Ұзақ мерзімді
жоспардың тарауы: V
тарау
Талқылау және
программалау
|
Мектеп: №10 С.Мұқанов
атындағы орта мектеп
|
Күні: 11.02.2020ж.
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Абдалиева
Б.
|
Сынып: 5а
|
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
§21
Scratch
ойын программалау
ортасы
|
Осы сабақта қол жеткізетін
оқу мақсаттары
|
5.3.3.1-тармақталу және цикл
командаларын ойын ортасындағы программалау кезеңінде қолдану (Лого,
Scratch)
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық
оқушылар:
Scratch ойын
программалау ортасында өз сценарийі бойынша ойын жасауды
біледі.
Оқушылардың басым
бөлігі:
Ойын жобаларының
скриптілерін жаза алады.
Кейбір
оқушылар:
Программалау ортасын қолданып.
Практикалық жобалар жасай
алады.
|
Бағалау
критерийлері
|
Өз сценарийі бойынша
ойын жасауды біледі.
Программалау мүмкіндіктерін
пайдаланып ойындар жасай
алады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Лексика мен
терминология: Ойын-Игра-Game,
Сценарий-Сценарий-Scenario,Спрайт-Спрайт-Sptite атауларымен
танысады.
Scratch
программасының терминдері мен
атаулары.
|
Құндылықтарға
баулу
|
Абай Құнанбаевтың 175 жылдығы
аясында оқушыларымызды оқуға деген құштарлығын ояту, білім бере
отырып оқушылырды бір-біріне деген құрмет көрсетуге,
адамгершілікке, сыпайылыққа, жауапкершілікке
тәрбиелеу.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Қазақ тілі, орыс
тілі,ағылшын,математика, жаратылыстану, көркем
еңбек
|
Алдыңғы
білім
|
Өткен сабақ бойынша сұрақтар
беріп, осы сабақпен логикалық көпір
құру.
|
Сабақта жоспарланған
кезеңдер
|
Сабақта жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
Оқушылармен
амандасу, топтастыру.
Әсемпаз болма әрнеге
(Абай Құнанбаев)
Сыныпта жағымды
ахуал орнату үшін «Көңілді күн
»треннингі Сыныпта жағымды
ахуал орнату үшін
ұйымдастыру.
Оқушылар «Сені көргеніме
қуаныштымын, себебі сен...» деп жалғастыру арқылы
жанындағы оқушының жақсы бір ғана қасиетін айтып
шығады.
Абай Құнанбаевтың
отыз бірінші қара сөзі
(аудио)
Топ басшысына оқушыларды
бағалау үшін бағалау парғы
таратылады.
|
Суреттер,
слайд,
бағалау
парағы,
аудиожазба
|
Білу
|
Сабақтың
тақырыбы: § 21 Scratch ойын
программалау ортасы
Оқушыларға «Бір
минут» әдісі бойынша сұрақтарға жауап
береді.
-
Алгоритм деген
не?
-
Алгоритм атауы
қайдан шыққан?
-
Алготимтнің
қасиеттері қандай?
-
Алгоритмнің жазылу
түрлерін атаңыз.
-
Алгоритмнің неше
түрі бар? Атаңыз.
-
Тармақталған
алгоритмде қандай трек сөздер
қолданылады?
-
Программа деген
не?
-
Команда деген
не?
-
Транслятор деп нені
айтамыз?
-
Программалау тілдері
дегеніміз не?
Жаңа сабақ
мазмұны:
Scratch –анимациялық
ертегілер, ойындар мен модельдерді құрастыруға арналған жаңа
программалау ортасы.
Scratch-те программа
арнайы жазылмайды, оны дайын командалар арқылы Лего конструкторын
жинағандай құрастырады.
Программа терезесін
3 бөлікке бөлуге болады:
1бөлігі: Негізгі
жұмыс алаңы (сахна)
2бөлігі:
Скриптілерді таңдау блогы
3бөлігі: Скриптілер
облысы
Bilimland сайтынан қысқаша
мағлұмат
|
Оқулық 115-120
бет
Bilimland
сайт
|
Сабақтың
ортасы
|
Практикалық
жұмыс (компьютермен жеке
жұмыс)
-
Суреттегідей немесе
өзіңе ұнайтын фонды таңда.
-
Өз ойыныңа сәйкес
келетін спрайттарды таңдап
ал.
-
Спрайттарға скрипт құрастырып
анимация жаса.
|
Слайд,
компьютер
|
Талдау
|
«Бірлес, ойлан»
әдісі арқылы топтық ,жұптық
жұмыстар
1
тапсырма Терминдерді қолданып «Lego»
сөзіне анықтама беріңіз (топтық)
2
тапсырма Алгоритмнің
қасиеттері
бойынша
сәйкестендіріңіз (жұптық)
3
тапсырма «Kahoot!» бағдарламасымен
интеллектуалды ойын (топтық)
-
тапсырма Постер
қорғау (топтық)
1.Неліктен
блоктардың түстері әртүрлі.
2.Не себепті ойын
жасау барысында сценарий
құрамыз?
3.Циклді алгоритм
неше рет орындалуда?
|
Смартфон,
интертақта
|
Жинақтау
|
Оқулықпен
жұмыс,дәптерге орындау
Сөйлемді
толықтырыңыздар.
1. Scratch-... мен ойындар және
модельдерді құрастыруға арналған жаңа программалау
ортасы.
2. ... визуалды
бейнелер мен дыбыс секілді спрайттың құрамдас бөлігі болып
табылады.
3. ... балаларға
программалау негіздерін оқыту үшін
пайдаланылады.
|
Кітап 121 бет
4тапсырма
|
Бағалау
|
Бас бармақ әдісі арқылы топтар
бірін-бірі бағалайды.
|
|
Кері
байланыс
|
«Бағдаршам» әдісі
арқылы қорытындылау
Тапсырмаларды орындау
жеңіл әрі қызықты болды
|
Тапсырмаларды орындауда
қтындықтар туындады
|
Тапсырмаларды орындай
алмадым
|
|
|
|
|
Жұмыс дәптері,
оқулық
|
Сабақтың
соңы
|
Бағалау парағы
арқылы топтарда топ сарапшысы өзара бағалау
жүргізеді
|
|
Саралау –
оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті
жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау –
оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының
сақталуы
|
Тапсырма
-
Қосымша шарттарды қолдана отырып,
бағдарламаны өзгертіп көріңіз?
-
«Математиканы кім оқытады»
тапсырмасы.
|
Жеке жүмыс,
тапсырмаларды жеке –жеке орындау, кітап сұрақтарына жауап
беру,
алгоримді сөз
түрінде сыныпқа айту, тармақталған алгоримтдерді қолдана отырып,
ойын Сабақ бойынша
рефлексия
|
Денсаулық сақтау
технологиялары
Сергіту сәттері
мен белсенді іс-әрекет
түрлері.
Осы сабақта
қолданылатын Қауіпсіздік техникасы
ережелерінің тармақтары
|
Сабақ
мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ
қол жеткізді ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау
дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды
ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар
болды, неліктен? түрінде скрипт
құрастыру
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз.Өз сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы
өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете
алады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында
сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары
туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|