ресурстар |
|||
Жоспар |
|||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
Басы 5 мин |
Ширату жаттығуы Жұмбақ шешу арқылы .. Бүгінгі сабақтың тақырыбы хабарланады. Оқу мақсаты мен бағалау критерийлері оқушылармен бірге талданып, күтілетін нәтиже анықталады Жазылым алды С Сарқылмайтын табиғи ресурс Мәтін оқылады. Оқылған мәтіннен тыныс белгілері кездессе, үтірге –оң қол. Нүктеге сол қол, сызықшаға екі қол, стильдік қатеге қол шапалақ жасалсын. Сарқылмайтын ресурстарға , негізінде, біздің планетаға қатысты процестер мен құбылыстарды жатқызуға болады. Сарқылмайтын табиғи ресурс –жер ананың сыйы. Ең алдымен, ғарыштық ресурстар күн сәулелерінің энергиясын туындайтын жылжымалы ауа энергиясы , су энергиясы жатады. Жатады жылуға жауын-шашын, атмосфералық ауа, жел. Сарқылмайтын қор адам баласына тәуелсіз болып келеді.Соның бірі – су. Жер шарындағы судың үлесі барлық жердің2/3 -сін алып жатыр. Су ластану нәтижесінде уақытша сарқылады, бірақ сандық жағынан сарқылмайтын ресурс .Дегенмен оны ластанудан сақтау керек. ҚБ. БАҚ материалының мәтіні экраннан көрсетіліп, оқушылар төмендегі сұрақтарға жауап береді.
1.Мәтіннің негізгі ойын ашатын қандай тірек сөздерді кездестірдің? 2. Стильдік қатесі бар сөйлемді қалай түзетер едің?
|
|
|
Ортасы 30 мин |
Жазылым кезі Білім алушылардың өздері әкелген БАҚ материалдарымен жұмыс жасау үшін төмендегідей тапсырмалар беріледі 1- тапсырма Ж.Ж. Бақ материалынан стильдік қатесі бар сөйлемдерді анықтап,қайта жазады. Өз жазғандарының ішінен өзіне ұнамаған сөздерді БАҚ материалындағы сөздермен алмастырып қайта өңдеп жазып шығады. «Ыстық орындық» стратегиясы бойынша жазғандарын сынып алдына шығыып оқып береді. Оқу барысында қандай сөздер мен сөйлемдерді түзетіп ауыстырғанын талдап береді. Сөздер мен сөйлемдерді түзетіп, өңдеп қайта жазады. Бірыңғай мүшелермен айқындауыш мүшелерді қолдана алады. КБ«Менің баспалдағым»Білім алушылар сабақтан алған дағдысының қай сатыда екенін стикерге аты-жөнін жазып,өзім жеттім деген баспалдағының тұсына жапсырады. 2-ТАПСЫРМА «Графикалық органайзер» әдісі арқылы бірыңғай және айқындауыш мүшелерге талдау жасайды
«ресурсқа» , «су»жататын бірыңғай мүше болатын сөздер атаулары Ресурс Айқындауыш мүшені қатыстырып сөйлем жаз
Су
Суды ластанудан қорғау,үнемдеу- баршаның міндеті ( синтаксистік талдау) КБ Екінші тапсырма бойынша дәптерлерін алмастырып, пікір жазады. Дескриптор
|
«Аңыз адам», «Жұлдызды отбасы» журналдары,«Қазақ әдебиеті»газеті Оқулық |
|
Соңы 5мин |
Рефлексия «3 Қ» әдісі арқылы жүргізіледі Қ-қызық Қ-қиын Қ-қажет |
|
|
Қосымша ақпарат |
|
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? «Графикалық органайзер» әдіс, БАҚ материалдарымен жұмыс |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Оқушылардың өзін-өзі бағалауы жүзеге асады. «Ыстық орындық», «Менің баспалдағым», «3Қ» әдістері |
Пəнаралық байланыс – Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тəрбие элементі). Интерактивті тақта Бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуде жаhандық тұрғыдан қатысу |
|
|
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іскеасты ма? (тапсырмалар сəйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім жəне неге? |
|
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: 2: |