МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Шашты

Материал туралы қысқаша түсінік
ашық сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
08 Сәуір 2024
147
0 рет жүктелген
700 ₸
Бүгін алсаңыз
+35 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +35 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім: Парасат пайымы

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Тасқұл қарттың арманы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау;

Сабақ мақсаттары

шығармадағы кейіпкелерді жинақтайды;

іс-әрекеттері арқылы портреттік мінездеме береді;

кейіпкерлердің жеке тұлғасын анықтайды.



Сабақбарысы

Сабақтыңкезеңі/ уақыт

Педагогтіңәрекеті

Оқушыныңәрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі:Сәлемдесу, оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру:

Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне қол беру арқылы жақсы тілек айтады.

Қызығушылықты ояту.Оқушылар «Шын - жалған» әдісімен шығарма мазмұнын еске түсіреді (оқушылар жауабы тыңдалады).

Бұл әңгіме кейіпкері шашы ұзын қыз бала. (жалған);

Мұнда қазақ халқының қиын-қыстау кезеңінің бір көрінісі суреттелген. (шын);

Әңгіменің авторы ХІХ ғасырда өмір сүрген. (жалған);

Әңгіменің оқиғасы Өзбек даласында болған. (жалған);

Басты кейіпкер жылқышы түрікпен шал. (жалған);

Түрікпендерден зардап шеккен екі тұтқын: бірі-қаңлы, бірі-қыпшақ (шын); Кенжебек елге жете алмай жолда қалады.(жалған);

Кенжебекке қашуға үгіттіген тұтқын шал.(шын);

Тұтқын шал Кенжебекпен бірге қашты. (жалған).

Сабақ тақырыбы, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.

Үй жұмысын сұрау

«Спиннер»әдісі

Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне қол беру арқылы жақсы тілек айтады.


Оқушылар «Шын - жалған» әдісімен шығарма мазмұнын еске түсіреді.


Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.













Дескриптор:

Сұрақтарға жауап береді.



10-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы

Сабақтың ортасы












































Мағынаны тану. Есіңде сақта! Жинақтау – әдеби тип жасау әрекеті. Көркем шығармадағы жинақтау-тип, даралау-мінез.

«Типтендіру» деген суреткердің іс жүзінде өмір шындығын өз дүниетанымы тұрғысынан белгілі бір уақыт пен кеңістікке, әлеуметтік орта мен дәуірге сай талғап-тануы, таңдап іріктеуі және жинақтауы, сол арқылы өзі жасап отырған көркем бейнені сомдауы, тұлғаландыруы, даралуы болып табылады».

З.Қабдолов

1-тапсырма. «Концептуалдық кесте» стратегиясы

І топ.

Кейіпкер

Іс- әрекеті мен мінезі

Автордың осы кейіпкерге көзқарасын шығармадағы тілдік қолданысы арқылы дәлелдеу

Кенжебек



Тасқұл



Атажан




2-топ.«Үшжақты күнделік» әдісі


3-топ. Тасқұл қарттың бейнесін даралайтын қасиеттерді анықтаңыз.

Shape1

Тасқұл қарт

2-тапсырма Жұптық жұмыс SWOT талдау әдісі.

Тасқұл қарттың даралық образына талдау жасаңыздар.

3-тапсырма Жеке жұмыс

«Кім жүйрік?» әдісі Тест сұрақтары

Оқушылар кейіпкер бейнесіне байланысты әдебиет теориясы бойынша білімдерін еске түсіреді.


Оқушылар топтық жұмыс жасайды.

1-топ. Кейіпкердің іс-әрекеті мен міне-құлықтарын талдайды.



2-топ. «Үшжақты күнделік» әдісімен Кейіпкерлердің ерекшеліктерін анықтайды.






3-топ. Тасқұл қарттың бейнесін даралайтын қасиеттерді анықтайды.


Дескриптор:

Кейіпкердің іс-әрекеті мен міне-құлықтарын талдайды;

Автордың осы кейіпкерге көзқарасын шығармадағы тілдік қолданысы арқылы дәлелдейді.

Дескриптор:

Кейіпкерлердің ерекшеліктерін анықтайды;

Өмірлік мақсаттарын талдайды;

Шығармадағы көтерілген мәселелерді талдайды.


Дескриптор:

Тасқұл қарттың дара қасиеттерін анықтайды;

Ойын дәлелдейді.


Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі

Дескриптор:

Кейіпкердің күшті, әлсіз жақтарын анықтайды;

Мүмкіндіктерді анықтайды;

Қауіп-қатерді ашады.

Дескриптор:

Сұрақтарға жауап береді.

Айгүл Кемелбаева «Шашты» әңгімесі

Сабақтың соңы


«Тикток» әдісі

Бәйге бағалау

Үйге тапсырма: Құбылту мен айшықтаудың түрі, қолданылу мақсатын талдау.










Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!