Материалдар / Ш.Мұртаза Бесеудің хаты

Ш.Мұртаза Бесеудің хаты

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Бөлім:

Тарих тағылымы

Педагогтің аты-жөні:

Жолдығали Гүлдәурен Қанатқызы

Күні:

25.04.2024 ж

Сыныбы:

10 «А» Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ш.Мұртаза Бесеудің хаты және менің көзқарасым

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.3.4.1 ғылыми еңбектерді негізге ала отырып,шығармаға әдеби сын жазу;

10.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялықталдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну;

Сабақтың мақсаты:

«Бесеудің хаты» драмасын жоғарыдағы талдауларды негізге ала отырып, әдеби сын жазады; әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылымына талдау жасау арқылы шығарма мазмұнын түсінеді;

Құндылықтарға баулу:

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.

3 мин








Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Тәуелсіздікке жету баспалдақтары


Мақсаты: Оқушылар тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.

Тиімділігі: Тәуелсіздікке жету баспалдақтары



Оқулық, жұмыс дәптерлері


Үй тапсырмасын сұрау

10 мин

Ұяшықтағы

сұрақтар:

1.Қазақстанда ұжымдастыру саясаты қалай жүзеге асты?


2.Қазақ халқы ашаршылыққа қалай ұшырады? 3.Голощекин кім? Ол туралы не білесің?

4.Драманың маңыздылығы неде деп ойлайсың?

5.«Бесеудің хаты»неге Сталинге жетпеді? Хатты жазған кімдер?


Ой қозғау. «Ұлт», «Адалдық», «Намыс» тірек сөздерін шығарма идеяларымен байланыстырып ойларын айту


Оқушылар кез-келген ұяшықты таңдай отырып , берілген сұрақтарға шығармадан мысалдар келтіріп жауап береді.














Оқушылар өз пікірлерін білдіреді

Дескриптор: Сұрақтарға мысалдармен жауап береді; өзіндік пікірлерін білдіреді.


«Wordwall» платформасы










https://qazaqadebieti.kz/10996/beseudi-haty-nemese-asharshyly-




















Жаңа сабақ

20 мин

1-тапсырма Шығарманың композициялық құрылысын талдауды тапсырамын. 1.Шығарманың басталуы: 2.Шығарманың дамуы: 3.Шығарманың байланысуы:

4. Шығарманың шиеленісуі: 5.Шарықтау шегі:

6.Шығарманың шешімі:

2-тапсырма

Жаңа тақырыпқа байланысты.«Бесеудің хаты» драмасын жоғарыдағы талдауларды негізге ала отырып, әдеби сын жазу.


3-тапсырма. Шығармадағы әдеби теориялық ұғымдарды табуды тапсырамын. Ирония-жазушысымақ, Теңеу: өрт сөндіретіндей,тұяғы күйген тауықтай, Құбылту: басбұзар ұлтшылдар,қорқаулар,екіжүзділер Дисфемизм: оңбағандар,өтірікші,жалақор,бәлеқор, Метафора: қайрат-қыран, қайғы-жылан


Оқушылар Шығарманың композициялық құрылысын талдайды;















































Оқушылар драмадағы әдеби-теориялық ұғымдарды тауып талдайды. Мысал келтіред

Дескриптор: Шығарманың сюжеттік желісін талдайды; Оқиғаның байланысын анықтайды; Шығарманың шешімін табады;






























Дескриптор: өзара салыстыру жүргізеді; · әдеби сын жазады






Дескриптор: Жалпы балл-3 Шығармадағы әдеби-теориялық ұғымдарды анықтайды; Қолдану аясын түсіндіреді; Сөздерді талдайды

Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК, т.б..




















































«Wordwall» платформасы

Бекіту

7 мин

«Құнды пікір» әдісі арқылы сабақты бекіту. «Бесеудің хаты» драмасы тарихи шындығымен елге мұра болып, ел жадында мәңгілік сақталары сөзсіз. Себебі тарихсыз біз ешкім емеспіз...



Оқушылар өз ойларын жинақтап, сабақ туралы өзіндік құнды пікірлерін айтады




Рефлексия

5 мин

Кері байланыс

Сурет салу

Үй тапсырмасы: Қазақстан халықтарының бүгінгі күндегі тұрмыс тіршілігі




Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу».


Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды.

«Мадақтау сөз» әдісі.

5 баллдық жүйе

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын.

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады.






Shape1

Shape2 Shape3 Shape4

Shape5

Shape6































  1. Ұйымдастыру кезеңі

Кешегі күн бүгін тарих, бүгінгі күн-үлкен сый,келер күн-ертең сыр

Ұмытпайық өткен күннің елесін

Тілін , дінін ұмытты қазақ демесін

Ғасырлардың қайталанбас тұлғасын

Ел боп,жер боп батырмайық кемесін

Қазақ елінің тарихы өте тереңде жатыр.Мына кітап парақшаларына( Тарих тағылымы) соның әрбір кезеңі жазылып бізге жетіп отыр



  1. Өткен сабағымызда Ш.Мұртазаның Бесеудің хаты драмалық шығармасына тоқталған болатынбыз.

Үй тапсырмасын Ұяшықтағы сұрақтарға қарай отырып пысықтаймыз

1.Қазақстанда ұжымдастыру саясаты қалай жүзеге асты?

Бірінші дүниежүзілік соғыс, оның артын ала келген революциялық өзгерістер, бүкіл Кеңес елінің кеңістігін қамтыған азамат соғысы қазақ даласына да орасан зор ауыртпалықтар ала келді. 1916—1921 жылдар арасында аштықтан қырылған және оққа ұшқан қазақтардың саны 800 мыңға, ал атамекенінен көшіп кеткендердің саны 200 мың адамға жетті. Бұл сол кезеңдегі қазақ халқының шамамен бестен бір бөлігі еді. Ал 1921— 1922 жылдардағы ашаршылық қазақ қоғамын біржолата тұралатып кетті. Шаруашылық дағдарысы жұмыссыздардың санын күрт өсіріп, кедей-жатақтардың қоғамдағы үлес  Материалды жүктеу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ