БЕКІТІЛДІ
Қазақ тілі және әдебиет мұғалімі
Райгүл Базыловна.________________
|
Мектеп: №12 ЖОББМ |
||
|
Бөлім атауы |
«Атадан қалған асыл сөз» |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Жолов Алишер |
|
|
Күні: |
02.09.2024 |
|
|
Сынып: 9 «В» |
Қатысушылар саны: |
Пән: Қазақ әдебиеті |
|
Сабақ тақырыбы: |
Шешендік өнер: Майқы бидің шешендік сөздері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.1.1 шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалайды. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Тәуелсіздік және Отаншылдық |
|
|
Пән аралық байланыс |
Қазақстан тарихы |
|
|
Өткен тақырып |
Шешендік өнер |
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 минут |
Психологиялық ахуал «Көнілді мативация» әдісі арқылы психологиялық ахуал тудыру. Оқушыларды топқа бөлу: 1-топ: Билер тобы 2-топ: Шешендер тобы Ой түрткі 1-топ: Кестені пайдаланып, шешенге тән қасиеттерді санамалап айту.
2-топ. Төмендегі кестені пайдаланып, шешендік өнердің жанрлық белгілеріне тоқталады .
|
«Көнілді мативация» әдісі арқылы бір-біріне жақсы тілектер аитады.
2 топқа бөлініп тапсырмаларды орындайды |
Мадақтау Жарайсың! Тамаша! Керемет! |
|
|
Сабақтың ортасы 7 минут |
1 - тапсырма. Сұрақ-жауап 1. Қазақ шешендік өнерінің алғашқы кезеңінің өкілдері кімдер? Олар туралы не білесіңдер? 2. Майқы биден қандай нақыл сөздер қалған? 3. Шешендік өнер XIV ғасырда кімдердің есімдерімен жалғасып, өркендей түсті? 4.Майқы би қандай даналықтарға сүйене сөйлеген? 5. Халық арасында кеңінен таралған «Түгел сөздің түбі бір, түп атасы Майқы би» дейтін қанатты сөздің мағынасы неде? |
1 – тапсырма. Сұрақтарға жауап береді. |
|
|
|
10 минут |
2 – тапсырма. « Әдеби шеңбер» Мұғалім топ мүшелеріне Майқы би мен Мөңке бидің шешендік сөздері. Әнет баба «Не арсыз, не ғайып, не даусыз...» шешендік әңгімелерін таратады. 1-топ. Мәтінге қысқаша шолу жасайды. Мәтіннен тірек сөздерді теріп жазады. 2-топ. Мәтін бойынша сұрақтар құрастырады. |
2 – тапсырма. 1-топ мәтінге шолу жасап, тірек сөздерді дәптерге жазады. 2-топ мәтін бойынша сұрақ құрастырады. |
Бағалау парағы
|
Мәтін, А4, Дәптер |
|
Сабақтың соңы 10 минут |
2 – тапсырма. Сұрақтарға жауап бер 1. Майқы би туралы не білдіңдер? Ол қандай адам екен? 2. Хрестоматияда берілген «Майқы би мен Алаша хан» туралы аңызда қандай оқиға орын алған? 3. Алаша хан елін жүздерге қалай бөледі? |
Сұрақтарға жауап береді. Жауапты топпен талқылайды. |
|
Оқулық, дәптер
|
|
Сабақтың соңы 6 минут |
3 – тапсырма.
|
3 – тапсырма. Көп нүктенің орнына сөздерді қойып жазады. |
«Стикерлер» әдісі |
Дәптер |
|
РЕФЛЕКСИЯ 5 минут |
|
|
Үй жұмысы: 5-тапсырма 25 бет |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шешендік өнер: Майқы бидің шешендік сөздері
БЕКІТІЛДІ
Қазақ тілі және әдебиет мұғалімі
Райгүл Базыловна.________________
|
Мектеп: №12 ЖОББМ |
||
|
Бөлім атауы |
«Атадан қалған асыл сөз» |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Жолов Алишер |
|
|
Күні: |
02.09.2024 |
|
|
Сынып: 9 «В» |
Қатысушылар саны: |
Пән: Қазақ әдебиеті |
|
Сабақ тақырыбы: |
Шешендік өнер: Майқы бидің шешендік сөздері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.1.1 шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалайды. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Тәуелсіздік және Отаншылдық |
|
|
Пән аралық байланыс |
Қазақстан тарихы |
|
|
Өткен тақырып |
Шешендік өнер |
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 минут |
Психологиялық ахуал «Көнілді мативация» әдісі арқылы психологиялық ахуал тудыру. Оқушыларды топқа бөлу: 1-топ: Билер тобы 2-топ: Шешендер тобы Ой түрткі 1-топ: Кестені пайдаланып, шешенге тән қасиеттерді санамалап айту.
2-топ. Төмендегі кестені пайдаланып, шешендік өнердің жанрлық белгілеріне тоқталады .
|
«Көнілді мативация» әдісі арқылы бір-біріне жақсы тілектер аитады.
2 топқа бөлініп тапсырмаларды орындайды |
Мадақтау Жарайсың! Тамаша! Керемет! |
|
|
Сабақтың ортасы 7 минут |
1 - тапсырма. Сұрақ-жауап 1. Қазақ шешендік өнерінің алғашқы кезеңінің өкілдері кімдер? Олар туралы не білесіңдер? 2. Майқы биден қандай нақыл сөздер қалған? 3. Шешендік өнер XIV ғасырда кімдердің есімдерімен жалғасып, өркендей түсті? 4.Майқы би қандай даналықтарға сүйене сөйлеген? 5. Халық арасында кеңінен таралған «Түгел сөздің түбі бір, түп атасы Майқы би» дейтін қанатты сөздің мағынасы неде? |
1 – тапсырма. Сұрақтарға жауап береді. |
|
|
|
10 минут |
2 – тапсырма. « Әдеби шеңбер» Мұғалім топ мүшелеріне Майқы би мен Мөңке бидің шешендік сөздері. Әнет баба «Не арсыз, не ғайып, не даусыз...» шешендік әңгімелерін таратады. 1-топ. Мәтінге қысқаша шолу жасайды. Мәтіннен тірек сөздерді теріп жазады. 2-топ. Мәтін бойынша сұрақтар құрастырады. |
2 – тапсырма. 1-топ мәтінге шолу жасап, тірек сөздерді дәптерге жазады. 2-топ мәтін бойынша сұрақ құрастырады. |
Бағалау парағы
|
Мәтін, А4, Дәптер |
|
Сабақтың соңы 10 минут |
2 – тапсырма. Сұрақтарға жауап бер 1. Майқы би туралы не білдіңдер? Ол қандай адам екен? 2. Хрестоматияда берілген «Майқы би мен Алаша хан» туралы аңызда қандай оқиға орын алған? 3. Алаша хан елін жүздерге қалай бөледі? |
Сұрақтарға жауап береді. Жауапты топпен талқылайды. |
|
Оқулық, дәптер
|
|
Сабақтың соңы 6 минут |
3 – тапсырма.
|
3 – тапсырма. Көп нүктенің орнына сөздерді қойып жазады. |
«Стикерлер» әдісі |
Дәптер |
|
РЕФЛЕКСИЯ 5 минут |
|
|
Үй жұмысы: 5-тапсырма 25 бет |
|
шағым қалдыра аласыз






